konkurs_nilsena

Нещодавно молоді українські музиканти Богдан Луц і Олег Шебета-Драган стали переможцями одного з найпрестижніших у світі Міжнародного конкурсу імені Карла Нільсена у Данії

Конкурс молодих виконавців академічної музики проводиться з 1980 року на батьківщині основоположника данської композиторської школи Карла Нільсена у місті Оденсе під патронатом Королеви Данії Маргрете ІІ. У ньому змагаються в майстерності скрипалі, кларнетисти й флейтисти віком до 30 років.

Окрім попереднього відбору за відеозаписами, учасники впродовж 10-ти днів проходять три тури конкурсних прослуховувань соло, у супроводі фортепіано й оркестру. Завершуються їхні виступи у вирішальному фіналі, до якого допускаються всього по три претендента на призові місця.

Ганс Крістіан Аавік, Ин Че Кім, Богдан Луц. Фото: Morten Kjærgaard FOTOgrafik

Доволі складні тривалі програми, сформовані зі списку заздалегідь запропонованих творів широкого спектру жанрів, епох і стилів, виконуються напам’ять. Тож музиканти мають витримати дуже нелегке випробування, максимально продемонструвавши свої віртуозні й артистичні можливості. До складу журі обираються провідні фахівці сучасності з різних країн світу.

Цьогоріч Міжнародний конкурс імені Карла Нільсена проходив з 30 березня до 10 квітня.

У серйозній боротьбі серед скрипалів першу премію розділили 17-річний українець Богдан Луц і 23-річний естонець Ганс Крістіан Аавік. Кожен отримає по 12 000 євро, смичок Ульфа Ерікссона та Дункана Емка, компакт-диск із записом Odense Symphony на лейблі Orchid Classics, а також ряд сольних виступів із провідними скандинавськими оркестрами.

Друга премія не присуджувалася, а третю здобула 24-річна кореянка Ин Че Кім.

Богдан Луц народився 2004 року у Львові. Навчався у Київському державному музичному ліцеї імені Миколи Лисенка (клас Ольги Корінець) та Львівському державному музичному ліцеї імені Соломії Крушельницької (клас Марії Футорської). Нині є студентом International Menuhin Music Academy у Швейцарії (клас професора Олега Каськіва). У період 2014–2022 років став лауреатом 10-ти міжнародних конкурсів.

Першу премію з-поміж кларнетистів виборов 27-річний киянин Олег Шебета-Драган. Він починав навчання на інструменті в Андрія Мітрохова. Потім закінчив Київський музичний коледж імені Рейнгольда Глієра та Національну музичну академію України імені Петра Чайковського в класі професора Романа Вовка. Під уважним, дбайливим, високопрофесійним керівництвом цього педагога переміг у багатьох міжнародних конкурсах. Останнім часом удосконалював майстерність у професорів Рейнера Веле і Єнса Тобена (Німеччина).

Тріумфатором у категорії «флейта» був 24-річній італієць Альберто Наварра.

Отже, щиро вітаємо лауреатів і бажаємо їм нових творчих злетів!

Неймовірно радіємо досягненням молодих українських музикантів, які засвідчують високий, насправді світовий рівень наших національних виконавських шкіл. Це особливо важливо сьогодні, коли держава Україна у кривавій борні з російським загарбником відстоює суверенітет, національну гідність і самодостатність. Україна вкотре прозвучала яскраво, впевнено і… непереможно.

Звістка про успіх наших музикантів, немов світлий промінчик сонця, додала надії, що все буде добре. Все буде Україна!

Ольга ГОЛИНСЬКА

Фото: https://www.facebook.com/carlnielsencompetition; Morten Kjærgaard FOTOgrafik

На головному фото (зліва направо): переможці Міжнародного конкурсу імені Карла Нільсена 2022 року Богдан Луц і Ганс Крістіан Аавік (скрипка), Альберто Наварра (флейта), Олег Шебета-Драган (кларнет)