lunyov-afisha

19 квітня виповнюється 60 років одному з найталановитіших сучасних українських композиторів – Святославу Луньову!

А 21 квітня у виконанні Київського камерного оркестру під орудою маестро Наталії Пономарчук – у національній філармонії України в рамках проєкту «Сучасне й позачасове» звучатимуть його «Нічна музика», «Денна музика» і Триптих для струнних «TRISTIUM».

Апелювання композитора до тематики ночі в першому циклі є переосмисленням традиції звернення до образів темної пори доби у творах Вольфганга Моцарта («Маленька нічна серенада»), Роберта Шумана («Нічні п’єси»), Арнольда Шенберга («Просвітлена ніч») та інших. Чотири частини названі дуже образно.

«Evening Invasion» можна перекласти і як «вторгнення». В онкології поняття «інвазія» – це здатність злоякісних клітин проникати в здорові тканини й утворювати метастази. У політично-військовому сенсі аналогії надто очевидні, щоб заглиблюватися в них.

«Lullaby Serenade» – острівець лірики та спокою. Навіть на уламках всесвіту можна знайти ідилію.

«Deep Eclogue» – занурення в стан напівсну-напівреальності та блукання між просторами. Примітно, що як літературний жанр еклога є діалогом, у якому протиставлено два світи: безхмарного життя та деморалізаційних тенденцій.

Зміст останньої частини «Irregular Sunrise» для самого автора довгий час залишався таємницею за сімома печатями. Через сім років все стало зрозуміло. Відповідь прийшла в лютому… до сходу сонця 24 числа…
«Денна музика» відображає нескінченний потік енергії, сили, що супроводжує нас протягом світлої частини доби.

Також прозвучить один із найвизначніших творів композитора – Триптих для струнних «TRISTIUM» (2004). Назва містить алюзії на різні першоджерела. Перше і основне з них – «Трістіас» – п’ять книг-послань, складених Овідієм після його вигнання з Риму. А також ім’я вагнерівського героя Трістана асоціюється з латинським tristia – сумний.

Головний ідейний акцент втілює перша частина триптиха. Це – нескінченний канон, який інтонаційно походить від української пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» на вірш Тараса Шевченка і описує течію, що поступово розширюється в ріку. Стихія води в монохромі струн.

ДОВІДКА

«Сучасне й позачасове» – новий проєкт, започаткований «Домом Майстер клас» і Національною філармонією України, який являє собою серію авторських концертів сучасних українських композиторів, котрі вже увійшли в історію української музики. Другий концерт циклу присвячено музиці київського композитора Святослава Луньова. Він є автором симфонічної, камерно-інструментальної, камерно-вокальної, хорової, електронної музики, а також двох опер і музики до кіно.

За матеріалами пресрелізу