filarm_zal

Для музикантів Літні музичні промені є чудовою розминкою перед новим концертним сезоном, а для меломанів, що засиділися у місті, – нагодою вийти «у світ», аби насолодитися улюбленою музикою та музичними новинками

Щорічний фестиваль оркестрової музики у Національній філармонії України, який традиційно проходить у серпні, розпочався 10 серпня і триватиме три тижні – до 28 серпня включно. Цього року у фестивалі беруть участь три камерні оркестри («Київська камерата», «Київські солісти» та Київський камерний оркестр), Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України та Національний академічний духовий оркестр. Програми, запропоновані ними, дуже різні, тож задовольнять смаки та очікування кардинально різних слухацьких аудиторій.

«Київська камерата» (диригент – Валерій Матюхін), яку найчастіше можна почути на концертах та фестивалях сучасної академічної музики, підготувала дві класичні програми – австрійська музика (Міхаель Гайдн, Вольфганг Амадей Моцарт, Франц Шуберт, Йоганн Штраус, Франц Легар) та концерт-присвяту Петру Чайковському (відповідно понеділки 10 та 17 серпня).

Національний академічний духовий оркестр під орудою Михайла Мороза виступатиме по вівторках – 11 та 18 серпня, відповідно із програмами популярної латиноамериканської музики та кіномузики Енніо Морріконе. А фестивальний вівторок 25 серпня заповнять «Київські солісти» із хітовими «Порами року» Антоніо Вівальді та «Порами року у Буенос-Айресі» Астора П’яццолли в аранжуванні Леоніда Десятникова для струнного оркестру.

Київський камерний оркестр порадує своїх шанувальників трьома концертами по середах. 12 серпня музиканти покажуть програму «Золоті сторінки італійської камерної музики» з рідко виконуваними у нас творами Антоніо Вівальді (подвійний скрипковий та віолончельний концерти, кончерто гроссо з циклу «Гармонійне натхнення»), Джоаккіно Россіні, контрастом до яких стануть композиції італійських композиторів ХХ-ХХІ століть – Концерт для струнного оркестру Ніно Рота (більше знаного як автора кіно-музики) та композицію віолончеліста Джованні Солліма, відомого своїми експериментами і співпрацею з музикантами неакадемічних напрямків. Твори Едварда Ґріґа, одного із синів Йоганна Себастьяна Баха – Карла Філіпа Емануеля – та Петра Чайковського прозвучать під орудою Віталія Протасова 19 серпня. У Віолончельному концерті К.Ф.Е.Баха солює Артем Полуденний. А іще за тиждень 26 серпня, за диригентський пульт Київського камерного оркестру стане грузин, випускник Національної музичної академії України, нині киянин Михеїл Менабде. luigi_gaggeroМузиканти зіграють «Вісника-1996» Валентина Сильвестрова для струнних і фортепіано, «Ultima thule (“Останній острів»)» для струнного оркестру, цимбалів і дзвонів Олексія Ретинського, і – несподіваним контрастом у другому відділі – «Кармен-сюїту» Жоржа Бізе–Родіона Щедріна. Цей дещо відмінний від формату «Літніх музичних променів» концерт обіцяє стати особливим ще й завдяки унікальному цимбалісту з Італії Луїджі Ґаджеро, фантастична майстерність якого примушує забути про народно-виконавський родовід цього інструмента і розкриває його справді нечувані можливості у сучасному академічному репертуарі.

diadiura_filarmЧетвер на «Літніх музичних променях» – день Академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України. 13 серпня під орудою Віталія Протасова прозвучить непроста програма з творів Гектора Берліоза, Клода Дебюссі (Три симфонічних ескізи «Море» – партитура екстра-складна, але й захоплююче живописна!) та гітарний концерт кубинського автора Лео Брауера (соліст – Андрій Остапенко). 20 серпня Микола Дядюра покаже програму з творів російської музичної класики: «Ніч на Лисій горі» Модеста Мусоргського та його ж «Картинки з виставки» в оркестровці Моріса Равеля, а також Концерт для саксофона та струнних Олександра Глазунова. А 27 серпня оркестр презентує австро-німецьку та французьку класику – симфонічні твори Карла Марії Вебера, Ріхарда Штрауса, Габріеля Форе та Моріса Равеля. «Чотири останні пісні» Ріхарда Штрауса разом з оркестром виконає зірка оперної сцени Вікторія Лук’янець.

Завершиться фестиваль у п’ятницю 28 серпня концертом Національного академічного духового оркестру, який відтворить хіти американця Джона Вільямса – одного із найуспішніших поряд із Гансом Циммером голівудських кінокомпозиторів.«Супермен», «Термінал», «Піймай мене, якщо зможеш», «Індіана Джонс», «Список Шиндлера», «Гаррі Поттер», «Зоряні війни» – цікаво почути знайому музику із цих фільмів в аранжуванні для духових інструментів. Музика з комедії «Один удома» – теж авторства Вільямса, але надто вже міцно вона пов’язується з різдвяними святами, і до літньої спеки не дуже пасує, тож її ми слухатимемо в інший час і в іншому місці.

Юлія Пальцевич