bouquet kyiv stage_afisha_1

З 16 до 26 серпня у Києві пройде фестиваль Bouquet Kyiv Stage. Насичена і різноманітна програма академічної та експериментальної музики, виставки, майстер-класи – усе це дбайливо зібрано у компактний календар, більшість подій якого відбуватиметься на історичних майданчиках: у музеї «Золоті Ворота» та музеї-заповіднику «Софія Київська»

Ініціатором і головним організатором нового фестивалю став Дім освіти й культури «Майстер Клас». Ідея та візуальний символ букету належить відомому київському художнику і мислителю Олександру Дубовику (виставка його робіт відкриється вже 21 серпня). «Білий букет – символ гармонійного світу, – коментує Олександр Дубовик, – світу, корий не відштовхує і не заперечує, а сприймає та переплавляє різноманітні імпульси зовнішнього світу у нову цілісність. До того ж, букет – знак дарування: місту, яке ми любимо, артистам, які єднають Україну зі світом, сучасне з минулим. Букет – це подарунок киянам і нашим гостям». Український контент як частина світової культури, об’єднання високого мистецтва і сучасних технологій у єдиний культурний феномен сучасності, освітня та просвітницька місії – такими є основні акценти фестивалю.

Уся програма складається з двох великих смислових блоків, які органічно співіснують. Сelebration (Святкування) – це виступи етно- й джазових музикантів, екскурсії та фотовиставки, майстер-класи, заходи для дітей і людей літнього віку, задумані заради створення радісного, піднесеного настрою, задля обміну знаннями та ресурсами між різними поколіннями. Mystery (Містерія) – це концерти академічної музики, покликані трансформувати уявлення слухачів про знакові для історії українського музичного мистецтва явища.

Серед музикантів, участь яких заявлена у фестивалі, – активні постаті, perpetuum mobile київського музичного простору, котрі своїми креативними програмами вже не раз привертали увагу публіки. Це піаністи Євген Громов та Антоній Баришевський, піаніст і композитор Олег Безбородько, Nota Bene Chamber Group, співачки Назгуль Шукаєва та Інна Галатенко, музикознавиця Любов Морозова, вокальний ансамбль Alter Ratio, Галя і Леся Тельнюк, New Era Orchestra, електроакустичні проекти MANU та DZ’OB. Діяльність багатьох із них не обмежується Києвом та Україною – вони встигли заявити про себе у закордонних імпрезах; деякі з них, як оперні зірки Вікторія Лук’янець та Олена Бєлкіна, живуть і працюють у Європі, концертуючи й в Україні. Тому музичну складову київського Bouquet’у без перебільшення можна назвати топовою, добірною.

Крістофер Ліндон Гі

На першому ж фестивальному концерті 16 серпня у Національній філармонії України звучатиме музика одного з найвідоміших у світі сучасних українських композиторів Валентина Сильвестрова (кантата для сопрано та оркестру «Ода соловейку» на вірші Джона Кітса, «Постлюдія» для фортепіано з оркестром) і класика фінської музики ХХ століття Яна Сібеліуса (симфонічна поема для сопрано з оркестром «Луоннотар» і Симфонія №5). У творах Сильвестрова сольні партії виконають сопрано Інна Галатенко та піаніст Олег Безбородько, у симфонічній поемі Сібеліуса – американська співачка Дарла Дільтз. За пультом Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України – Крістофер Ліндон Гі (Італія /Австралія).

Дарла Дільтз

Крістофер Ліндон Гі та Дарла Дільтз, а також Вікторія Лук’янець є одночасно запрошеними майстрами диригентських і вокальних воркшопів агенції U Artist Music, що триватимуть одночасно із фестивальними подіями Bouquet Kyiv Stage. Відкрита зустріч-концерт із викладачами й слухачами майстер-курсів відбудеться 19 серпня у Домі «Майстер Клас» (Dim MK STAGE). А звітуватимуть учасники воркшопів – диригенти і співаки – концертами 22 та 23 серпня (початок о 20 годині) на Sophia Stage (музей-заповідник «Софія Київська») разом із Національним президентським оркестром.

17 серпня піаніст Євген Громов на Golden Gates Stage (камерна сцена музею «Золоті ворота») представить програму «Рефрени модернізму», де авангардні композиції 1960-х років українців Євгена Станковича, Володимира Загорцева, литовця Освальдаса Балакаускаса та їхнього педагога Бориса Лятошинського постануть в оточенні творів європейського авангарду, композиторів, ідеї яких найбільше вплинули на зміни у музичній мові ХХ століття – Клода Дебюссі, Бели Бартока, Арнольда Шенберґа, Ігоря Стравінського, Олександра Скрябіна. Початок о 19 годині.

18 серпня на Golden Gates Stage – іще одна імпреза Bouquet Kyiv Stage, яка вибудовує зв’язки української музики зі світовим контекстом: музиканти камерно-інструментальної формації Nota Bene Chamber Group (Максим Грінченко, Андрій Павлов, Іван Грицишин, Артем Полуденний, Роман Лопатинський) зіграють Третій струнний квартет, ор. 21 Бориса Лятошинського та Фортепіанний квінтет Дмитра Шостаковича. Про типологічні паралелі творчих методів видатних композиторів-симфоністів Лятошинського й Шостаковича вже існують наукові музикознавчі роботи, слушність яких уважному слухачеві музиканти запропонують перевірити на власному досвіді. Початок о 19 годині.

19, 20 й 21 серпня – концерти етно-джазової, електроакустичної музики та співаної поезії. Гурт Mark Eliyahu & Marinita (концерт 19 серпня, Golden Gates Stage, початок о 19 годині) об’єднав музикантів з України, Ізраїлю та Азербайджану, кожен з яких репрезентує кілька етнічних традицій (сефардська, азербайджанська, кримськотатарська, ромська, українська), котрі синтезуються із класичною музикою та джазом. Ізраїльтянин Марк Еліягу – композитор, аранжувальник, музичний продюсер і віртуозний виконавець на кеманчі та багламі; Марініта (Марина Захарова) – українська співачка, піаністка й композиторка; Євген Седько – український гітарист фламенко; азербайджанець Орхан Агабейлі – перкусіоніст, барабанщик, засновник власної школи перкусії.

20 серпня на Golden Gates Stage програму для Bouquet Kyiv Stage представить MANU – експериментальний електронний ембієнт-проект львівського саксофоніста і звукорежисера Михайла Балога. Він виступатиме з музичним перформансом-імпровізацією «Timeless», у якому окрім саксофона та електроніки будуть задіяні оригінальна музика й треки до кінофільмів, танцювальних і театральних вистав, арт-інсталяції. Початок о 19 годині.

21 серпня на Golden Gates Stage – програма «Unplugged» проекту ТЕЛЬНЮК: Сестри. Дует Галі та Лесі Тельнюк, котрий свого часу виник на ґрунті авторської пісні, на сьогодні є унікальним проектом у жанрі співаної поезії. Українська поетична класика, вірші вітчизняних поетів ХХ і ХХІ століть подаються ними в оригінальному поєднанні зі стилістикою арт-року, джаз-року, тріп-хопу. Вибудувані як міні-спектаклі, заряджені неповторною енергетикою виконавиць, ці твори залишають незабутнє враження. Початок о 19 годині.

Того ж дня, 21 серпня, але на годину пізніше та на іншій локації – Sophia Stage – постануть Назгуль Шукаєва й український вокальний ансамбль Alter Ratio (керівник – Ольга Приходько), що спеціалізується на виконанні нової академічної музики. І солістка, і Alter Ratio заглиблюються у дослідження можливостей людського голосу, розширених технік співу. Назгуль Шукаєва – різнопланова виконавиця, якій до снаги автентичний фолк (вона володіє технікою горлового співу «кай»), джаз, сучасна академічна музика. Другу половину концерту вона виступатиме із NazgulShukaeva project. Початок о 20 годині.

22 серпня на Golden Gates Stage – програма із назвою «Нова старовинна музика» від піаністки Антуанетти Міщенко. Вперше широка громадськість дізналася про неї під час Революції Гідності: ця безстрашна дівчина, тоді ще студентка Національної музичної академії України імені Петра Чайковського, грала на Майдані просто неба, у морозну погоду на фортепіано, виставленому на Хрещатику. Зараз вона є концертуючою піаністкою, часто виступає в Україні та Польщі. Також гастролювала в Естонії, Литві, Латвії, Німеччині, Франції, Італії, США. У її концертній програмі для Bouquet Kyiv Stage – твори українських композиторів XX–XXI століть (Бориса Лятошинського, Левка Ревуцького, Валентина Сильвестрова) у традиційних для XVI–XIX століть жанрах. Початок о 19 годині.

24 серпня на Golden Gates Stage київські композитори – Сергій Вілка, Золтан Алмаші та Олег Безбородько – гратимуть власну музику. Концерт так і називається – «Композитори грають самих себе». Існує думка, що композитори не вміють добре грати свої твори, грають їх не так цікаво, як виконавці. Але, як видається, будь-яка інтерпретація заслуговує на те, аби бути почутою, особливо, якщо композитор є іще й чудовим виконавцем: Сергій Вілка – флейтист, Золтан Алмаші – віолончеліст, Олег Безбородько – піаніст. До того ж, завжди важливо, що хотів розповісти у музиці сам автор. Початок о 19 годині.

25 серпня на Sophia Stage «Viva Victoria!» – концерт народної артистки України, однієї з найтитулованіших вітчизняних оперних співачок, солістки Віденської опери Вікторії Лук’янець. У супроводі Національного ансамблю «Київські солісти» (диригент – Микола Лисенко) прозвучить Концерт для голосу з оркестром Рейнгольда Глієра, арії з опер Джузеппе Верді, Вінченцо Белліні, твори Миколи Лисенка та Мирослава Скорика. Початок о 18 годині.

А вже о 21 годині на цій же сцені виступить електроакустичний проект DZOB із Дніпра – унікальний колектив, що грає сучасну танцювальну музику на акустичних інструментах. Програма має назву «Shostakovich – selected IDM works». IDM – елітарний, інтелектуальний напрямок танцювальної електронної музики, започаткований британцем Aphex Twin, якого, в свою чергу, надихнула творчість Дмитра Шостаковича: саме на композиційних прийомах, закладених в основу ранніх прелюдій Шостаковича, ґрунтується альбом Aphex Twin «Selected Ambient Works 85-95». Вибрані треки з альбому DZ’OB «Basement Suite», в якому перетворюється ідея барокової сюїти, твори Шостаковича, композиції у співавторстві з Антоном Байбаковим звучатимуть на київському концерті.

В останній фестивальний день Bouquet Kyiv Stage, 26 серпня, щільність музичних подій збільшиться. Дитячу програму «П’ять пальців» (Sophia Stage, початок о 12 годині) підготували Євген Громов та Любов Морозова. Це дуже цікава, відома хіба лише вузькому колу фахівців добірка музики на дитячу тематику знакових, але в уявленнях більшості меломанів абсолютно «не дитячих» композиторів ХХ століття – Клода Дебюссі, Бели Бартока, Моріса Равеля, Ігоря Стравінського, Антона Веберна, Арво Пярта, Валентина Сильвестрова. Тож буде нагода почути, окрім іншого, як звучить Трансильванія у Бартока, Красуня і Чудовисько – у Равеля.

О 19 годині на Golden Gates Stage – фортепіанний речиталь Антонія Баришевського. Він є володарем однієї з найпрестижніших у музичному світі нагород – Першої премії міжнародного конкурсу Антона Рубінштейна (Ізраїль, 2014). Нині є солістом Національної філармонії, активно концертує по Україні та за її межами, проявляючи себе як одного з надзвичайно тонких сучасних виконавців-інтерпретаторів нової музики. Своєю загадковою назвою – «Загублений у місті води» – його програма завдячує п’єсі італійського композитора Сальваторе Шарріно. Окрім неї, коридорами вигадливого шляху у лабіринті цієї програми стануть твори Галини Уствольської, Валентина Сильвестрова та Олексія Ретинського.

А завершиться Bouquet Kyiv Stage у Софії Київській концертом New Era Orchestra (музичний директор і диригент – Тетяна Калініченко). У першому відділенні з оркестром виступить оперна зірка, колоратурне мецо-сопрано Олена Бєлкіна, запропонувавши бароковий репертуар – арії з опер Ґеорґа Фрідріха Генделя та Антоніо Вівальді. Феєричний фінал концерту і всього фестивалю – «Пори року» Антоніо Вівальді та Астора П’яццолли із солістами скрипалями Кирилом Шараповим та Андрієм Павловим.

Концерти фестивалю є безкоштовними! Організатори звертають увагу лише на потребу попередньої реєстрації на імпрези (через обмежену кількість місць у залах) та придбання квитків для входу на територію музеїв: у музей «Золоті ворота» – 50 грн., до музею-заповідника «Софія Київська» – 20 грн. (дорослий), 10 грн. (дитячий чи пільговий)

Локації фестивалю:

Golden Gates Stage (музей «Золоті ворота», вул. Володимирська, 40 А);

Sophia Stage (музей-заповідник «Софія Київська», вул. Володимирська, 24);

Philharmonia Stage (Національна філармонія України, Володимирський узвіз, 2);

Dim MK STAGE (Дім «Майстер Клас», вул. Богдана Хмельницького, 57 Б).

Сторінка Bouquet Kyiv Stage у Facebook для детальнішої інформації та реєстрації на події – https://www.facebook.com/bouquetstage/

Юлія ПАЛЬЦЕВИЧ, за матеріалами прес-релізу