choir-bortnyanskogo

Незвично і незвичайно. І – надзвичайно! Це – про програму, яку 20 квітня у чернігівському Борисоглібському соборі представив глядачам Академічний камерний хор імені Дмитра Бортнянського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм (художній керівник та головний диригент – Іван Богданов)

Програма включала стародавні грецькі, візантійські, грузинські духовні піснеспіви.
Такі твори V–XI століть, як, наприклад, «З нами Бог», «Кондак Благовіщенню», болгаро-візантійський осьмогласник «Стихира на Успіння», гімн VII століття «Поклоняємось Хресту Твоєму», «Херувимська», написана в імеретинсько-гурійському ладі, чи гімн «Хвалим Тя, Христе» (це карталино-кахетинський лад) – самі по собі унікальні, а у Чернігові, та ще й під склепіннями древнього храму зазвучали вперше – принаймні за останні кілька століть. «Молитовною медитацією і медитативною молитвою» називають їх самі хористи. Виконання шедеврів, за якими стоїть прадавня музична традиція, викликає у них відчуття «занурення у щось глибоке, містичне та духовне».

Програма зі старовинних духовних творів – свого роду подорож у часі, яка відсилає до музичної історії Візантії, Греції, Грузії. І Чернігова, адже Борисоглібський собор недарма вважається одним із найкращих майданчиків, на яких по-справжньому розкривається повнота і філософічність духовних піснеспівів.

«Церковну музику, наприклад, VI–VIII століть зараз не співають ані в храмах, ані в монастирях, – каже Іван Богданов. – А ми взяли ноти у чудового харківського диригента і дослідника Ігоря Сахна, який сам дешифрує у сучасні ноти оті старовинні “гачки” і “значки”. І зробили з них програму».

Звідки бере витоки і як формувалася стародавня музика Греції, Грузії, Візантії? Що співали і яку музику слухали наші предки? Що таке середньовічний знаменний розспів? На ці та багато інших запитань спробували відповісти своїм виступом у храмі Бориса і Гліба артисти хору. Відповісти мовою тих країн, про які вони розповідали, – латиною, грецькою, грузинською, руською. Відповісти й примусити замислитися. «У дні, коли відбувається концерт, – Великий піст, зазначає Іван Богданов. – Час думати про вічне, високе. Під цю музику можна не просто думати, а й щось про себе дізнатися».

Щодо програми, представленій у Борисоглібському соборі, артисти хору інтригу тримали довго – і не дарма. На їхній виступ люди з’їхалися з різних куточків області. І не пошкодували: після завершення програми глядачі вибухнули оплесками!

Але сюрпризи від хору імені Дмитра Бортнянського на цьому не закінчуються. Артисти камерного хору до 950-річного ювілею Антонієвих печер, що відзначається цьогоріч, готують ще одну унікальну програму зі старовинних піснеспівів. Тож слідкуйте за афішами та анонсами!

Прес-центр Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм