runchaky_rada

Володимир Рунчак – один із плеяди 12 «апостолів» сучасної української музики, творчість яких складає різнобарвну палітру-мозаїку непересічних досягнень вітчизняної музичної культури і представлена в двохтомнику-енциклопедії «Композитор у дзеркалі сучасності», надрукованому видавництвом «Дух і Літера» (директор – Костянтин Сігов)

Унікальне видання було презентоване в рамках уже традиційних весняних «Прем’єр сезону» автором фундаментального дослідження, талановитим музикознавцем Анною Луніною.

knyhy

Сучасним композиторам доводиться підладжуватися до часто-густо непростих реалій музичного життя. Зокрема, нині багато традиційних жанрів, як от сонати, симфонії, втратили класичну ортодоксальність, відійшли від композиційних схем, що формувалися віками… Чимало жанрових моделей мутували, перетворившись у жанрові міксти. Тому автори, котрі розуміють, що в старі академічні жанрові різновиди неможливо влити своє «музичне слово», в кожному новому опусі намагаються віднайти власну індивідуальну структуру.

Автори через пошук якоїсь особливої моделі під кожний твір пробують знайти засоби для самоідентифікації, тобто неповторного самовираження в мистецтві звуків. У такій тонкій справі, як компонування музичного твору, багато залежить від майстерності й таланту композитора, адже форма в музиці – це найвагоміша складова творчого процесу, яка по-справжньому вдається лише небагатьом… У когось усе виходить органічно. Саме до таких і належить композитор Володимир Рунчак.

runchak_syrotenko

Митець знайшов баланс між стилістичними обмеженнями і новою творчою свободою. Чисто авангардні засоби є для нього не самоціллю, а лише засобами для вираження авторського задуму. У його творах відчувається авторська мужність, що виходить далеко за межі приналежності до якоїсь окремо взятої композиторської школи.
Володимир Рунчак належить до сузір’я авторів, чий творчий шлях, на відміну від композиторів старшого покоління 1960–1970-х, розпочався у 1980–1990-ті роки, а розквіт припадає на наш час… Він – лауреат багатьох міжнародних композиторських конкурсів. Його творчі інтереси досить широкі: створення музики для симфонічного та камерного оркестрів, малих ансамблів, хорів і солістів, а також велика диригентська практика – виконання опусів цілої плеяди сучасних українських і зарубіжних авторів.

z_dyryhentom

Особливо хочеться відзначити організаторську діяльність митця з проведення міжнародних і всеукраїнських фестивалів, а також уже традиційних багаторічних концертів «Нова музика в Україні». Володимир є художнім керівником популярного Всеукраїнського міжнародного фестивалю «День українського баяна і акордеона», Міжнародного фестивалю сучасної музики «Kharkiv contemporary».

Авторські концерти Рунчака проходять з успіхом не тільки в столиці, а й у багатьох музичних центрах країни, зокрема в Одесі, Харкові, Дніпропетровську, Запоріжжі, Львові, Вінниці, Луцьку, Рівному, Житомирі… Запрошують композитора й диригента з концертами за кордон: він не рідкий гість у таких країнах, як Польща, Австрія, Німеччина, Франція, Італія, Швеція, Ізраїль, Болгарія, Казахстан, Азербайджан… Його твори друкуються музичними видавництвами Німеччини, Італії, Бельгії, Польщі, а також записуються фірмами Німеччини, Бельгії і США…

Володимир Рунчак – творець і популяризатор сучасної музики в Україні, його композиції із задоволенням беруть до своїх програм різні музичні колективи у багатьох країнах Європи. Твори Володимира з успіхом виконуються на численних міжнародних фестивалях сучасної музики, а твори для баяна часто є обов’язковими для конкурсного виконання…

Відчуваєш гордість за нашу нову композиторську школу… За честь для себе взяти участь у концерті з творів композитора залюбки зголошуються лауреати й переможці всеукраїнських і міжнародних конкурсів, зокрема знаменитий вітчизняний колектив «Київська камерата» під орудою Валерія Матюхіна…

kontzert

Рунчак є фанатичним пропагандистом сучасної музичної творчості. Упродовж семи років він веде на Третьому каналі «Культура» Національної радіокомпанії України просвітницьку передачу «Нова музика в Україні», в якій знайомить слухачів із сучасними авторами та їхніми творами. З його ініціативи в Україні вперше прозвучали окремі оркестрові та ансамблеві опуси композиторів-класиків XX століття: Дмитра Шостаковича, Антона Веберна, Едґара Вареза, Луїджі Ноно, Карлхайнца Штокгаузена, Дьордя Лігеті, Лучано Беріо та інших… За роки диригентської діяльності він здійснив разом із Камерним ансамблем «Нова музика в Україні», котрий сам же й заснував у 1998–1999 роках ,понад 400 світових та українських прем’єр. Разом із рекординговою компанією «Atlantic» видано 10 компакт-дисків із записами сучасних композиторів.

Володимир Рунчак весь свій час, окрім власне творчості, присвячує популяризації сучасної музики та її виконавців, особливу увагу приділяє талантам із музичних центрів, із-поза меж Києва. Так, нещодавно організував успішний концертний тур містами України талановитих баяністів із Харкова, а на згадуваних уже «Музичних прем’єрах сезону» презентував срібноголосий Академічний хор імені В’ячеслава Палкіна під орудою художнього керівника і диригента Андрія Сиротенка.

Особливо сподобались столичній публіці у просторовому виконанні хорові твори Рунчака «Нагірна проповідь» на тексти Євангелії від св. Луки, «Отче наш» на англомовні тексти (солістка – Олена Меднікова), а також «Homo ludens I» для саксофона у виконанні Євгена Балабанова…

А нещодавно митець провів у Харкові уже третій Міжнародний фестиваль сучасної музики «Kharkiv contemporary», що тривав цілий тиждень! Характерною рисою цього заходу є представлення вітчизняних композиторів і виконавців із багатьох регіонів нашої країни: Києва, Одеси, Львова та власне Харкова. Що характерно, форум пройшов без жодної фінансової підтримки Міністерства культури. Його організаторами виступили: Харківська обласна філармонія (директор – Юрій Янко), Національна всеукраїнська музична спілка та Концертна серія «Нова музика в Україні» за сприяння Австрійського культурного форуму (директор – Якуб Форст-Баттаглія).

Що ж, побажаємо Володимиру Рунчаку знагоди його 55-річчя нових творчих досягнень та успіхів на тернистому шляху популяризації сучасної музичної культури України!

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Фото автора статті

На фото:

Музикознавець Рада Станкович, Оксана й Володимир Рунчаки

Двотомне видання книги Анни Луніної “Композитор у дзеркалі сучасності”

Володимир Рунчак під час авторського концерту

Володимир Рунчак з художнім керівником і диригентом Академічного хору імені В’ячеслава Палкіна Андрієм Сиротенком

Академічний хор імені В’ячеслава Палкіна виконує “Нагірну проповідь” Володимира Рунчака