У Кривому Рогу відбувся майстер-клас Алли Кульбаби

564

1 лютого до Кривого Рогу з майстер-класом завітала заслужений діяч мистецтв України, лауреата Національного конкурсу диригентів імені Стефана Турчака, диригент Національної опери України Алла Кульбаба

Він дав нам, присутнім, можливість доторкнутися до святая святих – внутрішнього світу музиканта, його розуміння музики, думок про неї. Під чуйними руками диригента народжувався цілий світ «одягнених» у чуттєву форму смислів, дивовижних і різноманітних образів. Кілька сказаних фраз – і перед виконавцем поставав чіткий і конкретний (у стильовому плані) звуковий світ: чи то тепла й красива, нескінченна мелодія bel canto, чи зла й жахаюча атмосфера моцартівської Цариці ночі…

Алла Кульбаба вразила глибоким розумінням музичних стилів виконуваних творів, пояснюючи специфіку виконавської семантики – особливості виконання штрихів, артикуляційних прийомів, динамічних нюансів у класицизмі, романтизмі, веризмі. Майстер-клас продемонстрував високий професіоналізм і чудове диригентське слухання оркестру (оркестрових фарб) мисткині, яка не тільки відкрила несподіваний потенціал студентів-оркестрантів, а й змогла захопити власними почуттями, підпорядкувати всіх своїй виконавській волі.

Завдяки чітким зауваженням і завданням, котрі виявляли, враховували і підкреслювали специфіку кожної групи музикантів оркестру – струнної, духової тощо, – на очах змінювався музичний образ, ставав виразнішим, тоншим, гнучкішим або масштабнішим… Слухачі отримали величезний обсяг цінної інформації про особливості композиторських стилів, особливо про музику Вольфганга Амадея Моцарта. Дуже важливо, коли диригент не лише говорить про найглибші складнощі, закладені в композиторському тексті, а й показує, як можна музичну інтонацію одухотворити, тембрально наситити різноманітними барвами, створити багатовимірний звуковий простір, що дихає, напружено пульсує.

Руки диригента тріпотіли і звивалися, немов крила. Алла Кульбаба долучила до участі у майстер-класі співачку Ольгу Фомичову – заслужену артистку України, лауреата міжнародних конкурсів, солістку Національної опери України, яка має прекрасний голос, чудову вокальну школу, неймовірно сильну енергетику і тонке відчуття музики. Краса її голосу зливалася з яскравістю супроводу оркестру, – це вже не був студентський колектив, так точно і гнучко відгукувався він на всі рухи диригента. Це був справжній Діалог споріднених душ, які підносять і забирають із собою до вершин високого мистецтва.

Ольга ЧЕБОТАРЕНКО,
кандидат мистецтвознавства, доцент