
В останній день листопада у Дипломатичній академії імені Геннадія Удовенка при МЗС відбулася презентація виставково-просвітницького проекту «Світовий тріумф “Щедрика” – 100 років культурної дипломатії».
Виставка постала внаслідок співпраці різних інституцій та науковців: Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Українського центру культурних досліджень і особисто автора проекту Тіни Пересунько. Основу експозиції склали документи з фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України. Її зміст планується поширити за кордоном через дипломатичні установи завдяки колегам з Дипломатичної академії імені Геннадія Удовенка.
Відкриття виставки відвідав Міністр культури України Євген Нищук, який у вітальному слові зазначив, що Українська Республіканська Капела, виконуючи культурну місію УНР за кордоном, дала понад 600 концертів у 17 країнах Західної Європи, Північної і Південної Америки. Українська музична місія зібрала тоді понад тисячу відгуків у світовій пресі. На адресу Олександра Кошиця, як керівника державної культурної інституції УНР, надходили листи від президентів, міністрів, директорів музичних академій.
Королева Бельгії Єлизавета, відвідавши концерт українського хору, казала: «Вперше таке чую. Мої симпатії на боці українського народу». Президент Мексики Альваро Обрегон теж був у захваті: «Вперше в житті шкодую, що не маю однієї руки і не можу вам аплодувати». Серед відгуків, які друкувалися в німецькій, французькій, польській, бельгійській пресі були й такі: «Культурна зрілість України має стати для світу легімітизацією її політичної незалежності»( Відень, 7 серпня 1919 р.), «До України мені було цілком байдуже, але тепер я ладен скрізь відстоювати мистецтво цієї країни» (Гаага, 24 січня 1920 р.), «Жодна пропаганда не може бути ефективнішою для визнання української нації» (Париж, 6 лютого 1920 р.).
У травні 1919-го на одному з концертів у Празі відбулася європейська прем’єра «Щедрика» в обробці Миколи Леонтовича. А у жовтні 1921 року ця старовинна щедрівка у виконанні Українського Національного Хору звучить зі сцени Карнегі Холу у Нью-Йорку. Відтоді мелодія, яка звучала на наших теренах із дохристиянських часів, полинула світом, а текст пісні переклали англійською, німецькою, фламандською та багатьма іншими мовами. Тільки аж тепер світ дізнається, що це українська щедрівка.

Ініціатором турне був Голова Директорії УНР Симон Петлюра. Саме за його особистим дорученням Музичний відділ Головного управління мистецтв і національної культури УНР на чолі з композитором і диригентом Кирилом Стеценком та Олександром Кошицем розробив Закон «Про утворення Української Республіканської Капели» та організував її подорож у країни Західної Європи. Цікаво, що сотня співаків, які були на конкурсній основі прийняті до капели, зараховувались на державну службу і сприймали виконання дорученої мистецької місії як служіння народу України. Авторка проекту, старший науковий співробітник Українського центру культурних досліджень Тіна Пересунько розповіла, що в документах закордонних гастролей Капели завдання, які виконувала «мистецька сотня УНР» визначалися як «перша музично-дипломатична місія України на закордонній арені», «пропаганда української ідеї між чужоземцями»», «висока місія агітації за утворення Самостійної Української Народної Республіки на Мировій Конференції». До того ж українські музичні презентації супроводжувалися гуманітарною місією – капела патронувала соціальні проекти, давала благодійні концерти на користь робітників, поранених, дітей-сиріт, Міжнародного товариства Червоного Хреста.
Про важливість продовження культурної дипломатії вже в наш час на відкритті виставки говорили заступник директора академії Наталія Шульга, доктор історичних наук Ігор Гирич, директорка Українського центру культурних досліджень Ірина Френкель.
У своєму житті ми часто переконуємось, що українська пісня і музика є надзвичайно важливим чинником для позитивного іміджу нашої країни у світі: «Я співаю, отже я існую!». Тому таким важливим в боротьбі України з «гібридним руським миром» є те, що за сприяння МЗС України двісті примірників збірника архівних документів, виданого в рамках проекту, помандрують до дипломатичних установ та українських осередків за кордоном.
Георгій ЛУК’ЯНЧУК
На центральному фото: на відкритті виставки. Зліва направо: куратор і автор проекту Тіна Пересунько, Міністр культури Євген Нищук, виконавчий директор Українського культурного фонду Юлія Федів.
Фото надані автором статті