В Одесі відбудеться світова прем’єра опери Олександра Родіна «Катерина»

17 і 18 вересня в Одеському національному академічному театрі опери та балету покажуть прем’єру, на яку очікує вся культурна спільнота. Йдеться про оперу Олександра Родіна «Катерина»

Авторка ідеї і художня керівниця проєкту – генеральна директорка – художня керівниця театру Надія Бабіч.

Попри воєнний час, долаючи перешкоди, Одеська опера робить неймовірне – готуючи Прем’єру, наближає Перемогу!

Опера «Катерина» Олександра Родіна за мотивами творів Тараса Шевченка – наймасштабніша за часів Незалежної України постановка театру з ексклюзивною музикою і лібрето. А ще це – сучасне режисерське рішення, понад сотня виконавців, майже тисяча ексклюзивних костюмів, автентичні музичні інструменти, виготовлені на спеціальне замовлення, унікальні декорації тощо.

Надія Бабіч розповідає: «Ми пройшли непростий шлях від ідеї до створення вистави, яка має стати символом ствердження національної гідності й стійкості, впевненості в Перемозі та важливості її наближення потужною силою мистецтва.

Робота над твором була випробуванням на міцність, витримку, чесність і щирість, втіленням віри в силу світла, добра, правди всього колективу нашого театру. І я вдячна кожному, хто доклав натхнення й талант у здійснення такої важливої для України і світу мистецької події!

Ми мріяли про те, щоб у репертуарі Одеської національної опери з’явилась унікальна вистава, яка буде новою віхою в історії українського театрально-оперного мистецтва. Поступово ця мрія “матеріалізувалася”, але, на жаль, стала реальністю мистецтва воєнного часу…

Як все починалось? Понад тридцять років на сцені нашого театру йшла опера “Катерина” Миколи Аркаса за однойменною поемою Тараса Шевченка. Повинна сказати, що вона полюбилася, однак новий час і новий глядач стимулювали потребу пошуку новітніх ідей і мистецьких технологій їхнього втілення. Отже, я звернулась до сучасного українського композитора Олександа Родіна (автора музики і лібрето) з проханням, узявши за основу класичний та улюблений багатьма твір – поему “Катерина” Кобзаря, “розповісти” мовою митця XXI століття історію про кохання і зраду, одвічні людські цінності…

І сталося неймовірне! Геній Шевченка надихнув митця, дав творчий імпульс композиторові у створенні масштабного твору за мотивами класичної поеми. У ньому знайшли втілення обряди й традиції, глибинні сенси і національні культурні коди, життя душі українського народу.

Створення картини українського світу і світогляду згуртувало митців, які народжували нову “Катерину” часів війни! Потужна творча група постановників – це диригент В’ячеслав Чернухо-Воліч, режисерка Оксана Тараненко, хормейстер Валерій Регрут, художник Ігор Анісенко, балетмейстер Ігор Скляренко, автор відеоконцепції Дмитро Ципердюк, художник з освітлення Максим Дєдов, неперевершені майстри-віртуози виробничих цехів театру. Весь колектив наполегливо наближав прем’єру!

Нехай ця подія стане символом нашої Перемоги й прикладом єдності та незламності духу української нації. Слава Україні!»

Випускник Одеської музичної академії, композитор, твори якого лунають на відомих сценах світу, Олександр Родін зазначив: «Опера “Катерина” – моя данина, мій низький уклін генію української літератури Тарасові Шевченку. Це моя жага повернути оперному жанрові його законне право на красу та мелодійність, вклавши в них усю магію української пісні». Його твір – своєрідна подорож усіма знаковими українськими святами, обрядами, традиціями, на тлі яких розгортаються історії життя героїв поеми Тараса Шевченка.

Для диригента-постановника опери, головного диригента театру В’ячеслава Чернухо-Воліча існує абсолютна аксіома: глядачеві після перегляду вистави має запам’ятатися хоча б один музичний мотив. «Я впевнений, – наполягає маестро, – що на прем’єрі “Катерини” таких мелодій лунатиме багато. Знайомство з неоромантичною партитурою Родіна надихнуло мене і всіх артистів, які з захопленням розучують партії, бо музика – надзвичайно виразна, мелодійна, натхненна й зворушлива. Ця опера про любов, а любов – це життя».

Своєю виставою Одеська опера змінить усталену традицію інтерпретації українських музичних творів на сучасній оперно-балетній сцені. «Зараз, коли відбуваються бойові дії і Україна виборює свободу, коли актуалізується питання самоідентичності, – хто ми, чим відрізняємось від інших, які сенси пропонуємо світові? – відповіді слід шукати у класиків. Саме у таких, як Тарас Шевченко, – вони завжди на часі», – підкреслює режисерка-постановниця Оксана Тараненко.

Художник-постановник вистави Ігор Анісенко: «Вважаю, що зараз така постановка є актуальною, як ніколи. Тому ми наполегливо працюємо над нею. І прем’єра, незважаючи на війну, обов’язково відбудеться. Композитор, автор лібрето Олександр Родін розширив сюжет поеми Шевченка, включивши до партитури тему обрядових свят. Так знайшлося сценографічне рішення вистави: поворотне коло з кільцем жорна. Тобто люди приходять і йдуть, але щось вічне, непорушне, як саме життя, залишається. Це – основна ідея, і до певних часових рамок вона не прив’язана».

Хормейстер-постановник спектаклю, головний хормейстер театру Валерій Регрут наполягає: «“Катерина” – це хорова опера, її фактура складна за гармонічною мовою, ритмом, палітрою тембрів. Величезна кількість сцен насичена обрядовими піснями, танцювальними жанровими епізодами, що відтворюють колорит українських народних піснеспівів».

Важливу роль відведено і хореографії, над якою працює Олексій Скляренко. Саме його пластичне бачення допоможе створити відчуття того, що люди, так само як природа, є частиною одного світу.

Тож, 17 і 18 вересня, з першими прем’єрними показами опери Олександра Родіна «Катерина», розпочнеться новий відлік в історії української опери. «Катерина» – унікальне мистецьке явище, створене сучасниками для сучасників: вражаюча музика, яка зуміла вмістити мотиви майже з усіх регіонів України, масштабні декорації, автентичні костюми, символізм, переміщення у часі, традиції та обряди, містику, сучасні візуальні рішення.

Чекаємо на вас, шановні глядачі!

За матеріалами пресрелізу