philharm-zhovten

Жовтнева афіша у Національній філармонії насичена різноманітними програмами: від жанру classical crossover, джазу, органного речиталю, музики для духового і камерних оркестрів, шедеврів віденських класиків і світових прем’єр українських геніїв до дитячої антивоєнної опери та музично-мультимедійного дійства під час осінніх шкільних канікул. До Києва завітають угорський піаніст Данієль Лебхардт і грузинський диригент Міхеїл Менабде. Маестра Наталія Пономарчук і маестро Віктор Плоскіна знов дивуватимуть ексклюзивними програмами

5 жовтня мистецький проєкт «LADY OPERA» відзначить 10-ту річницю. Команда однодумців, натхнена солісткою Національної філармонії Ольгою Чубаревою, об’єднає на філармонійній сцені академічний вокал, хор, класичну і сучасну музику та Заслужений академічний ансамбль пісні і танцю Збройних сил України під керівництвом композитора і диригента Дмитра Антонюка.

Проєкт «LADY OPERA» започаткований у 2013 році Ольгою Чубаревою – народною артисткою України, солісткою Національної філармонії України. У цьому шоу вона одночасно є продюсеркою, режисеркою і головною виконавицею. Володіє сопрано великого діапазону та красивого тембру. Любов до культури свого народу, живий голос у поєднанні з внутрішньою силою та яскравим драматичним талантом дають Ользі Чубаревій наснагу експериментувати з жанром classical crossover.

6 жовтня. «Орган нон-стоп». У черговому органному речиталі соліст Національного будинку музики Максим Сидоренко представить свій улюблений репертуар періоду епохи бароко – прозвучать твори Баха, Генделя й Вівальді.

Максим Сидоренко закінчив Київську консерваторію як піаніст і органіст. Навчався також в Університеті музики й виконавських мистецтв у Відні, брав участь у майстер-класах відомих музикантів Європи і США. Коло його інтересів – від барокової музики до творів сучасних українських композиторів.

7 жовтня геніальна музика віденських класиків звучатиме у програмі «Шедеври віденських класиків».

У час повномасштабної війни це можна сприймати як музикотерапію. У програмі концерту – перші дитячі композиції Моцарта й знамениті шедеври молодого Бетховена, а також останній прижиттєвий твір Гайдна. Усі ці твори становлять золотий доробок віденських класиків і звучатимуть у майстерному виконанні Юрія Шутка, який єдиний в Україні грає на золотій флейті японської фірми SANKYO та є її обличчям у світі, та піаністки Марії Віхляєвої.

«Це – надто відповідальне завдання виконувати твори віденських класиків. Адже вони є вершиною музичного мистецтва і вимагають від виконавця довершеного відчуття стилю, форми та часу. Тут фантазія й інтерпретація музиканта скуті дуже чіткими рамками, вихід за які перетворить шедевр генія на абсолютну нісенітницю. Тому не дивно, що на престижних музичних конкурсах майстерність учасників визначається саме за виконанням творів віденських класиків», – зазначає Юрій Шутко.

9 жовтня. Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук виконає твори Фелікса Мендельсона-Бартольді та Фанні Мендельсон.

На відміну від Мендельсона, ім’я Фанні Мендельсон (у заміжжі – Гензель), рідної сестри композитора, менш знане широкому загалу. А втім, у ХІХ столітті Фанні, як і Клара Вік-Шуман, дружина композитора Роберта Шумана, була однією з небагатьох відомих жінок-композиторок Європи.

Фанні Мендельсон – авторка понад 500 творів різних жанрів. Окрім того, вона була вправною піаністкою і співачкою. Її голосом захоплювався Гете, котрий присвячував їй вірші, а та, своєю чергою, перекладала їх на музику й сама ж виконувала. Фанні вела активну концертну діяльність, грала твори Баха, Моцарта, Бетховена і музику свого брата Фелікса.

У концерті прозвучать Увертюра до мажор Фанні Мендельсон, а також Третя («Шотландська») симфонія й Струнний квартет Мендельсона, відомий також як «Реквієм за Фанні».

10 жовтня лауреат міжнародних конкурсів піаніст Максим Шадько, крім творів західноєвропейських класиків, Бетховена й Шумана, гратиме Валентина Бібіка (1940–2003), – яскравого українського композитора, представника харківської школи. На жаль, музика Бібіка недостатньо звучить в Україні, що аж ніяк не відповідає її високій мистецькій вартості.

У сольному концерті Максима Шадька прозвучить Сьома фортепіанна соната Бібіка, твір зрілого періоду творчості митця, що припадає на 1980-ті роки. Попри захоплення автора світовими авангардними течіями у ранній творчості, зрілий етап характеризується поміркованістю, виваженістю, у ньому було менше стилістичних пошуків, отже, менше ризику. Музика все більше базувалася на мелодико-поліфонічних принципах розвитку, у ній переважали консонанси, фактура стала врівноваженою та прозорою. За образно-емоційною тональністю – це творчість, радше, піднесено-романтична, просвітлено-ностальгійна, в якій ще залишалося місце драмі.

14 жовтня Національний академічний духовий оркестр України дасть концерт «Ігри розуму» із молодим талановитим диригентом Іваном Стецьким і виконає дві українські прем’єри: «Енігма-варіації» англійського композитора межі ХІХ–ХХ століть Едварда Елгара і Третю («Трагічну») симфонію сучасного американського композитора Джеймса Барнса.

Едварда Елгара називають «англійським Бетховеном». В Англії він шанується як національний герой поряд із Генрі Перселлом, Вільямом Шекспіром, Чарльзом Діккенсом і Бернардом Шоу.

«Енігма-варіації» присвячені друзям композитора. Кожна з 14-ти варіацій представляє іншого його друга: від дружини композитора до музичного видавця. Цей твір ніколи не втрачав популярності, особливо завдяки рухливій і потужній варіації «Nimrod». Після прем’єри Варіацій у Лондоні 1899 року, якою диригував Ганс Ріхтер, автор зажив міжнародної слави.

У різні часи «Енігма-варіації» виконували знамениті оркестри і диригенти: Chicago Symphony Orchestra, Daniel Barenboim, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle, London Symphony Orchestra, Adrian Boult. United States Marine Band у морських казармах Вашингтона. English Symphony Orchestra під керівництвом Kenneth Woods своє виконання присвятив пам’яті королеви Єлизавети II. Й, звісно ж, Leonard Bernstein з BBC Symphony Orchestra. У цьому філармонійному концерті «Енігма-варіації» вперше в Україні прозвучать у перекладенні для духового оркестру.

Другий твір програми – Третя симфонія для духового оркестру Джеймса Барнса, відома також під назвою «Трагічна» й присвячена трагічно загиблій доньці автора. До речі, саме американському композитору, диригенту й тубісту Джеймсу Чарльзу Барнсу було доручено писати твори для усіх п’яти великих військових оркестрів у Вашингтоні. Компакт-диск оркестру ВПС США містить його Третю симфонію, яка прозвучить у програмі «Ігри розуму».

15 жовтня Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук за участю сопрано Інни Галатенко пропонує насолодитися музикою нашого геніального сучасника, композитора Валентина Сильвестрова.

Від початку російського повномасштабного вторгнення в Україну музика Сильвестрова лунає у найрізноманітніших проєктах на підтримку України: на благодійному концерті в Метрополітен-опера, у Берлінській філармонії, у швейцарському Тонхалле в Санкт-Галені. Її виконують Лондонський філармонійний оркестр, оркестр Литовської національної опери, Ukrainian Freedom Orchestra у рамках світового турне.

Заплановано десятки виконань творів митця, що відбудуться найближчим часом.
Утім, статус найвідомішого у світі українського композитора Валентин Сильвестров отримав задовго до війни. Сьогодні ж – на тлі руїн, смертей, болю, що лишає після себе ця жахлива війна – лагідна, ніжна, світла музика Сильвестрова набула для нас нової значущості, нового сенсу. Його твори, особливо ті, що були написані під час війни, здається, створені спеціально для того, щоби втішати, лікувати зранені душі.
Цього вечора відбудеться світова прем’єра Кантати на вірші Павла Тичини й Володимира Сосюри.

17 жовтня концертну програму від Баха до Бріттена представить Національний камерний ансамбль «Київські солісти» під батутою диригента Ігоря Пучкова. Солісти – Юрій Стьопін, Марта Стьопіна (скрипка), Оксана Дарбінь (альт).

Це буде своєрідна мандрівка у часі й просторі. Відкриє вечір Перша симфонія генія українського бароко Максима Березовського. Майже 200 років твір вважався втраченим, і лише 2002-го партитуру було віднайдено в архівах Ватикану, а відтак симфонія уперше прозвучала в Україні.

Глибше в епоху західноєвропейського бароко занурить музика Йоганна Себастьяна Баха. Його Концерт для двох скрипок з оркестром – своєрідний діалог солюючих інструментів з оркестром.

Яскраві сторінки музичного ХХ століття – музика Едварда Елгара й Бенджаміна Бріттена. Крім «Простої симфонії» Бріттена, прозвучить також його «Lachrymae», роздуми на теми пісні Джона Довленда, видатного композитора і лютніста епохи Відродження.

18 жовтня. Вечір джазової музики «Далека зірка. Сергій Хмельов» – справжнє свято джазу, яке відбудеться завдяки яскравій зірці Сергія Хмельова, знаного джазмена, неперевершеного перкусіоніста, що жив і творив серед нас, даруючи нам творчу енергію.

Сергій Хмельов відійшов у вічність у квітні цього року на 65-му році життя. Те, скільки він зробив для розвитку джазу в Україні, скільки різноманітних проєктів організував, скількох людей об’єднав навколо себе, – під силу, мабуть, лише справжнім світочам мистецтва. Хмельов був саме таким.

На концерті пам’яті Сергія Хмельова виступлять як його друзі, так і ті, хто продовжують справу його життя. Прозвучить, зокрема, твір Хмельова «Далека зірка», який він написав для Квартету саксофоністів, котрий дав назву цьому концерту.

20 жовтня улюбленець публіки Камерний оркестр «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії запрошує на програму «Vivat, Моzаrт!» під орудою диригента Василя Крячка.

Імпреза відбудеться у рамках проєкту «Філармонія нескорених». Це починання Національної філармонії України спрямоване на підтримку музикантів із окупованих, деокупованих і прифронтових українських міст. Проєкт стартував 20 лютого минулого року із концерту Камерного оркестру «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії. Цього разу у програмі – твори Моцарта, знаменита Симфонія № 40, а також Концерт № 20 для фортепіано з оркестром, де солісткою виступить киянка Олександра Зайцева.

Вже традиційно 22 жовтня Національна філармонія України відзначає концертом День народження класика угорської музики Ференца Ліста. Цього року, як і минулого, перед киянами виступить знаний угорський піаніст Данієль Лебхардт із монографічною програмою.

Данієль Лебхардт – один із найперспективніших молодих піаністів сучасності. 2014-го він отримав свої перші премії на міжнародних конкурсах молодих піаністів у Парижі та Нью-Йорку. Наступного року вже записував альбом із творами Бели Бартока, а 2016-го виграв перший приз на міжнародному фортепіанному конкурсі в Сіднеї.

У програмі концерту прозвучать, зокрема, твори, що пов’язують Ліста з Україною. Це фортепіанний цикл «Колоски Воронинець» і «Мазепа» з циклу «Трансцендентні етюди». Відомо, що Ференц Ліст часто гостював у Воронівцях Хмільницького району, що на Вінниччині, де жила його кохана, княгиня Кароліна Вітгенштейн.

25 жовтня. Національний президентський оркестр за підтримки Посольства Чеської Республіки в Україні й Чеського центру у Києві під орудою диригента Віктора Плоскіни чи не вперше в Україні виконає повністю масштабний (понад годину звучання!) цикл симфонічних поем «Моя Батьківщина».

Окремі поеми найвідомішого твору чеського класика Бедржиха Сметани у нас виконувались не раз. Зокрема, зовсім недавно філармонійний симфонічний оркестр під батутою Віктора Плоскіни виконав увертюру «Шарка» – третю, найдраматичнішу з усіх шести частин циклу.

Бедржих Сметана відіграв вагому роль у творенні музичної ідентичності своєї країни, беручи активну участь у націоналістичному русі в Чехословаччині ХІХ століття. «Má vlast» («Моя Батьківщина») – свідчення його любові й зачарованості рідним краєм. Це цикл із шести поем, створених протягом п’яти років, які зображують різні картини ландшафту, природи, фольклорні сторінки країни композитора. Цей видатний твір проклав шлях до визнання Сметани, який відтак здобув статус одного з найвидатніших композиторів і патріотів Чехословаччини.

26 жовтня диригент Міхеїл Менабде знову виступить у Києві. Цього разу із українським баяністом-віртуозом Ігорем Саєнком у ролі соліста. Концерт присвячено 60-річчю створення Київського камерного оркестру.

За словами Міхеїла Менабде, творчий імпульс цього концерту йшов від Ігоря Саєнка. Саме він запропонував спільно виконати в сезоні твір Гії Канчелі Kapote (із грецької – «одного разу») для баяна і камерного оркестру.

Міхеїл Менабде: «Із Саєнком ми зустрілися у травні цього року, коли я виступав у концерті до 30-річчя “Українського дому”. Звичайно, я втішився можливості знову приїхати до Києва й виступити на сцені філармонії з моїм улюбленим Київським камерним оркестром. Адже саме у стінах Національної філармонії я робив перші кроки як диригент – із симфонічним і камерним оркестрами.

У програмі, крім Канчелі, прозвучить Третя камерна симфонія ще одного знаменитого грузинського композитора Сулхана Насідзе (цей твір Київський камерний виконував 1982-го разом із диригентом Антоном Шароєвим. – Ред.), Мusica dolorosa латиського композитора Петеріса Васкса і п’єса українського композитора Максима Шалигіна «Ангел», присвячена пам’яті Гії Канчелі. Цього разу “Ангел” прозвучить у версії для баяна і струнних. Нову версію композитор зробив спеціально для цього концерту на моє прохання».

Концерт відбудеться за підтримки пана Грігола Катамадзе, Президента Асоціації платників податків України, Надзвичайного та Повноважного Посла Грузії в Україні q грузинсько-української меценатки Ірини Паліашвілі.

27 жовтня під час шкільних канікул Національна філармонія запрошує відвідати єдиний показ музично-мультимедійного дійства «Карнавал тварин» на музику Каміля Сен-Санса в рамках гастролей Сумського національного театру імені Михайла Щепкіна.

Відомо, що у тварин є свої голоси. У музичних інструментів також. Чи не можна зробити так, аби інструменти заговорили голосами тварин? «Так, це можливо», подумав колись видатний французький композитор Каміль Сен-Санс і навіть написав цілу музичну п’єсу, яка згодом стала візитівкою автора.

Сюїта «Карнавал тварин» – це неймовірні фокуси, мультики, цікаві історії про звірів, яскрава акторська гра, живий оркестр, який відтворює звуки тварин, і просто безліч незабутніх емоцій.

«Карнавал тварин» є авторським прочитанням однойменного шедевра французького композитора Каміля Сен-Санса, написаного у 1886 році, яке у постановці режисера Микити Полякова перетворюється на дивовижне шоу для всієї родини, що поєднує в собі класичну музику, акторську гру та візуальну естетику мультиплікації.

Дійство складається з 14-ти музичних номерів, кожен із яких зображує окрему тварину: її рухи, характер і настрій.

Наскрізний персонаж вистави – актор-арлекін, який на сцені разом із музикантами розповідає захопливу історію з посиланням на сьогоднішні події. Арлекін проводить дітей та їхніх батьків крізь цікаву історію, знайомлячи глядачів із музичними інструментами, їхнім звучанням та особливим місцем в оркестрі.

31 жовтня на сцені філармонії відбудеться прем’єра дитячої антивоєнної опери «Брундібар» Ганса Краси. Цей твір став усесвітнім мистецьким символом боротьби з абсолютним злом – нацизмом. Основна тема опери – діти війни. Вона, як ніколи, співзвучна сьогоденню, коли українські діти потерпають від жорстокості й агресії північного сусіда, історія про дітей, у яких украдене дитинство.

Діти в опері, як символ чистоти, разом із друзями перемагають пожадливого та брехливого Брундібара й допомагають матері одужати від хвороби. Написана чеським композитором Гансом Краса (1899–1944) на лібрето Адольфа Гоффмайстера у 1938 році, опера відома прем’єрою у 1943-му за участю дітей концентраційного табору Терезієнштадт (Терезин) в окупованій Чехословаччині.

Оперу в концертній версії виконають Дитячий хор Київського державного музичного ліцею імені Миколи Лисенка, оркестр Академії мистецтв Таврійського національного університету. Диригент-постановник Антоній Кедровський, режисер-постановник Максим Добролюбов, сценографія – Олександра Білозуба, продюсер проєкту – Максим Добролюбов.

За інформацією пресрелізу