kobzarevi-dzherela

25 травня в Культурно-мистецькому комплексі «Співоче поле» Печерського ландшафтного парку, відбувся Всеукраїнський фестиваль сучасного молодіжного мистецтва «Кобзареві джерела». Захід був приурочений до Дня Києва

Домініка Слободянюк

Фестиваль видався різноманітним. Цьому сприяли вдало підібрані виступи учасників заходу з цікавим та оригінальним репертуаром. Поряд із відомим Метрами популярної бандурної музики, на сцені пролунали голоси тих, які роблять лише перші кроки. Наймолодша артистка – дзвінкоголоса Домініка Слободянюк, зачарувала слухачів виконанням пісні на слова і музику Лесі Горової «Музика звучить», а Вікторія Бессараб представила авторський твір «Твої сліди».

Едуард Драч

Поміж відомих солістів-бандуристів у фестивалі взяли участь: Ярослав Джусь, Георгій Матвіїв, Марина Круть, Едуард Драч. Виступи бандуристів не залишили байдужими нікого. Відомий бард, лауреат І Всеукраїнського фестивалю «Червона Рута-1989» Едуард Драч не тільки зіграв на кобзі Вересая сатиричну пісню «Кисіль», а й розповів про її зміст, пояснив значення слів, які давно вже вийшли з ужитку, а також виконав власний твір у стилі спудейських пісень XVII–XVIII століть – «Тост за пісню».

В ультрасучасному ключі представив інструмент бандурист і композитор Ярослав Джусь. У рамках фестивалю він продемонстрував низку спільних з ді-джеєм проектів. Поруч із сучасними хітами, пролунало «Попурі танців народів світу». Від запальних мелодій бразильської «Ламбади», грецької «Сиртакі», грузинської «Лезгинки» та української «Метелиці» слухачі почали не тільки в ритм аплодувати, але й підтанцьовувати.

Марина Круть

Звучання бандури Георгія Матвіїва – соліста НАОНІ – наповнило парк різнобарв’ям, вразило пересічного слухача потужним джазовим струменем. Відомі українські народні пісні («Взяв би я бандуру», «По дорозі жук, жук») в авторських джазових імпровізаціях отримали абсолютно нове «прочитання», найнесподіваніше мовно-стильове забарвлення.

Харизматична соул-бандуристка Марина Круть, як завжди щира й закохана у бандуру, перед виступом сказала, що «бандура – це сучасність і майбутнє України». Вона виконала кілька пісень, уже відомий авторський твір «Ми відірвані від світу», а також нову композицію – «Радій», сингл якої на днях вийшов на радіо «Аристократи». Від ніжного сопрано бандуристки, її атмосферної музики, навіть сонце вийшло з-за хмар та обгорнуло теплими проміннями кожного слухача.

Георгій Матвіїв

Сучасна ансамблева бандурна творчість – яскрава й неординарна. У ній поєднуються різні виконавські стилі й напрями, синтезуються елементи академічної, народної, популярної музики. У більш традиційному світлі пролунав виступ юних виконавців: Народного художнього колективу ансамблю бандуристів «Золоті струни» Київського палацу дітей та юнацтва під керуванням Наталії Слободянюк, який власне і розпочав свято піснею-візитівкою Києва, улюбленою мелодією не одного покоління киян «Києве мій» Ігоря Шамо на слова Дмитра Луценка. У виконанні зовсім юних бандуристів по-особливому прозвучала пісня «Україна є, Україна буде» (музика Романа Демчишина, слова Зої Ружин). Дитячи голоси піднесено й зворушливо заспівали твір, котрий належить до громадянської лірики, є надактуальним у нашому сьогоденні.

Один із колективів, який активно просувається у напряму синтезування академічної й популярної сфер – «Nova Capella» під орудою Ірини Радіонової. Ансамбль виконав низку цікавих різностильових творів: українське старовинне танго «О, соловіє», пісню «Хай буде так» (слова і музика Оксани Дегтяр-Горобченко) та інші.

B&B Project

Шквал оплесків зірвав визнаний у світі зірковий дует «B&B Project» у складі Тетяни Мазур (бандура) та Сергія Шамрая (баян), який збирає мільйонні перегляди на YouTube каналі. Виконавці подарували глядачам купу позитивних емоцій і неймовірну енергетику. Левову частку репертуару дуету займають саме кавер-версії світових хітів. На фестивалі вони виконали «Smells like teen spirit» з репертуару «Nirvana» та ін. Музиканти не лише грали на інструментах, вони встигали й підстрибувати, підморгувати, підтанцьовувати, передаючи величезну хвилю експресії усім глядачам «Співочого поля».

Логічним завершенням програми став виступ улюбленого багатьма поціновувачами української пісні гурту «Шпилясті кобзарі». До слова, на «Кобзарських джерелах» завершилося велике концертне турне бандуристів Київською областю на підтримку своєї аlma mater – Стрітівського педагогічного коледжу кобзарського мистецтва. Усі учасники зіркового бандуро-гурту – випускники цього закладу. Вони підготували низку різножанрових творів, а Володимир Вікарчук поділився «Філософією добра», він закликав присутніх думати добріше, частіше посміхатися, бути привітними навіть до незнайомих заради того, щоб світ став добрішим. Адже народна мудрість говорить: «Хочеш змінити світ – зміни себе».

Шпилясті кобзарі

Найголовнішою «фішкою» гурту є поєднання світових хітів і української пісні. Неперевершено у виконанні чоловічого ансамблю прозвучали: «Щедрик» Миколи Леонтовича в аранжуванні Ярослава Джуся, українські народні пісні «Пливе човен», «Ой чий то кінь стоїть», остання у стилі боса-нова, пластунська пісня «Бій, барабан!», «Я піду в далекі гори» Володимира Івасюка. І насамкінець – попурі з українських народних пісень і світових хітів «Маруся» з уже фірмовим випуском піротехніки з грифу бандур.

Фестиваль відбувся завдяки підтримці Київської державної адміністрації та департаменту культури КМДА, Національної спілки кобзарів України та партнеру проекту Bandura Style. Попри дощову й похмуру погоду, деякі технічні негаразди, форум виявився гарячим. Він зібрав не лише поціновувачів бандурного мистецтва, а й усіх охочих послухати українську сучасну музику.

Інна ЛІСНЯК

Фото зі сторінки Bandura Style