До 90-річчя від дня народження Миколи Давидова

Наприкінці 2020–2021 навчального року факультет народних інструментів Національної музичної академії України імені Петра Чайковського низкою заходів відзначив 90-річчя від дня народження Миколи Андрійовича Давидова (1930–2019)

Відомий баяніст-педагог і музикознавець понад сорок років очолював кафедру народних інструментів академії, здобув звання професора (1983), науковий ступінь доктора мистецтвознавства (1990). Його успішна творча і наукова діяльність відзначена в Україні та за кордоном: заслужений діяч мистецтв України (1994), академік, член Міжнародної академії інформатизації при ООН (1996), лауреат Міжнародної премії імені Семена Гулака-Артемовського (2000).

Сфера професійної діяльності Миколи Давидова – широка і багатогранна. Проявивши себе під час навчання у Київської консерваторії як успішний виконавець, він по її закінченні (1956) долучився до викладацької роботи. Його учні – Євгенія Черказова, Юрій Федоров, Павло Фенюк, Юрій Бай, Анатолій Болгарський, Анатолій Дубина, Анатолій Семешко, Андрій Дубій, Іван Єргієв, Вікторія Жадько, Віталій Заєць і багато інших. Вони продовжили справу вчителя й отримали визнання в Україні та за її межами як виконавці, педагоги, науковці.

Микола Давидов також плідно працював як методист і вчений. Він залишив велику наукову, методичну, репертуарну, енциклопедичну спадщину. Микола Андрійович – автор теорії формування виконавської майстерності баяніста і теоретичних основ перекладення музичних творів для баяна й акордеона. У своїх працях він не тільки висвітлював історію виконавства на народних інструментах (київська, а згодом і українська академічна школа), а й активно розвивав напрям «Виконавське музикознавство» (термін Якова Мільштейна), ідея якого полягає у дослідженнях музикантами-виконавцями власної творчості. Інформацію про ці розвідки, статті, анотації професор зібрав у своїх енциклопедичних виданнях (детальніше див.: https://scholar.google.com.ua/citations?user=V2qlpPIAAAAJ&hl=uk), якими разом з іншими роботами академіка послуговуються мистецтвознавці, культурологи, викладачі, аспіранти, студенти.

Перший в Україні доктор наук серед баяністів, Микола Андрійович як науковий керівник, офіційний опонент, експерт, рецензент підтримав велику кількість дисертацій, наукових і методичних видань, репертуарних збірок музикантів. Цим він сприяв появі когорти дослідників-музикознавців серед виконавців на народних інструментах. Окрім того, багато років Микола Андрійович працював у складі вчених рад Київської та Одеської консерваторій.

Із нагоди 90-річчя від дня народження Миколи Давидова було проведено науково-практичну конференцію кафедри баяна та акордеона «Сучасні проблеми музикознавчих досліджень» (автори проєкту – Євгенія Черказова та Андрій Дубій) і Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Виконавське музикознавство: історія, теорія, практика». Учні й послідовники академіка присвятили дискусію проблемам розвитку українського академічного народно-інструментального мистецтва.

Було також підготовано концерт «Присвята професору Миколі Давидову», в якому взяли участь викладачі та студенти кафедри. Ще один захід – «Вечір пам’яті» (режисер – Галина Титова), пройшов у Великому залі імені Героя України Василя Сліпака. Виступили творчі колективи й солісти факультету народних інструментів НМАУ імені Петра Чайковського.

Капела бандуристів. Ведуча – Світлана Корецька

На початку імпрези продемонстрували документальний фільм «Микола Давидов», який провів глядачів життєвою стежиною Миколи Андрійовича, зібрав моменти пам’ятних дат і свідчення здобутків його плідного професійного й особистого життя. Стрічку створено за ініціативою дочки ювіляра, яка спеціално приїхала з сім’єю із Одеси.

Відкрила концерт капела бандуристів під орудою Андрія Семеляка. «Полтавську польку» у супроводі колективу блискуче виконала старший викладач кафедри бандури Ольга Буга. Наступний колектив – оркестр баяністів (керівник – заслужений діяч мистецтв України Йосип Франц), подарував слухачам вечора пам’яті не тільки композицію Віктора Власова «Свято на Молдаванці» (соло – В. Власенко), а й твір Андрія Штогаренка «Фантазія» у транскрипції Миколи Давидова.

Владислава Білоус

Віртуозні сольні виступи професорів академії – кандидатки мистецтвознавства Владислави Білоус, заслужених артистів України Юрія Федорова й Павла Фенюка – привернули особливу увагу слухачів. Власну композицію «Пісня вітру» виконав народний артист України Роман Гриньків. У дуеті відомого бандуриста із заслуженою артисткою України Ларисою Дедюх прозвучала українська народна пісня «Чотири воли пасу я».

Микола Давидов ще 1974 року підтримав створення студентського ансамблю народних інструментів «Рідні наспіви», який незабаром уже як професійний колектив увійшов до складу Національної філармонії України, успішно працює і сьогодні. На концерті пам’яті ансамбль (керівник – заслужений працівник культури України Юрій Карнаух) заграв твори Астора П’яццолли «Oblivion» та Олександра Олексієнка «Весняний Париж» (соліст – народний артист України Сергій Грінченко).

Оркестр акордеоністів «GRAND ACCORDEON» під орудою народної артистки України Євгенії Черказової подарував присутнім мелодійне і чутливе виконання творів «Чорнобривці» Володимира Верменича та «Anantango» Ґ. Ермоса. На завершення концерту у виконанні оркестру народних інструментів під керівництвом заслуженого артиста України Андрія Іваниша прозвучали запальний Закарпатський весільний танок (аранжування Георгія Агратіни) й твір за участю солістів Павла Фенюка і Віталія Козицького.

Весь вечір із численною публікою концерту ділилася теплими зворушливими спогадами про життя і творчість Миколи Давидова лектор-музикознавець, заслужена діячка мистецтв України Світлана Корецька.

Лариса Дедюх і Роман Гриньків

На вшанування пам’яті академіка, до 90-річчя від дня його народження в Національній музичній академії України біля аудиторії № 69, де багато років працював Микола Андрійович, відкрито меморіальну дошку.

Проведені професорсько-виконавським складом факультету народних інструментів за сприяння керівництва академії наукові й творчі заходи пройшли успішно. Ім’я видатного педагога і науковця Миколи Давидова назавжди вписано золотими літерами в історію розвитку української культури.

Тетяна ЧЕРНЕТА

Фото Анни ІВАНОВОЇ