Щорічний фестиваль Odessa Classics наполягає: Одеса – це Європа!

165

Влітку в Одесі знову відбудеться грандіозна подія в музичному житті країни. Найзначущий в світі викладач скрипки Захар Брон дасть майстерклас, музикуватиме Одеський філармонійний оркестр із Хобартом Ерлом на чолі, піаністи Євген Кісін і Люка Дебарг заграють на роялі, виступить на Потьомкінських сходах НЗАСОУ із Володимиром Сіренком за пультом та Олексієм Ботвіновим на роялі та ін.

Щорічний міжнародний музичний фестиваль Odessa Classics – провідний майданчик презентації класичної музики в Україні. Фестиваль проходить уже шість років поспіль. Я мала задоволення відвідати його 2019 року і насолодитися грою таких велетнів, як Міша Майський, а наступного – Вадим Рєпін. Цього літа форум відбудеться всьоме. 2 квітня про програму, учасників та особливості проведення цьогорічної події розповіли у прес-центрі ІА «Одесса-медиа» президент Оdessa Сlassics, народний артист України Олексій Ботвінов і директор фестивалю Олена Зазуля.

– Я впевнений, – зазначив Олексій Ботвінов, – що велика музика має звучати, і саме зараз її цінність для суспільства висока, як ніколи. Тому ми робимо все можливе, щоб фестивальна програма цьогоріч була ще більш масштабною і сенсаційною.

Програмою Odessa Classics-21 передбачені концерти з 2 до 11 червня та ще один спеціальний – 24 червня. Вони проходитимуть в Одеському національному академічному театрі опери і балету (2, 10 і 24 червня) та Одеській обласній філармонії (3, 5, 6, 8, 9, 11 червня). Також у Зеленому театрі 7 червня й традиційний open-air – на Потьомкінських сходах 4 червня.

Захар Брон

Насамперед слід сказати, що у фестивалі цього року беруть участь п’ять оркестрів(!). Поряд із провідними українськими – Національним симфонічним оркестром України (Київ, диригент Володимир Сіренко) і Національним одеським філармонійним (диригент Хобарт Ерл) виступатимуть два західноєвропейські камерні колективи – Цюріхський і Брюссельський, а відкриває фестивальну програму 2 червня Симфонічний оркестр Хайфи, який приїде до Одеси в повному складі: понад 60 музикантів. Під керівництвом провідного ізраїльського композитора і диригента Беньяміна Юсупова колектив виступить у двох концертах із цікавою масштабною програмою.

Окремо зазначимо, що один із кращих академічних гуртів світу Цюріхський камерний оркестр на чолі з художнім керівником (а також Artist-in-Residence фестивалю Odessa Classics), феноменальним скрипалем Данієлем Хоупом зіграє три концерти. Зокрема, прозвучать романтичні серенади композиторів різних епох і музика Альфреда Шнітке в інтерпретації Данієля Хоупа і Олексія Ботвінова. Саме у виконанні цих двох музикантів знаменита звукозаписна компанія «Deutsche Grammophon» взимку цього року вже презентувала альбом творів Шнітке, який, на одностайну думку критиків, став значущою творчою подією в музичному світі.

Люка Дебарг

Фестивальна програма порадує гучними іменами солістів. Швейцарська скрипалька Марія Солозобова зіграє із Симфонічним оркестром Хайфи унікальний концерт Беньяміна Юсупова «Голоси скрипки». Вперше приїде в Одесу найпопулярніший молодий європейський піаніст Люка Дебарг: він гратиме концерт Моцарта. А ось найкращий сучасний виконавець німецької вокальної музики Маттіас Гьорне одного разу вже був учасником одеського фестивалю, вразивши нас майстерністю. Цього разу він покаже культову інтерпретацію циклу Шуберта «Зимовий шлях». Є вже в Одесі прихильники й у провідного піаніста Німеччини Себастіана Кнауера, який представить новий погляд на творчість Бетховена у фантазії Араша Сафаяна «This is (not) Beethoven» («Це (не) Бетховен»).

Спеціальний концерт 24 червня дасть легендарний піаніст сучасності Євгеній Кісін: він вперше виступить в Україні за роки незалежності, а на одеській сцені грав, ще будучи підлітком-вундеркіндом.

Особливою подією стане приїзд видатного письменника сучасності Михайла Шишкіна (Швейцарія). Він разом з Олексієм Ботвіновим представить літературно-музичний проєкт, присвячений Рахманінову.

4 червня відбудеться традиційний масштабний (і безкоштовний для публіки!) open-air концерт на Потьомкінських сходах за участю НЗАСОУ під керуванням Володимира Сіренка. Соліст – Олексій Ботвінов. Знову-таки, традиційно в концерті візьме участь переможець щорічного конкурсу юних піаністів імені Серафими Могилевської, який проходить у рамках фестивалю у стінах Одеської середньої спеціальної музичної школи імені Петра Столярського.

Євгеній Кісін

Особливою подією стане європейська прем’єра Концерту для скрипки, фортепіано та оркестру одного з найзатребуваніших композиторів сучасності Тан Дуна (Китай – США). Концерт написаний спеціально на замовлення фестивалю ODESSA CLASSICS і оркестру Сан-Франциско «New Century Orchestra». Він буде виконаний 11 червня Цюріхським камерним оркестром, Денієлем Хоупом та Олексієм Ботвіновим. Тан Дун – володар безлічі призів і нагород, у тому числі GRAMMY, BAFTA й премії «ОСКАР» за музику до кінофільму «Тигр, що підкрадається, дракон, що зачаївся», на основі якої написано новий концерт.

У рамках фестивалю заплановано кілька паралельних проєктів. Програма сучасної української музики включатиме п’ять безкоштовних для відвідування концертів у Зеленому театрі та Одеському художньому музеї. Будуть представлені проєкт від Open Opera Ukraine: концерт стародавньої хорової музики «Musica Sacra Ukraine – партесний вимір»; ансамбль «Alter Ratio» з новою програмою музики українських композиторів; піаніст Антоній Баришевський, віолончеліст і композитор Золтан Алмаші, одеський джазовий піаніст Олексій Пєтухов, літератор Олена Андрейчикова.

Художня виставка «Нонконформісти» (куратор – А. Димчук) вразить розмахом у Музеї західного та східного мистецтва (1–23 червня).

Також у рамках фестивалю пройдуть культурологічні конференції і майстер-класи провідних музикантів, зокрема, легендарного скрипкового педагога сучасності Захара Брона (свою участь він присвячує 150-річчю Петра Столярського).

P.S.

У рік заснування, 2015-го, фестиваль Odessa Classics, тривав лише чотири дні, у 2016-му – п’ять, а в 2017 році – сім, і був визнаний найбільшим в Україні святом класичної музики. У 2018-му вже було 10 фестивальних днів. Odessa Classics-2020 тривав два тижні (10–23 серпня). Але головна перемога організаторів – не кількість днів. Фестиваль зумів запросити на сцену найяскравіших артистів сучасного музичного світу. А це стало можливим, завдяки високому авторитету в музичних колах Європи президента Odessa Classics Олексія Ботвінова та прекрасній організації форуму і, як наслідок, фінансовій підтримці державних інституцій, благодійних фондів і окремих меценатів в Україні й за кордоном. Проєкт розвивається як європейський фестиваль високого класу.

– Я мрію зробити фестиваль, який став би знаковим не тільки для Одеси, а й для всієї країни. За значущістю він міг би бути схожим на Зальцбурзький. Хотів би, щоб уже незабаром ODESSA CLASSICS став головним фестивалем у Східній Європі, – каже Олексій Ботвінов.

Що ж, великому кораблю – велике плавання!

Ольга КІЗЛОВА