pau_casals_centenary_statue-1

Упродовж 2–7 листопада в іспанському місті Вендрель триватиме І Міжнародний конкурс виконавців на струнно-смичкових інструментах імені Пабло Казальса

Взагалі анонсований виконавський турнір не перший конкурс, пов’язаний із постаттю цього видатного іспанського віолончеліста, диригента, композитора і музичного діяча. Міжнародні змагання імені Пабло Казальса на конкурсній мапі світу з’явилися ще за життя маестро: починаючи з 1957 року музичні турніри імені виконавця та на його честь проходили у Парижі й Будапешті. Однак змагання у Вендерлі стане першим у рідному місті великого віолончеліста.

Нині Пабло Казальса (1876–1973) називають одним із найкращих віолончелістів ХХ століття. Його творча біографія включає сольні й ансамблеві виступи з найвідомішими музикантами свого часу, серед яких – піаністи Сергій Рахманінов, Олександр Зілоті, Олександр Гольденвейзер, Альфред Корто, скрипаль Жак Тібо та інші.

Вагомим є внесок Казальса у розвиток музичного життя рідної Каталонії. Він організував перший у Барселоні симфонічний оркестр і тривалий час був його диригентом, за його участі були відкриті Робітниче музичне товариство, музична школа, музичний журнал, для каталонців проводилися недільні концерти.

Життя Казальса – взірець безкомпромісності й вірності моральним ідеалам. Він активно допомагав республіканцям під час Громадянської війни 1936–1939-х років, на знак протесту проти франкістського режиму відмовився від концертної діяльності. Згадуючи про цей факт у біографії Казальса 1945 року під час церемонії вручення маестро Ордена Почесного легіону прем’єр-міністр Франції Жорж Бідо назвав його голосом світової совісті.

Загалом музична і громадська діяльність музиканта отримала світове визнання. Він нагороджений численними відзнаками й преміями, серед яких – Медаль за свободу (США, 1963 р.), Великий хрест Ордена «За заслуги» (Франція, 1971 р.), номінація на Нобелівську премію миру (1958 р.).

Як музикант, Пабло Казальс не створив власної виконавської школи. Але його внесок у світову виконавську практику неоціненний. Нині широко використовуються розроблені ним прийоми віолончельної аплікатури і смичкової техніки.

Започаткування міжнародного виконавського турніру у місті народження Пабло Казальса є своєрідним вінком шани, який каталонці приносять великому співвітчизнику.

pablocasals-1Організаторами конкурсу є Оргкомітет міжнародного творчого проекту розвитку дітей та молоді «WORLD MUSIC» спільно з іспанською компанією «Terramar group» і мерією міста Таррагони, консерваторією міста Жирони і болгарським Оргкомітетом «Talent Аlliance».

Конкурс має на меті популяризацію класичної музики, виявлення талановитих музикантів і подолання виконавських бар’єрів між різними країнами.

Участь у змаганні, яке складатиметься з двох турів (виняток – молодша група), візьмуть молоді скрипалі, альтисти й віолончелісти віком від 12 до 30 років. Також в усіх вікових групах передбачено участь струнних ансамблів різних складів (дуети, тріо, квартети, квінтети).

Конкурсанти групи «А» (12–14 років, мінімум 4 роки навчання) мають виконати один віртуозний етюд-соло, частину скрипкового концерту та віртуозну п’єсу. Претенденти на лауреатство у групах «В» (15–18 років, мінімум 5 років навчання) та «С» (19–30 років, мінімум 6 років навчання) гратимуть у першому турі соло дві частини з партити, сонати або сюїти Йоганна Себастьяна Баха та віртуозну п’єсу російського композитора ХХ століття, а у другому – одну частину скрипкового концерту і віртуозну або кантиленну п’єсу за вибором учасника.

До складу журі запрошено знаних музикантів з Іспанії, Італії, Німеччини, Росії, Казахстану.

На переможців у кожній віковій групі чекають дипломи, а лауреатів І премії – подарунки і грошові винагороди. Дипломи за участь отримають також учасники змагання, котрі не посядуть призових місць. Передбачені відзнаки і для педагогічного складу: усі викладачі й концертмейстери отримають сертифікати міжнародного зразка за підготовку конкурсантів.

Отож, новому конкурсу – в добру путь!

За інформацією прес-релізу

На фото: статуя Пабло Казальса, встановлена до його сторіччя на горі Монсеррат