Українська весна у Стокгольмі

128

У Стокгольмі розпочався «Європейський фестиваль: Українська Весна», який символічно завершиться у День Європи, 9 травня. Його місія суголосна з темою цьогорічного головування Швеції в ЄС: єдиний фронт Європи на підтримку України

Започатковуючи фестиваль, Швеція не тільки демонструє підтримку Україні, яка вже рік бореться за існування у російсько-українській війні, а й потужно відкриває для себе унікальність її культури. Через музику, театр, кіно, художні та фотовиставки, літературу, поезію і лекції. Відомі українські та європейські митці виступатимуть у Стокгольмі, а також навколо нього.

Поєднання у назві фестивалю слів «європейський» і «українська» – не випадкові, адже за ними стоїть низка європейських культурних інституцій через мережу Національних інститутів культури Європейського Союзу (EUNIC) у співпраці з Європейською комісією. «Європейський фестиваль» планують зробити постійною подією у всій Європі, присвяченою різним актуальним темам.

Розпочався фестиваль непересічною подією «Голоси з війни – музика і поезія» у Сучасному музеї Стокгольма. Шведський актор Королівського драматичного театру Dramaten, драматург і театрознавець Ханнес Мейдал і відома українська актриса театру й кіно Катерина Кістень читали вірші зі щойно виданого шведською мовою альманаху «Під відкритим небом України. Голоси з війни». Ця збірка – перша майже за три десятиліття літературна антологія з України, видана шведською мовою видавництвом Ariel у співпраці зі шведським ПЕН.

Читання поезії супроводжувалося музикою українських композиторів – Бориса Лятошинського, Валентина Сильвестрова, Миколи Лисенка та Віктора Косенка, яку виконували шведські музиканти: Якоб Келлерманн – один із найвідоміших гітаристів Швеції, Крістіан Сварфар – чи не найвидатніший скрипаль Скандинавії і Наталія Пасічник – усесвітньо визнана концертуюча піаністка Швеції з українським корінням.

Наталія, попри широкий репертуар, в останні роки присвятила себе поширенню невідомого, особливо у Скандинавії, скарбу української класичної музики. Її альбом Consolation – Forgotten Treasures of the Ukrainian Soul (BIS Records) був високо оцінений критиками по всьому світу і названий «подією року» німецьким журналом Mitti Bayerische.

«Війна викликає у багатьох почуття відчаю і безсилля. Один із способів продемонструвати підтримку Україні, що досить важливо, – це бачити й слухати. Відкрити розум українській ідентичності та культурі, за захист яких люди зараз тисячами гинуть», – каже ініціаторка фестивалю шведсько-українська піаністка Наталія Пасічник.

«Європейський фестиваль: Українська Весна» триватиме майже місяць. В один із фестивальних днів відома театральна та кіноактриса Стіна Екблад читатиме твори українських поетів «розстріляного відродження» у супроводі струнних із Королівського Стокгольмського філармонійного оркестру в програмі, у якій прозвучать твори Василя Барвінського та Бориса Лятошинського.

Також публіка зможе ознайомитись із двома юними українськими піаністками – Ганною Козяк (16 років) зі Львова та Амелією Плошко (14 років) із Києва.

Анна Нужа

В іншому концерті «Музи – НЕ мовчать» звучатиме музика сестер Богдани Фроляк і Ганни Гаврилець у виконанні секції струнних симфонічного оркестру Львівської національної філармонії під керівництвом Володимира Сивохіпа. Відомий український піаніст Йожеф Ермінь відтворить присвяту Богдани своєму вчителю композитору Мирославу Скорику, а також «Молитву» Скорика для фортепіано та струнного оркестру. Музику Ганни й Богдани співатиме Камерний хор стокгольмської церкви Святого Якова.

Під час відкриття фотовиставки італійського фотографа Алекса Майолі «Анатомія Війни» відбудеться виступ українського піаніста Антона Бондаренка з Дніпра і молодої литовської скрипальки Юстини Аушкеліте Россі.

У концерті-лекції «Подорож українською музикою та історією» у стокгольмському музичному педагогічному інституті українська піаністка Каміла Гурковська та британсько-українська скрипалька Софія Колупов – нещодавні студентки магістратури Королівського коледжу музики – не просто виконують музику українських композиторів, які жили й творили у складних умовах, наприклад, у радянських концтаборах Сибіру, а й розкажуть про історичний контекст їхньої творчості.

Наталія Пасічник і Крістіан Сварфар

Програма спільного концерту Академії Королівського філармонійного оркестру та Академії NOSPR із Катовіце «Пісні неба», окрім музики польських композиторів, Четвертої симфонії Густава Малера, містить твір сучасної шведської композиторки Андреа Тарроді для фортепіано та струнних, присвячений шведській піаністці Наталії Пасічник. В основу опусу «Пісні неба», що дав назву концерту, покладено дві народні пісні: одну з України та одну зі Швеції. Також у концерті візьме участь відома польська співачка з українським корінням, сопрано Ольга Пасічник.

Ольга Пасічник

Під час гранд-фіналу фестивалю у престижному концертному залі Стокгольмського музею за участю симфонічного оркестру Львівської філармонії під батутою висхідної зірки, диригента, родом з Харкова, Ярослава Шемета, звучатиме українська музика, яка раніше ніколи не виконувалась у Швеції. Зокрема, «Гуцульський триптих» Мирослава Скорика й Симфонія № 3 Бориса Лятошинського. У фоє демонструватиметься виставка «Незламні» з 26-ти робіт 17-тьох сучасних українських художників, які, попри війну, продовжують творчу діяльність в Україні.

Кошти, отримані від продажу квитків з усіх подій, підуть на підтримку України.Повна програма фестивалю тут: https://www.europeanspring.eu/

За матеріалами пресрелізу