
12 червня о 19:00 Колонна зала імені Миколи Лисенка Національної філармонії України представить проєкт із відповідною назвою Національного будинку музики
Українська премʼєра ораторії Альґірдаса Мартінайтіса «Закликання віри і надії» мала відбутися у Києві у жовтні минулого року. Утім, музика, що покликана нагадувати слухачам про злочини росії, які країна-агресор чинила в минулому столітті, не змогла прозвучати через сучасні злочини рф: тоді програму обірвала повітряна тривога. Але ми впевнені, що цей знаковий твір разом із присвяченою українцям частиною «Улюблені» прозвучить у нашій столиці у виконанні Liatoshynskyi Capella.
Ідейниця виконання цієї програми в Україні Мирослава Которович розповідає: «Навесні 2024 року разом із Литовським національним симфонічним оркестром я виконувала ораторію Альґірдаса Мартінайтіса “Закликання віри і надії”, присвячену оголошеній Урядом Литовської Республіки даті вшанування памʼяті депортованих і політичних вʼязнів. Під час прем’єри зі мною відбулася абсолютно унікальна історія – проживання травми нашої родини, яка у ХХ столітті пережила депортацію з Холмщини до Туркменістану, повернення додому і чергове виселення з Холмщини 1945 року. У Литві, де я перебуваю майже рік, практично кожна родина має сімейну історію, як когось із рідних вивозять до Сибіру. Досвід цих трагедій болить, але водночас має цілющу силу: попри все, пам’ять про власну землю, коріння, культуру долають тисячі вимушених кілометрів розлуки і щоразу вертають додому.
У нашій концертній програмі вперше в Україні прозвучить ораторія Альгірдаса Мартінайтіса “Заклинання віри і надії”. Спеціально до цієї прем’єри литовський композитор нині працює над 5-тою частиною твору, що буде присвячена Україні та нашій боротьбі за національну ідентичність.
Тисячі литовських родин, які долучилися до підтримки українців під час великої війни, знають ціну власної державності. І те, що у сучасних творах мистецтва ми маємо змогу проговорити свої досвіди, озвучити мрії, як я це зроблю через твір литовського композитора, мого колеги Арвідаса Мальціса, подякувати один одному за стійкість і взаємопідтримку, – безцінно сьогодні».
За матеріалами пресрелізу