o-nyzhankivskyi

У Львові зняли документальний фільм про українського композитора, диригента, громадського діяча, просвітника та засновника кооперації на Галичині Остапа Нижанківського

Фільм був створений командою проєкту «Історична правда» спільно з громадською організацією Collegium Management і Львівським органним залом.

«Постать Остапа Нижанківського захоплює, його доля дуже кінематографічна та, на жаль, практично не відома українцям», – каже продюсерка й авторка сценарію Ольга Мовчан. Навіть на Галичині, звідки родом Остап Нижанківський, більше знають його сина, Нестора, який став професійним музикантом, реалізувавши таким чином мрію батька. А сам Остап Нижанківський залишався довгий час у тіні, хоча був насправді особливою людиною.

Син священника УГКЦ з невеликого села біля Стрия на Львівщині, Остап Нижанківський отримав блискучу світську й духовну освіту. Він із дитинства марив музикою, грав на фортепіано, складав пісні на слова Тараса Шевченка, навіть отримав диплом учителя музики у Празькій консерваторії. Але проти музичної кар’єри Остапа був його батько, він наполіг на тому, щоб син теж став священником. Музика на все життя залишилася улюбленою справою Нижанківського.

«В українській культурі є феномен, якого немає в інших культурах, – композитори-священники, – розповів директор Львівського органного залу Іван Остапович. – В Україні, зокрема на Галичині, є ціла плеяда композиторів-священників, які суттєво вплинули на національну культуру. Наприклад, автор національного гімну України Михайло Вербицький чи Порфирій Бажанський, чиї світські опери ми зараз досліджуємо. Таким був і Остап Нижанківський».

За словами Остаповича, основу музичної творчості Нижанківського становить хорова музика й солоспіви. А кілька колядок у його обробці, такі як «Во Вифлеємі новина» та «Небо і земля», стали такими популярними, що їх співають і досі. У фільмі звучить «Небо і земля» в обробці Нижанківського у виконанні співаків музичної агенції Collegium Management.

«В історії української музики є безліч постатей, про які відомо лише вузьким спеціалістам. Кілька років тому ми з командою започаткували стратегію промоції української класики “Ukrainian Live”, в рамках якої створюємо концерти, видаємо книги, записуємо лекції про наших композиторів, чиї імена були несправедливо забуті чи заборонені. Віримо, своєю участю у фільмі про Остапа Нижанківського долучилися до убезсмертнення імені цього митця», – зазначає Тарас Демко, директор ГО Collegium Management.

Остап Нижанківський був просвітником, етнографістом, видавцем, громадським діячем і підприємцем. Він – один з організаторів української молочної кооперації у Галичині, з якого вийшов відомий «Маслосоюз», чия продукція з успіхом продавалася в Європі.
Брав участь у політичному житті свого краю. Був членом Української національної ради ЗУНР. Загинув трагічно у 1919 році під час визвольних змагань на Львівщині – був заарештований і розстріляний без суду.

«Це був щирий пасіонарій, який переймався долею усього, до чого був дотичний», – підкреслює Ольга Мовчан. Його головною рисою вона вважає креативність, яку він спрямовував на всі сфери життя. Нижанківський зумів об’єднати довкола себе людей, керуючись єдиною ідеєю – українською.

Фільм «Остап Нижанківський» знято у жанрі документарі. Режисер – Петро Колодій. Зйомки відбувалися у Львові та Стрию, зокрема у Музеї Нижанківського, музеї-домі Івана Франка, музеї Станіслава Людкевича, Шевченківському гаю, Львівському органному залі. Творці поспілкувалися з десятком експертів, задіяли кількох акторів, щоб зробити художню реконструкцію життя головного героя.

«Люди, які не встигли сказати все за життя, мають звучати й далі. Не лише пісня Остапа Нижанківського, але і його голос, образ, позиція мають бути знаними. Давайте віддамо йому шану бодай у такий спосіб – дізнаємося про нього більше», – пропонує Вахтанг Кіпіані, ведучий, ідейний натхненник фільму.

«Історія Нижанківського варта того, щоб її побачили якомога більше людей», – запевняє Ольга Мовчан, додавши, що невдовзі планується показ фільму також на кількох телеканалах.

Прем’єра відбудеться в понеділок, 19 квітня, о 19:00, на YouTube-каналі «Історична правда в деталях».

За інформацією пресрелізу

Проморолик: https://youtu.be/BizN47bdnvs