EU+festival

З 24 квітня до 7 травня у Швеції вже вдруге проходитиме Європейський фестиваль «Українська весна», що цьогоріч обʼєднає 12 культурних подій

Стокгольм стане місцем проведення різноманітних заходів, які по-різному відображають взаємодію України з європейським культурним контекстом. Концепція фестивалю полягає в тому, щоб представити Україну як невід’ємну частину спільної європейської культури. Цей звʼязок підкреслює слоган фестивалю – «Віддзеркалення в очах один одного – Україна в Європі та Європа в Україні».

Організатори переконані, що сьогодні кінцевою метою всіх культурних заходів, присвячених Україні за кордоном, має бути фокусування уваги суспільства на боротьбі й перемозі України у війні, яку розвʼязала росія. І першочергова задача – вкотре нагадати про необхідність посилення допомоги для захисту від агресора. Тому цього року кожен із 12 днів фестивалю буде присвячений одному з українських митців, що пішли захищати свою країну і загинули на фронті.

«На жаль, ми на кожен день мали не одного митця, який зі зброєю в руках захищав Україну і загинув. Нам довелося обирати. Це болюче нагадування усьому світу, що Росія забирає в України найкращих. Хтось із них встиг до війни зробити видатну карʼєру, а хтось був лише на початку свого шляху, що обірвала російська агресія», – розповіла Наталія Пасічник, концертуюча піаністка, засновниця і директорка Українського інституту у Швеції.

Відкриття фестивалю відбудеться 24 квітня в Королівському Концертному Холі – головній концертній сцені Швеції. Наталія Пасічник представить власне переосмислення твору Баха «Добре темперований клавір» разом із вокальним квінтетом Calmus Ensemble, що спеціально приїде з німецького Лейпцига. Цей день буде присвячено оперному співаку Василю Сліпаку, який загинув на війні з росією у 2016 році.

29 квітня пройде на вшанування памʼяті соліста балету Національної опери України Олександра Шаповала. У цей день виступатиме прима Паризької опери, балерина і хореографка Клермарі Уста, яка створила спеціально для фестивалю композицію на музику шведського диригента, віолончеліста і композитора Саймона Бонга і надихалась творчістю Лесі Українки та французької поетеси Алісії Гальєн.

У день показу швейцарсько-українського фільму «Ольга» 2 травня згадуватимуть актора кіно Павла Лі, котрий загинув у 2022-му, захищаючи Ірпінь. Серед митців-захисників – також поет Гліб Бабич, художник Сергій Пущенко, скрипаль Роман Барвінок та інші діячі.

Фестиваль проходитеме на 10-ти різних майданчиках – концертних сценах, у музеях, резиденціях культурних представництв європейських країн у Стокгольмі, в кінотеатрі та церкві.

Фінал Європейського фестивалю «Українська весна» відбудеться 7 травня. На сцені Королівського Концертного Холу виступить всесвітньо відомий латвійський скрипаль і диригент Ґідон Кремер разом зі своїм оркестром “Кремерата Балтика”. Вони представлять нову унікальну програму «Пісні долі та надії». Окрім творів Арво Пярта, Валентина Сильвестрова та Астора П’яццолли у програмі прозвучить музика сучасних латвійських, литовських та естонських композиторів, написана спеціально для Ґідона Кремера та останнього запису Kremerata Baltica.

Кульмінацією фінального концерту стане світова прем’єра спеціально замовленого твору, натхненого віршом Тараса Шевченка «Зоре моя вечірняя» і написаного однією з провідних українських композиторок Богданою Фроляк. Цей день присвячуватиметься памʼяті Костянтина Старовицького, який працював диригентом у Державному академічному естрадно-симфонічному оркестрі та Київській опері, воював із перших днів повномасштабного вторгення росії та загинув на Краматорському напрямку.

Із повною програмою можна ознайомитись на сайті фестивалю.

Арт-керівники фестивалю: Наталія Пасічник, докторка музичних мистецтв, концертуюча піаністка. Директорка і арт- керівниця Українського інституту у Швеції; Пітер Ерікссон, голова асоціації Sweden Festivals. Музикант, 42 роки був членом Королівського філармонійного оркестру в Стокгольмі та 28 років – його головою.

Організатори: Об’єднання інститутів культури країн Європейського Союзу (EUNIC); Європейська комісія; Український інститут у Швеції; Konserthuset Stockholm.

За інформацією пресрелізу

Фото надані організаторами фестивалю і використані з їхнього дозволу