zastavka

Традиційно, ось уже 34-й рік поспіль, щорічний Міжнародний фестиваль «Київ Музик Фест» – один із найповажніших і наймасштабніших музичних форумів в Україні та добре відомий у світі – розпочнеться в останню суботу вересня, 30 числа, й проходитиме до 8 жовтня у різних концертних залах української столиці за участі провідних мистецьких колективів і солістів

Заснований Національною спілкою композиторів України за рік до набуття Україною Незалежності й згодом підтримуваний Міністерством культури (тепер – Міністерство культури та інформаційної політики України), фестиваль завжди переживав разом із країною усі події суспільного життя і віддзеркалював їх.

Ось уже вдруге Фест відбувається в екстремальних умовах воєнного стану, спричиненого жорстоким, неспровокованим і віроломним вторгненням військ росії на територію суверенної Української держави. І це обумовило певну тематичну домінанту як окремих творів, так і цілих програм: «Музика війни», «Музика в облозі», «Музика, народжена війною», «Україно, молюся за тебе»… Із понад 180-ти творів, що прозвучать, – більше 60-ти прем’єр, присвячених роздумам, враженням, рефлексіям щодо трагічних подій в Україні.

Концепція фестивалю від початку його існування залишається незмінною: «Українська музика в контексті світової». І, попри величезні труднощі нинішнього часу, в «Київ Музик Фесті» буде представлено мистецтво 7-ми країн (Великої Британії, Данії, Канади, Німеччини, США, України та Франції). Причому опуси, надіслані з-за кордону, написані зарубіжними колегами здебільшого спеціально для фестивалю й на підтримку народу України в його нелегкій боротьбі з агресором.

У фестивалі музично презентуватиметься по-справжньому «Розмаїта Україна» (так і названо одну з програм). Адже лунатимуть твори вітчизняних композиторів із 17-ти міст – практично з усіх регіонів держави (Київ, Одеса, Львів, Донецьк, Коломия, Харків, Ужгород, Бахмут, Полтава, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Дрогобич, Канів, Житомир, Чернігів, Чекаси, а також Крим). Окрім знаних столичних колективів, у фестивалі братимуть участь оркестри з Полтави й Чернігова, ансамблі з Чернігова і Львова, вперше реалізується молодіжний онлайн-проєкт «Київ – Харків».

Серед 25-ти фестивальних заходів – 3 симфонічні, 11 камерних, 3 хорових, електронний і джазовий концерти, 2 імпрези оркестрів народних інструментів, а також 2 презентації нових видань і 2 круглих столи, що передбачають цікаві дискусії щодо сучасного стану та шляхів подальшого розвитку українського мистецтва.

Фестиваль традиційно підтримують провідні всесвітньо відомі українські колективи. Але тут у «розстановці сил» є деякі нюанси. Наприклад, уже давно в «Київ Музик Фесті» не брали участі одразу всі представники творчої «сім’ї» Українського радіо: Заслужений академічний симфонічний оркестр, Академічна хорова капела, Академічний оркестр народної і популярної музики, Тріо бандуристок. Нашу афішу також прикрасять такі видатні бренди, як Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України, Національна заслужена академічна капела України «ДУМКА», Національний академічний оркестр народних інструментів України, Національний ансамбль солістів «Київська камерата», Національний камерний ансамбль «Київські солісти», Київський квартет саксофоністів, Камерний хор «Київ», Академічний камерний хор «Хрещатик», Ансамбль солістів «Благовість».

Як завжди, яскравою буде хорова сторінка. У заявлених суто хорових, а також інших програмах візьмуть участь 11(!) колективів різних статусів (від дитячих до національних). І це вкотре засвідчує, що Україна завжди була й залишається державою високої хорової культури.

Цьогоріч відновлюємо джазову рубрику фестивалю, котра була присутня у ньому від початку. Концерт «Музика в облозі: полюси» програмно зосереджено на двох географічних «полюсах» (північному – Чернігів і південному – Крим) України, що об’єднані єдиним патріотичним пориванням. І це обов’язково відчують слухачі!

Згадуватимемо колег, які нещодавно пішли з життя, імпрезами «Hommage à Danylo Pertsov (1973–2021)» й «Пам’яті друга. Вокальна музика Олександра Козаренка (1963–2023)». А також творами Олександра Левковича пам’яті Валерія Матюхіна у концерті «Київської камерати», Віктора Реви пам’яті Олександра Рудянського у програмі Хору «Хрещатик», іншими акціями.

Отже, фестиваль, попри всі перепони й непрості обставини воєнного часу, живе та розвивається. Українська музика завжди в строю. Нас не подолати!

Як завжди, ми розраховуємо на увагу прихильників і сподіваємося отримати нових. Стежте за афішами й повідомленнями у соцмережах. На вас очікують справді незабутні враження!

Вхід на всі заходи, окрім спеціально зазначених у програмах випадків, традиційно вільний.

Ольга ГОЛИНСЬКА