shesterenko

13 квітня у Великому залі імені Героя України Василя Сліпака Національної музичної академії України імені Петра Чайковського відбувся ювілейний творчий вечір Ірини Шестеренко – відомої української піаністки-солістки й концертмейстерки, кандидатки мистецтвознавства, професорки кафедри загального та спеціалізованого фортепіано НМАУ, заслуженої діячки естрадного мистецтва України, лауреатки та дипломантки міжнародних і всеукраїнських конкурсів

Із проректором НМАУ Михайлом Мимриком

Концертна програма під назвою «Зі скарбниці української музичної класики» на підтримку Збройних Сил України і Національної гвардії України видалася напрочуд успішною, високопрофесійною і разом із тим глибоко емоційною. Разом з Іриною Шестеренко своє мистецтво дарували народні артисти України Ігор Борко (тенор), Олександр Василенко (бас-баритон), Оксана Нестеренко (сопрано) та Леонід Сандуленко (баритон).

Учасники імпрези не раз виступали на багатьох сценах України та світу. Кожен із них є широко відомою постаттю в культурному житті України, яскравою творчою особистістю. Усі солісти наділені неповторними тембрами голосів та емоційністю, їхні індивідуальні вокальні дані заворожили публіку. Виконавці об’єдналися задля ідеї мистецького просвітництва у сфері українського музичного мистецтва. Вони прагнули морально підтримати воїнів ЗСУ та НГУ, і це їм вдалося. Військові, присутні у залі, були надзвичайно зворушені.

У програмі прозвучали фортепіанні та вокальні твори фундатора української композиторської школи Миколи Лисенка, а також Віталія Кирейка (життєвий і творчий шлях якого досліджувала Ірина Шестеренко) та його вчителя Левка Ревуцького, неповторної Ганни Гаврилець, якій 11 квітня виповнилося б тільки 65 років. Лунали й вокальні твори Семена Гулака-Артемовського, Костянтина Данькевича, Михайла Жербіна, дуети, обробки українських народних пісень.

З Ігорем Борком

Режисеркою вечора була народна артистка України Ірина Даць, а ведучим – Олександр Співаковський. Вдячна публіка зустрічала кожний номер гучними оплесками. Концерт закінчився спільним виконанням співаками і слухачами Гімну України.

Ідея концерту втілилася завдяки енергійній організаційній діяльності ювілярки, ректорату, колективу оперної студії та усіх відповідних служб музичної академії.
Згадуючи блискучий творчий вечір Ірини Шестеренко, маємо сміливість дещо відкрити завісу її біографії.

Народилася піаністка 29 січня 1963 року в Києві у відомій творчій київській інтелігентній родині. Мати – Шестеренко Алла Іванівна (1941–2015) була відомою художницею костюмів на Кіностудії імені Олександра Довженка. Назвемо, зокрема, такі відомі українські фільми з її роботами: «Пропала грамота», 1972; «Захар Беркут», 1971; «Білий птах з чорною ознакою» (у співавторстві з Лідією Байковою), 1972; «Тарас Шевченко. Заповіт», 1992–1997; телесеріал «Богдан-Зиновій Хмельницький», 2006; «Дев’ять життів Нестора Махна», 2006, та ще біля 50-ти інших.

Батько – Шестеренко Віктор Євгенович (1938–2016) працював у Головному управлінні Держстраху при Міністерстві фінансів України (згодом було реорганізовано у страхову компанію «Оранта»). Завдяки обізнаності у багатьох наукових галузях, бездоганному володінню літературною українською мовою (російську він просто не вживав), дружбі з українськими поетами і письменниками, його називали щирим українцем, поважали як професіонала. У 1986 році він брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підкосило його здоров’я і стало причиною смерті.

З Оксаною Нестеренко

Ірина від природи була наділена яскравими музичними даними, крім того, їй поталанило з професійними викладачами. Перша вчителька з ДМШ № 5 – Роза Рамазанова передала їй знання щодо піаністичних і концертних навичок, які згодом розвинулися під час навчання в Київській середній спеціальній музичній школі імені Миколи Лисенка в класі професорки, заслуженої артистки України Наталії Толпиго-Русіної і в Київській державній консерваторії (нині НМАУ імені Петра Чайковського) в класі професорки, заслуженої діячки мистецтв України Ольги Ліфоренко.

Ще до закінчення із відзнакою фортепіанного факультету, Ірина Шестеренко почала працювати концертмейстеркою кафедри народних інструментів, а за сумісництвом – викладачкою КССМШ імені Миколи Лисенка, а з 1988 року – концертмейстеркою Київського театру опери і балету імені Тараса Шевченка (нині Національної опери України).

У 1991-му мисткиня почала викладати на кафедрі загального та спеціалізованого фортепіано консерваторії, 2009-го захистила кандидатську дисертацію за темою «Творчість Віталія Кирейка в аспекті біографічних досліджень». Учене звання доцента отримала у 2011 році, з 2019-го працює на посаді професора цієї ж кафедри.

Протягом творчого життя Ірина Шестеренко поєднує концертну, наукову та педагогічну форми діяльності, демонструючи приклад високопрофесійного служіння українському мистецтву. Серед її випускників – плеяда талановитих митців, які працюють як в Україні, так і за кордоном, використовуючи набуті знання, а також понад 30 лауреатів міжнародних і всеукраїнських конкурсів. Ірина Шестеренко не тільки викладає курс фортепіано, а також керує написанням магістерських робіт і дисертацій.

Із Леонідом Сандуленком

За десятиліття виконавської практики було зіграно біля 2000 концертів (сольно, з солістами та ансамблями) на багатьох сценах України та Європи. Програми охоплюють твори українських і зарубіжних композиторів різноманітних епох, жанрів і форм.

Плідною була співпраця Ірини Шестеренко зі співаками: народними артистами України Валентиною Антонюк, Ігорем Борком, Олександром Василенком, Іриною Даць, Людмилою Ларіковою, Романом Майбородою, Фемієм Мустафаєвим, Оксаною Нестеренко, Леонідом Сандуленком, Валентиною Степовою; заслуженими артистами України Михайлом Кірішевим, Петром і Павлом Приймаками, а також Андрієм Маслаковим, Інною Андріяш, Сергієм Возіяном, Валентиною Семеновою та іншими.

Серед відомих солістів-інструменталістів із піаністкою співпрацювали: Дейл Андервуд (саксофон, США), Ернст Вольф (кларнет, Швейцарія), заслужені артисти України Мирослава Которович (скрипка), Микола Кононов (гобой), Олександр Погорєлов (альт), а також Галина Тимах (флейта), скрипалі Артем Дзегановський, Костянтин Цепков, Інна Чкан, віолончелістка Віра Корнілова, виконавці на академічних народних інструментах – народний артист України Георгій Агратіна, заслужені артисти України Юрій Алексик (балалайка), Андрій Войчук (цимбали), Володимир Левицький (домра), а також Олена Муржа (балалайка) та багато інших.

Уперше в історії українського музикознавства Ірина Шестеренко ґрунтовно дослідила творчість корифея української музики, композитора Віталія Кирейка. Вона стала й першою інтерпретаторкою його фортепіанних, вокальних та інструментальних творів (як концертмейстер). Ряд фортепіанних опусів їй присвячено. Зразки фортепіанної спадщини Віталія Кирейка (у тому числі «Фантазія» для фортепіано і струнного оркестру), як і вокальні й інструментальні твори, не раз виконувалися на фестивалях сучасної музики «Київ Музик Фест», «Прем’єри сезону» та у щорічних концертах із творів митця, організованих піаністкою.

До фонду Українського радіо увійшли, записані нею Симфонічні варіації для фортепіано з оркестром, Сонати №№ 6, 8, 10, 11, 12, 13, «Елегія», «Вальс-багатель» і «Вальс-фантазія». У супроводі Ірини Шестеренко були записані й інші твори композитора: «10 пісень з Полтавщини» (разом із Валентиною Антонюк), Соната для скрипки та фортепіано (з Артемом Дзегановським), «Новелета» для флейти й фортепіано (з Галиною Тимах) і романси (з Миколою Сікорою).

Ювілейний вечір Ірини Шестеренко продемонстрував творчу зрілість піаністки, бездоганну виконавську форму та відчуття стилю.

Вітаючи ювілярку, бажаємо їй творчого натхнення, міцного здоров’я і подальших звершень на ниві виконавства, науки й педагогіки. Чекаємо майбутніх блискучих концертів у мирній, незалежній Україні!

Катерина ФАДЄЄВА