Серед трагічних сторінок нашої історії, які ми не маємо права забувати, – штучно вчинений совєтами Голодомор 1932–1933 років. Сільські історії, вірші видатних поетів, сучасна драма – події Великого голоду закарбувалися у колективній пам’яті й мистецьких практиках, як би їх не прагнули замовчати і забути…
23 листопада в Україні – День пам’яті жертв голодоморів, тож цього дня у Національній філармонії відбудеться концерт з українсько-американською програмою, який продемонструє потужну синергію трьох провідних колективів країни: Національного ансамблю солістів «Київська камерата», Симфонічного оркестру Національної філармонії України та Національної заслуженої академічної капели України «ДУМКА».
Диригуватиме Кері-Лінн Вілсон (Канада/США), яка нещодавно стала головною диригенткою «Київської камерати». В імпрезі також візьмуть участь: відома українська скрипалька Богдана Півненко, генеральна директорка – художня керівниця «Київської камерати», яка протягом багатьох років активно пропагує новітню українську академічну музику; Євген Нищук у ролі Читця та Софія Павліченко (вокал).
Програма концерту складатиметься з драматичних творів всесвітньо визнаних сучасних класиків: «Панахиди за померлими з голоду» для читця, солістів, двох мішаних хорів і симфонічного оркестру вітчизняного метра Євгена Станковича на вірші Дмитра Павличка; не менш експресивної та надривної музики американських композиторів Самюела Барбера та Джона Вільямса; Сюїти для скрипки з оркестром «Червона скрипка» Джона Корільяно.
Останній опус прозвучить у Києві вперше! Це філософська притча про історію і мандрівку особливої «червоної скрипки», яка керує і вирішує долі музикантів – своїх володарів. Символічно, що твір був замовлений композитору чоловіком диригентки Кері-Лінн Вілсон, директором Метрополітен-опера Пітером Гелбом.
Легендарна «Червона скрипка», або «скрипка Мендельсона» – шедевр XVIII століття від Антоніо Страдіварі. Її вартість оцінюють у десятки мільйонів євро. Вона входить до першої п’ятірки найдорожчих скрипок у світі і до 1930-х років належала відомій родині Мендельсонів. В основі цього інструмента є компоненти, які відрізняють його від інших скрипок видатного майстра. Даний факт став підґрунтям для численних містифікацій про «душу» скрипки та домішки крові в її лаку. Одна з легенд лягла в основу оскароносного голлівудського фільму «Червона скрипка».
Виконав музику для цього фільму культовий американський скрипаль Джошуа Белл, який, до речі також грав на сцені Національної філармонії України. Після тріумфу стрічки й «Оскара» за музику до неї Джон Корільяно спеціально для Белла написав Скрипковий концерт. Він і прозвучить у програмі 23 листопада.
Центральним твором вечора стане «Панахида за померлими з голоду» Євгена Станковича – знаковий і позачасовий твір не тільки для української, а й світової історії, тому що в ньому оспівана одна з найстрашніших трагедій ХХ століття, коли шляхом штучного голодомору в кілька етапів масово знищувалася українська нація. Актуальність «Панахиди» зараз іще більше загострена сучасною стадією війни росії проти України.
Також звучатиме геніальне скорботно-щемливе «Adagio» для струнних Самюеля Барбера, написане у рік початку громадянської війни в Іспанії. Цей твір засвідчує, наскільки крихким є людське життя. Адажіо було вперше виконане за два роки після того, а популярності набуло як твір, що часто звучить на похованнях видатних людей.
Ще один акцент концерту – Мелодія Джона Вільямса з музики до знаменитого фільму Стівена Спілберга «Список Шиндлера», пов’язана з іншим геноцидом – Голокостом проти євреїв під час Другої світової війни.
За матеріалами пресрелізу
Фото надані Національною філармонією України