bandura-daruye-nathnennya

28-29 травня уже втретє славетний Чернігів прийняв учасників Всеукраїнського фестивалю бандуристів-композиторів «Бандура дарує натхнення», у рамках якого традиційно відбулася науково-практична конференція «Розвиток і популяризація бандурного мистецтва в Україні»

Унікальність чернігівського форуму полягає у тому, що це єдиний в Україні фестиваль, спрямований на виявлення і підтримку юних бандуристів-композиторів, а також авторів, які пишуть для бандури, на розвиток бандурної композиторської школи, поширення нового репертуару на теренах України.

Ідея започаткувати у Чернігові фестиваль бандуристів-композиторів належить старшим викладачам класу бандури Чернігівської міської школи мистецтв Марині Суворовій і Олені Пінчук. Їхню ініціативу підтримали Національна спілка кобзарів України, Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, Управління культури Чернігівської міської ради, Чернігівське музичне училище імені Левка Ревуцького, Чернігівський обласний методичний центр навчальних закладів культури і мистецтв, Чернігівська міська школа мистецтв.

Чернігівський форум швидко набув популярності й став насправді всеукраїнським. Географія його учасників розширилася від Заходу до Сходу (Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Луцьк, смт Маневичі Волинської області, Рівне, Вінниця, Дніпропетровськ, Кривий Ріг Дніпропетровської області, Кіровоград, Харків), із Півночі до Півдня (Чернігів, Ніжин Чернігівської області, Охтирка Сумської області, Малин Житомирської області, смт Велика Олександрівка, смт Макарівка Київської області, Київ, Одеса).

Проаналізувавши досягнення попередніх фестивалів у сфері композиторської й виконавської практики, організатори заходу не оминули увагою теоретичні проблеми галузі. Саме тому у рамках фестивалю проходить науково-практична конференція «Розвиток і популяризація бандурного мистецтва», де викладачі бандури, керівники колективів обмінюються професійними спостереженнями, педагогічними знахідками, методичними порадами.

«Для нас, як організаторів, – розповідає Олена Пінчук, – стало приємністю, що цього року ми отримали більше сорока заявок на участь від композиторів і аранжувальників з 14 областей України, крім того, двадцять фахівців зголосилися на участь у науково-практичній конференції. Доповіді ілюструвалися виступами солістів-бандуристів та ансамблів, що стало органічним продовженням форуму. Концерт, що тривав понад чотири години, пройшов «на одному диханні», на піднесених почуттях як натхненних виконавців, так і вдячної публіки, яка щиро дарувала артистам гарячі оплески та виклики “Браво!”, “Біс!”. Серед слухачів були не тільки учасники фестивалю, їхні батьки і викладачі, а й пересічні чернігівці – шанувальники бандурного мистецтва».

«Хочу відзначити, – продовжує Марина Суворова, – що порівняно з попередніми фестивалями, набагато численнішими стали молодша і середня категорії учасників. Майже третина заявок надійшла від дітей і молодих композиторів (до 19 років). Свої перші композиторські спроби представили Анастасія Решетняк, Ігор Таран, Єлизавета Куба з Кіровограда, Богдан Горбачов із Великоолександрівки Київської області, Оксана Похила з Ніжина, киянка Світлана Федосенко та багато інших. Окрасою фестивалю були всі юні ілюстратори (солісти і колективи), серед яких найменші шестирічна Софія Васюк і семирічні Анастасія Косич і Ольга Савчук (клас Марини Залізняк, Вінниця), Зінаїда Майстренко і Марія Кузьменко (клас Галини Власенко, Малин)».

«Тож успішно втілюється у життя, – підсумовує директор фестивалю Олена Савченко, – головна мета нашого форуму – підтримка учнів і студентів бандуристів, які пишуть твори для бандури, а також заохочення обдарованої молоді до композиторської творчості. Найголовнішими нашими здобутками стали нотне видання із творами учасників і збірка матеріалів науково-практичної конференції, що їх отримали усі присутні на заході». Варто наголосити, що твори, які увійшли до нотної збірки, розраховані на різні ступені професійної підготовки сучасного виконавця-бандуриста. Чимало з них стали репертуарними у бандурному навчальному, концертному і конкурсному сьогоденні.

Голова Національної спілки кобзарів України, народний артист України Володимир Єсипок особливо відмітив наймолодших представники нової генерації жанру – учнів Марини Залізняк (Вінниця), які блискуче у вокальному, інструментальному і театральному аспектах виконали актуальні сьогодні ідеологічно загострені твори. Серед композиторів найвищу оцінку отримала Руслана Лісова (Охтирка), у її доробку чимало цікавих різножанрових опусів.

«Значущість цього фестивалю, – коментує Володимир Миколайович, – в органічному наслідуванні сучасними бандуристами-композиторами кобзарської традиції. Адже споконвіку серед кобзарів великою повагою користувались учителі “панотці”, які вправно володіли інструментом і голосом, утім, найбільше поважали тих, хто створював нові композиції. Загалом діяльність сучасних авторів представлена широким спектром інструментальної і вокально-інструментальної музики. Хочу висловити щиру подяку за чудову організацію свята справжнім подвижникам бандури – директору школи мистецтв Олені Савченко, викладачам Олені Пінчук і Марині Суворовій, представникам влади Чернігівщини, які не тільки сприяли тому, щоб свято відбулося, а й вшанували форум бандуристів особисто». Київський гість презентував і подарував усім учасникам заходу заповіт відомого бандуриста і педагога Анатолія Грицая.

Серед учасників чернігівського форуму чимало відомих діячів жанру: згаданий вище професор Володимир Єсипок (Київ), доктор мистецтвознавства, професор Віолетта Дутчак (Івано-Франківськ), заслужений працівник культури України Валентина Іщенко (Чернігів) та інші. Молодий фестиваль ушанували й уже відомі в Україні колективи: ансамбль «Слобожаночки» з Харкова (керівник – Марина Ляшенко), народний ансамбль бандуристок «Любава» з Малина, ансамбль «Воля» з Івано-Франківська (керівник – Лариса Дуда), сучасний гурт «Шпилясті кобзарі» з Києва тощо.

Місто Чернігів, окрім господарів фестивалю – капели «Натхнення» Чернігівської міської школи мистецтв (керівники – Олена Пінчук і Марина Суворова), представляли капела бандуристів «Зачарована Десна» Чернігівського музичного училища імені Левка Ревуцького (керівник – Раїса Борщ), зразковий ансамбль «Соколики» (керівники – Олена Товпеко і Яна Решетник), зведена капела бандуристів «Надія» дитячих музичних шкіл № 1 імені Стефана Вільконського та № 2 (керівники – Людмила Велігорська і Лідія Фалалєєва). Завершився фестиваль виступом капели бандуристів імені Остапа Вересая Чернігівського філармонійного центру фестивалів і концертних програм (керівники – Микола і Раїса Борщі).

Всеукраїнський фестиваль бандуристів, науково-практична конференція, видання нотної збірки творів для бандури – це значний внесок у справу пропагування українського національного інструмента. Представлені у збірці авторські пісні сучасних бандуристів-композиторів – це відображення патріотичних почуттів українського народу, його оптимістичних мрій про майбутнє, віри в правду, перемогу добра над злом, віри в світле і радісне, пронизане любов’ю життя. Фестиваль бандуристів-композиторів «Бандура дарує натхнення» спонукає на творчі пошуки юних бандуристів, стимулює мистецькі злети й досягнення високого виконавського рівня студентів музичних училищ і консерваторій, надихає на подальшу роботу викладачів, для яких сенсом життя стало виховання у молодого покоління найкращих людських рис, на яких тримається наша Україна.

Організатори фестивалю висловлюють щиру подяку всім учасникам за їхню творчість, титанічну працю і бажають натхнення й успіхів. Тож, вітаємо організаторів та учасників фестивалю, і до нових «бандурою натхнених зустрічей» у 2017 році!

Тетяна ЧЕРНЕТА