Валентина Плужнікова – вшанування таланту

1795

Щедра українська земля споконвіку народжувала багато талановитих діячів різних галузей науки та мистецтва. Слід пишатися тим, що нашу націю називають однією із найспівучіших, адже українські вокалісти завжди достойно репрезентують українську культуру в усьому світі

Особливою гордістю проймаються викладачі Національної музичної академії України імені Петра Чайковського та її керівництво на чолі з ректором – професором Максимом Тимошенком, коли студенти й випускники стають переможцями найпрестижніших міжнародних конкурсів і повертаються додому вже зірками світового рівня.

Так, до когорти щасливих лауреатів належить і студентка IV курсу вокального факультету НМАУ Валентина Плужнікова (клас доцента кафедри оперного співу Геннадія Кабки). Володарка надзвичайно красивого й сильного мецо-сопрано щойно повернулася з іспанської Барселони, ставши переможцем одного з найстаріших і найскладніших міжнародних вокальних змагань – 56 конкурсу Tenor Vinas Competition.
Нагадаємо, що саме лауреати-українці колишніх конкурсів Tenor Vinas Competition (серед них бас Михайло Кіт – 1977 р., тенор Володимир Гришко – 1989 р., сопрано Ольга Микитенко й бас Тарас Штонда – 1997 р., сопрано Ольга Кульчинська – 2015 р.) у подальшому зажили слави зірок світової оперної сцени.

З-поміж 500 учасників цьогорічного конкурсу Валентина Плужнікова здобула почесне п’яте місце. Перемога не була простою: співачка подолала практично п’ять турів. Перший відбір вона пройшла у Берліні (прослуховування відбувалися також у Мілані, Нью-Йорку, Лос-Анджелесі). Наступні чотири тури проходили вже в Барселоні. Валентині знадобилися вся її витримка та професійна майстерність, аби потрапити в фінал, адже такої честі були удостоєні лише шестеро з 120 конкурсантів, які пройшли початковий відбір.

А умови проведення турів можна назвати екстремальними: репетицій із концертмейстером не було, а складна арія Кларіче з опери Джоаккіно Россіні «Пробний камінь кохання» на першому турі стала випробовуванням як для солістки, так і для концертмейстера. На другому турі Валентина Плужнікова виконала під супровід фортепіано дві арії: Дорабелли з опери Вольфганга Амадея Моцарта «Так чинять усі» та Іоанни з опери Петра Чайковського «Орлеанська діва». На третьому турі прозвучала арія Раміро з опери Вольфганга Амадея Моцарта «Удавана садівниця». На четвертому турі Валентина співала у супроводі оркестру Барселонського оперного театру арію Дорабелли з опери Вольфганга Амадея Моцарта «Так чинять усі» та арію Леонори з опери Гаетано Доніцетті «Фаворитка».

Серед шести фіналістів нашій співачці присвоїли почесне п’яте місце та спеціальний приз від Festival Castell de Peralada: навчання в академії молодих оперних співаків при Варшавському оперному театрі.

Звісно, такий міжнародний успіх прийшов не одразу. До перемоги співачка готувалася, присвятивши копіткій праці багато років.

Привідкриємо завісу її біографії. Народилася Валентина Плужнікова 7 липня 1996 року в місті Хмельницькому. Мабуть краса українського співочого Поділля і любов до пісні дали поштовх для вступу обдарованої дівчинки до Хмельницької школи мистецтв одразу на два відділи: диригентсько-хоровий і фортепіанний. Після успішного закінчення школи Валентина навчалася у Хмельницькому музичному училищі на вокальному й фортепіанному відділах.

Лише вступивши 2015 року до Національної музичної академії України імені Петра Чайковського талановита виконавиця обрала вокальний факультет основним. Навчається вона у класі талановитого знавця оперного співу Геннадія Кабки, серед 80 випускників якого такі зірки сцени, як Валентин Дитюк, Сурен Максутов, Сергій Бортник, Дмитро Яремчук, Павло Дворський молодший, а також Володимир Одринський, О. Філіпенко, І. Кулик та інші. Прислухаючись до порад мудрого вчителя, виконавиця здобуває справжню професійну майстерність, яку й оцінило вимогливе міжнародне журі конкурсу.

Володіння фортепіано надає можливість співачці швидко вчити новий матеріал, самій грати супровід та добре орієнтуватися у будь-якому ансамблі: чи з концертмейстером, чи з оркестром. Окрім того, ознайомлення з багатим світовим різножанровим репертуаром збагачує досвід її як музиканта, підвищує інтелект і формує професійний смак, необхідний так само, як і техніка.

Наполегливість у роботі, працездатність, вимогливість до себе та орієнтація на досягнення мети проявилися ще в юні роки: ще під час навчання в училищі співачка займала призові місця на вокальних конкурсах у Болгарії, Греції, двох конкурсах в Одесі та Києві (Всеукраїнський конкурс «Нові імена України»).

У вересні 2018-го Валентина Плужнікова стала фіналісткою та дипломантом складного трьохтурного міжнародного конкурсу вокалістів у Австрії (24 Internationaler Gesangswettbewerb Feruccio Tagliavini), де звання лауреатів здобули лише троє фіналістів. У вересні того ж року Валентина потрапила у фінал теж складного й знакового для вокалістів Третього міжнародного конкурсу імені Єви Мартон, отримавши дві нагороди: навчання в Мілані у Анатолія Гусєва та участь в угорському фестивалі Bartok Plus Opera Festival. За місяць, у жовтні співачка здобула звання лауреата ІІ премії та спеціальну премію Лючії Валентіні Террані на 29-му Міжнародному конкурсі оперних співаків Iris Adami Corradetti, що проходив у італійському місті Падуї.

Як бачимо, Валентина Плужнікова не зупиняється на досягнутому. Вона продовжує працювати над собою: професія потребує постійної щоденної праці й нових творчих пошуків. Кожен наступний конкурс є своєрідним звітом перед вимогливим журі та слухачами, показом нових здобутків і звершень. А перемога – найщасливіша мить для виконавця.

Від душі бажаємо молодій виконавиці подальших творчих злетів, світових перемог і, звичайно, щасливого повернення на рідну землю.

Ірина ШЕСТЕРЕНКО