У краю Миколи Лисенка-2018

Полтавська обласна організація НСКУ відзначила своє 20-річчя

Останні п’ять років діяльності спілчан пройшли на тлі драматичних подій, які переживає наша країна. А це, закономірно, позначилося на творчості композиторів, тематиці концертів і музикознавчих досліджень. Члени Полтавського осередку спільно з солістами і колективами обласної філармонії (директор – Олег Тищик) провели низку благодійних концертів на підтримку захисників України. Відбулися також концерти камерного хору «Гілея» (артистичний директор – Світляна Гогохія), численні театралізовані дійства, де звучали авторські твори молодих композиторів, присвячені героям АТО і волонтерам (ГО «Молодіжний Музичний Театр «ПарМіКо»). А Полтавський симфонічний оркестр, яким керує наш колега композитор, народний артист України Віталій Скакун, не раз бував із концертами у прифронтовій зоні.

У 2015 році до організації приєдналися композитори з Луганська: заслужений діяч мистецтв України Андрій Сташевський і Костянтин Крепак. Вони переїхали до Полтави разом з Інститутом культури і мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Митці беруть активну участь у творчих заходах, концертах осередку разом із колективами й солістами цього навчального закладу.

Останні п’ять років життя Полтавської організації відзначені низкою помітних творчих імпрез. Це, зокрема, фестиваль класичної і сучасної української академічної музики «Дні Миколи Лисенка у Полтаві-2014». Присвячений постаті класика української музики цей форум також був пов’язаний із 200-ю річницею від дня народження Тараса Шевченка. Він, по-суті, об’єднав двох знакових в українській культурі митців – Миколу Лисенка, який «По духу – брат Тараса» і поета. На концертах фестивалю прозвучали твори Миколи Лисенка, Анатолія Кос-Анатольського, Жанни Колодуб, Богдани Фільц, Сергія Горюновича, а також композиції полтавських авторів Олексія Чухрая, Тамари Оскоменко-Парулави, Юлії Корженко, Віталія Скакуна.

Упродовж п’яти років відбулися авторські концерти й творчі зустрічі з композиторами Сергієм Горюновичем, Володимиром Карлашем, Юлією Корженко, Костянтинном Крепаком, Тамарою Оскоменко-Парулавою, ювілейні концерти Віталія Скакуна і Олексія Чухрая.

Варто згадати і про творчі звіти молодих композиторів – студентів і випускників консерваторій, а також концерти з творів студентів музичного училища і учнів ДМШ – переможців різноманітних конкурсів.

Особливої ваги для Полтавського осередку НСКУ набули виступи Полтавського симфонічного оркестру під орудою Віталія Скакуна на міжнародному фестивалі «Київ Музик Фест». У 2015 році в рамках форуму імпрезою «Музичний дарунок Києву» колектив презентував світові прем’єри полтавських композиторів. Тоді прозвучали симфонічні фрески «Сади Полтави» Тамари Оскоменко-Парулави, Симфонія-lirica № 2 Юлії Корженко, Оркестрова сюїта з музики до вистави «Енеїда» за Іваном Котляревським Віталія Скакуна.

Наступного, 2016 року, оркестр представив на «Київ Музик Фесті» програму, ідея якої полягала в об’єднанні країни через творчі досягнення її представників з різних регіонів. А тому у концерті прозвучали твори композиторів із Криму, Луганська, Львова і центру України – Полтави. Духовним прологом імпрези став Концерт для фортепіано з оркестром №3 «Ave Maria» Алемдара Караманова. Далі прозвучала прем’єра – Симфонія №4 «Українська-трагічно-тріумфальна (Біль, Надія і Віра)» Тамари Оскоменко-Парулави, присвячена сучасній історії України. Національно забарвлений Концерт для оркестру «Намисто міст Криму» Мерзіє Халітової передав враження від краси Криму, а Симфонічна сюїта «Давньокиївські фрески» композитора з Луганська Андрія Сташевського відтворювала дух старовинних храмів і вулиць нашої столиці. Яскраво прозвучала невелика оркестрова мініатюра з музики до телефільму «Дороги Гоголя» полтавського композитора-пісняра Олексія Чухрая. Фінальним акордом виступу Полтавського симфонічного оркестру став твір Мирослава Скорика Концерт для скрипки з оркестром №2, який майстерно виконав соліст Антон Скакун.

Також кожного року звучать на престижних Міжнародних фестивалях «Київ Музик Фест» і «Музичні прем’єри сезону» хорові, вокальні і інструментальні твори наших композиторів – Сергія Горюновича, Юлії Корженко, Тамари Оскоменко-Парулави.

2017 року у Полтаві відбувся Концерт «Музичні барви України», ідея якого – об’єднати композиторів Полтавщини і Луганська.

Не менш активною є й музикознавча діяльність членів Полтавського осередку НСКУ. Зокрема, у березні 2014 року відбулася презентація книги наукових досліджень доктора мистецтвознавства Олександри Цалай-Якименко «Заповіт» Тараса Шевченка в музиці». Лідія Івахненко підготувала до друку книгу «Через простір і час», яка присвячена Вікторові Іконнику; також побачила світ книга її спогадів «Дитя війни». Музикознавець Галина Полянська взяла участь у низці міжнародних наукових конференцій, серед її статей – «Родина Оголевців – яскраві постаті Полтави», «Синтез музичного і хореографічного в українському музичному театрі ХХ століття», статті про композиторів Полтавщини. Пам’ятними для любителів музики стали концерти, ведучою яких була музикознавець Ольга Чепіль, до слова, також автор статті-відгуку на з’їзд НСКУ «Волонтери від мистецтва».

І ось, нарешті, 2018-й, ювілейний! До 20-річчя організації члени Полтавського осередку НСКУ провели проект «У краю Миколи Лисенка-2018». Його фінансово підтримав Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації (директор – заслужений працівник культури України – Вождаєнко В. В.). Ми вдячні усім, хто сприяв проведенню наших концертів і заходів, допомагав в їх організації, а також усім нашим численним виконавцям – колективам і солістам. Щира наша згадка і про вдячних слухачів, які активно відвідували заходи і підтримували як авторів, так і музикантів.

Проект «У краю Миколи Лисенка-2018» розпочався концертами з творів молодих композиторів, які стали своєрідним прологом ювілею. Перший із них під назвою «Музичні барви молоді» відбувся у залі відділу мистецтв Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Котляревського (завідуюча відділу мистецтв – Галина Вікторова). У програмі заходу прозвучали романс «Уединение» на слова Леоніда Глібова та пісня «Молитва за воїна» на слова Ксенії Дериземля Владислава Богдановича (вокал – Владислав Богданович, партія ф-но – Олена Пономаренко), а потім Дві прелюдії для фортепіано «Мрії» Дмитра Голобородова (виконання автора). Обидва молоді композитори – випускники Полтавського музичного училища імені Миколи Лисенка, нині навчаються в Інституті культури і мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Студентка ІV курсу музичного училища Марина Аленіна представила слухачам п’єсу для скрипки і фортепіано «Пам’ять про тебе» і вокальний твір «Осінь» на слова молодої миргородської поетеси Олени Сергієнко. У виконанні взяли участь студенти музичного училища – Дар’я Тимошенко (скрипка) і Таїсія Погребняк (вокал).

Катерина Скакун виконує «Рапсодію» Олени Голубенко

Випускниця музичного училища 2004 року Олена Голубенко створює музику для свого улюбленого інструменту фортепіано. В її виконанні прозвучали «Дві прелюдії», а розгорнуту концертну Рапсодію виконала Катерина Скакун, теж випускниця училища, подруга автора музики, а тепер – викладач Інституту культури і мистецтв ЛНУ імені Тараса Шевченка. Слухачі – члени Клубу «Цікавих зустрічей» – тепло приймали творчість молоді.

Другий концерт молодих композиторів «Шляхом творчості» був присвячений 25-річчю класу композиції Полтавського музичного училища імені Миколи Лисенка і відбувся у Малій залі цього навчального закладу. В ньому прозвучали твори Владислава Богдановича, Марини Аленіної, Олени Голубенко, а також – студента другого курсу – Тимофія Ілюхіна (Три прелюдії для фортепіано – «Ранок», «День», «Вечір») і вокальний твір «Очима ти сказав мені – люблю» на вірші Ліни Костенко переможця цьогорічної обласної олімпіади у номінації «Композиція» (Гран-прі), учня Полтавської музичної школи №1 Олександра Олійника. Слухачі тут були майже всі – професіонали, тому молоді було приємно почути теплі відгуки.

Наступна яскрава імпреза проекту – Концерт-звіт творчих колективів кафедри Музичного мистецтва Інституту культури і мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка «Музика єднає Україну» з творів сучасних композиторів Полтавщини і Луганщини. Цей захід відбувся у концертній залі Полтавського університету економіки і торгівлі, де зараз розташований Інститут.

У програмі взяв участь мішаний хор Інституту (художній керівник і диригент – Вікторія Юнда, концертмейстер Тетяна Острецова). Розпочав імпрезу твір молодого композитора, студента Інституту Владислава Богдановича хор «Свою Україну любіть» на вірші Тараса Шевченка. Наступним номером програми прозвучала хорова сценка викладача Інституту, Голови Полтавської обласної організації НСКУ Тамари Оскоменко-Парулави «Ой, по горі роман цвіте» на вірші Тараса Шевченка для мішаного хору і фортепіано. А далі – твір молодого композитора з Луганщини Владислава Бєлоглазова – хор «Тут обелісків ціла рота» на вірші Ліни Костенко.

Продовжив програму оркестр народних інструментів (художній керівник і диригент – Катерина Рєзнікова). У його виконанні прозвучали «Награвання. Розваги скоморохів» із сюїти «Давньокиївські фрески» завідуючого кафедрою музичного мистецтва та хореографії Інституту культури і мистецтв ЛНУ імені Тараса Шевченка, голови Луганської обласної організації Національної всеукраїнської музичної спілки, заслуженого діяча мистецтв України Андрія Сташевського.

Інститут поповнюється новими творчими колективами. І один із таких – камерний оркестр під керівництвом викладача вишу Світлани Ричагової, який представив низку різноманітних творів. Спочатку колектив виконав Концерт для віолончелі і камерного оркестру полтавського композитора Володимира Карлаша. Прозвучала третя частина Концерту – Allegretto, в якій автор поєднав неокласичні риси з танцювальним і ліричним началами. Партію віолончелі виконала Світлана Ричагова, а диригувала викладач Інституту – Тамара Парулава.

Далі прозвучав твір Тамари Оскоменко-Парулави «Молитва Давида» для баритона, камерного оркестру і фортепіано на слова грузинського поета Давида Гурамішвілі в перекладі – Миколи Бажана. Давид Гурамішвілі довгий час жив на Полтавщині, у Миргороді, складав свої вірші грузинською мовою і наспівував при цьому українські народні пісні. Він зумів передати свою книгу «Давітіані» в Грузію, де вона була надрукована. У ній у поетичній формі автор розповідає про своє життя, про те, як потрапив там, на Кавказі, у полон і втечу з нього, і про те, що саме віра і щира молитва допомогли йому в житті. Соліст – студент Інституту культури і мистецтв ЛНУ імені Тараса Шевченка, дипломант Всеукраїнського конкурсу Сергій Списюк переконливо передав зміст твору.

Потім прозвучала ще одна невелика, з гумором написана мініатюра Тамари Оскоменко-Парулави «Біганина» для струнного оркестру своєрідний «Портрет темпу життя сучасної людини», що викликав пожвавлення у залі і посмішки.

Завершив концерт твір молодого композитора Дмитра Голобородова «One day of life» («Один день життя») для скрипки, ударних і струнного оркестру. Соло на скрипці виконав автор, а партію ударних – Сергій Мазур.

Концерт справив враження на слухача різноманітністю програми, пройшов на одному диханні, емоційно і майстерно.

Продовжив проект «У краю Миколи Лисенка-2018» Концерт камерної музики «Музичні барви Полтавщини і Луганщини» за участю провідних солістів обласної філармонії, викладачів і студентів Інституту культури і мистецтв ЛНУ імені Тараса Шевченка і композитора Сергія Горюновича (м. Кременчук). Імпреза відбулася у залі Полтавського Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського і мала свої несподівані родзинки: глибоке проникнення у національні і європейські музичні джерела авторів музики поєдналося із виставкою ажурних робіт коваля із Кременчука Геннадія Сметанка.

Розпочався концерт вокальним твором Тамари Оскоменко-Парулави «Пілігрим» із поетичного циклу Бориса Олійника «Сковорода і світ» ч. ІV «Рим» для тенора і фортепіано. Твір присвячений генію полтавської землі філософу, поету і композитору, який по-суті відкрив світові інтелектуальну Україну. Твір епічно, як своєрідна рапсодія, прозвучав у виконанні дипломанта Міжнародного конкурсу Руслана Христиченка (вокал) і Катерини Скакун (фортепіано).

Владислав Бєлоглазов виконує твір Андрія Сташевського

Продовжили музичну імпрезу твори Юлії Корженко. Відбулася успішна прем’єра її нової композиції для фортепіано «Михайлівський корильйон», створеної в імпресіоністичних барвах, яку майстерно виконала солістка філармонії Алла Чепець. Програму доповнили два контрастні вокальні твори автора: ліричний романс на слова Лесі Українки «Коли б ти, нічко, швидше минала» і сповнений внутрішнього драматизму монолог «Ой, тумане, тумане» на вірші Тараса Шевченка. Обидві композиції виконали солісти філармонії: лауреат міжнародного конкурсу Лідія Кретова (сопрано) і Алла Чепець (фортепіано).

Композитор Андрій Сташевський представив новий твір для баяна «Монолог-хода», який майстерно виконав лауреат міжнародного конкурсу Владислав Бєлоглазов. Композиція винахідлива і цікава, де інструмент використаний різноманітно, з найсучаснішими виконавськими прийомами.

Іван Резцов та Алла Чепець виконують твори Костянтина Крепака

Три романси на вірші Тараса Шевченка композитора з Луганська Костянтина Крепака прозвучали у виконанні солістів обласної філармонії. Солоспів «Думка» виконала Лідія Кретова, а «Із-за гаю сонце сходить» і «Тече вода з-під явора» – Івана Резцова (партія фортепіано – Алла Чепець).

Занурив слухача у світ гітари твір полтавського композитора Володимира Карлаша. Його фантазію на тему української пісні «Вечір на дворі» зіграв студент Інституту Максим Боровко. Для автора музики це улюблений інструмент, який використано барвисто і майстерно.

Звучить твір Сергія Горюновича (за фортепіано) «Чаші, що співають». Ударні – Вікторія Харченко

Заключним номером концерту став виступ композитора із Кременчука, лауреата Міжнародних фестивалів, джазового імпровізатора-віртуоза Сергія Горюновича. Він презентував нову оригінальну композицію «Чаши, що співають» для варгана, бубна, чаш і фортепіано. Твір виконали Вікторія Харченко і автора. Звучання незвичних інструментів внесло своєрідну інтригу у концерт. А свій виступ автор завершив віртуозною джазовою імпровізацією на тему Джерома Керна «Ти, це – все», що додала слухачам святкового настрою .

В останній день ювілейних заходів відбулися дві події: круглий стіл і концерт Полтавського симфонічного оркестру.

У роботі круглого столу «Нам 20 років» взяли участь композитори і музикознавці: виступили музикознавець Ольга Чепіль і композитор Костянтин Крепак, які розповіли про свої творчі здобутки; Тамара Оскоменко-Парулава презентувала брошуру-буклет із підсумками роботи організації за останні п’ять років, із програмами ювілейних концертів і заходів та відомостями про кожного з членів осередку.

Виступ ансамблю «Жива вода імені Павла Бакланова»

Окрасою заходу став виступ народного фольклорного ансамблю «Жива вода» імені Павла Бакланова (керівник – заслужений діяч мистецтв України Лариса Бакланова) факультету філології і журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені Володимира Короленка. У його виконанні майстерно прозвучали кілька веснянок, жнивні і жартівливі пісні. Зі спогадами про Павла Бакланова – фольклориста, музикознавця, композитора, високого професіонала, який був закоханий у народну пісню, виступила заступник директора обласного Центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Ліна Ковтун. А Тамара Оскоменко-Парулава презентувала свою збірку розшифровок «Пісні села Крячківка», що присвячена пам’яті Павла Бакланова і зроблена на основі його аудіо-записів.

Завершив ювілейні заходи до 20-річчя Полтавського осередку НСКУ концерт Полтавського симфонічного оркестру «У краю Миколи Лисенка». Імпреза зібрала багато шанувальників української академічної музики, а також запрошених почесних гостей: заслуженого артиста України Миколу Лисенка, диригента, правнука українського класика і народного артиста України Олександра Василенка. Ведучою програми була Аліна Синяговська.

Перед тим, як зазвучала її величність музика, ювілярів поздоровила директор Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації, заслужений працівник культури України Валентина Вождаєнко і вручила Подяку членам організації за вагомий внесок у розвиток і популяризацію національного музичного мистецтва. А голова ПООНСКУ Тамара Парулава зачитала теплі слова з листа-привітання від правління НСКУ за підписом Голови заслуженого діяча мистецтв України Ігоря Щербакова і Героя України, народного артиста України, Почесного співголови НСКУ, академіка Євгена Станковича.

Микола Лисенко і Тамара Оскоменко-Парулава

Концерт розпочався Увертюрою до опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка під орудою його правнука. Потім маестро щиро і схвильовано поділився зі слухачами своїми думками про світ академічної музики та її значення для духовних цінностей людини і суспільства.

Вся наступна програма концерту прозвучала під керівництвом художнього керівника і головного диригента оркестру, народного артиста України Віталія Скакуна. Симфонія №4 «Українська- трагічно-тріумфальна (Біль, Надія, Віра)» Тамари Оскоменко-Парулави, присвячена сучасним подіям в Україні, що розкриті крізь призму авторської музичної інтонації і лейттеми «болю», у Полтаві виконувалася вперше. Для більш точного визначення «місця подій» автор використовує у творі короткі цитати народних пісень або алюзії. В концерті прозвучали ІІІ і ІV частини твору, які оркестр «проінтонував» щиро і переконливо.

Злагоджено прозвучали і чотири частини симфонічної сюїти «Давньокиївські фрески» Андрія Сташевського. Оркестр у автора колоритний і темброво різноманітний. А завершила перше відділення оркестрова сюїта «Енеїда» із музики до вистави Івана Котляревського Віталія Скакуна. Родзинка твору – тема «мандрів»; вона звучить в усіх частинах сюїти і поглиблює філософській підтекст бурлескного дійства.

У другому відділенні відбулася прем’єра твору Костянтина Крепака «Монолог Кобзаря» на власний текст для басу, народного хору і симфонічного оркестру. Композицію спільно з Полтавським оркестром презентували соліст Сергій Рубан і лауреата міжнародних фестивалів хор пісенно-танцювального ансамблю «Полтава» обласної філармонії (художній керівник – заслужений працівник культури України Федір Кривенко, хормейстер – заслужений діяч мистецтв України Лариса Бакланова). Твір має громадянську тематику, соліст тут звертається до сучасників відповідно до традицій кобзарського мистецтва.

Виступ Полтавського симфонічного оркестру

Завершили концерт твори композитора, заслуженого діяча мистецтв України Олексія Чухрая: «Диво всепрощенної любові» на слова Володимира Тарасенка для жіночого голосу, народного хору і оркестру (соло Валентини Колісник у супроводі хору «Полтава»), пісня «Невгамовні солов’ї» на слова Дмитра Луценка (дует «Крила» у складі лауреатів міжнародних і всеукраїнських конкурсів Валентини і Володимира Олійників), «Веснянок» для оркестру (соло на сопілці виконав Олег Курінний).

У заключних номерах концерту взяв участь народний артист України, один із кращих голосів нашої країни баритон Олександр Василенко. В його виконанні під оркестровий супровід прозвучали пісні на слова Миколи Ляпаненка «На дідовім полі» та «Другові». А пісня «Моя Полтава» з солістом і мішаним хором Інституту культури і мистецтв ЛНУ імені Тараса Шевченка (керівник – Вікторія Юнда) лірично й урочисто завершила концерт і прозвучала як гімн нашому рідному місту.

Концерт відбувся у залі ТРК «Лтава». Його відвідали автор слів пісень Олексія Чухрая поет Микола Ляпаненко, який свого часу був керівником телерадіокомпанії, а також екс-начальник управління культури Полтавської ОДА Микола Бондаревський. Обидва вони допомагали і сприяли першим крокам нашої організації, надавали фінансову підтримку і приміщення. Завітав на ювілейні заходи і колишній директор Полтавського музичного училища, заслужений працівник культури України Віктор Кучер (тепер він директор Народного музею «Музична Полтавщина», розташованого у музичному училищі) – у його кабінеті 1 червня 1998 року відбулися установчі збори нашого осередку.

…Після кожного концерту до організаторів підходили слухачі і дякували, говорили, що наші імпрези дають їм багато позитивних емоцій, будять думки і духовно збагачують. Тож, свято музики відбулося.

Та не всі твори, як планувалося, прозвучали у концертах. Тому восени очікуємо нових заходів, у яких в Полтаві прозвучать кілька прем’єр. Також запланована участь Камерного оркестру імені Дмитра Ахшарумова Полтавської обласної філармонії на престижному Міжнародному фестивалі «Київ Музик Фест». До програми концерту включено твори композиторів, життя яких пов’язано з Полтавою і Полтавщиною. Отож, чекаємо нових зустрічей і вражень.

Тамара ОСКОМЕНКО-ПАРУЛАВА

На центральному фото: художні вироби коваля Геннадія Сметанки з Кременчука