baner

2 листопада концертом у Національній опері України стартує друга частина проекту «Три “С”: Скорик – Станкович – Сильвестров». Сезон 2016–2017 років пройде під знаком творчості учня і продовжувача симфонічної традиції Бориса Лятошинського, легенди і метра сучасного українського музично-творчого процесу Євгена Станковича. Концертна серія охопить Чернівці, Харків, Ужгород, Одесу, Львів, Івано-Франківськ і Коломию

У прем’єрній імпрезі проекту твори Євгена Станковича звучатимуть у діалозі з композиціями іншого Майстра ХХ століття – Дмитра Шостаковича. До програми вечора увійшли: Симфонія № 9 Дмитра Шостаковича та вибрані фрагменти з композицій Євгена Станковича – Музика з балету «Прометей» і «Страсті за Тарасом» для хору та оркестру (фрагменти). Інтригу концерту становить світова прем’єра – виконання Другого віолончельного концерту Євгена Станковича.

Цей твір, завершений митцем у квітні цього року, має свою тривалу історію створення. За переказом, Віолончельний концерт Євгенові Федоровичу замовив сам Мстислав Ростропович одразу після виконання Першого віолончельного концерту (1968 р.) композитора. Однак прохання музиканта залишилося без відповіді: Станкович був зайнятий і не квапився виконувати замовлення великого віолончеліста. А невдовзі Ростроповича депортували з СРСР і позбавили громадянства. Відтак писати твір, пов’язаний із опальним музикантом, стало небезпечно. Втілити ідею концерту Станковича підштовхнув саме проект «Три “С”».

Концерт складається із 3-х частин, кожна з яких має програмний підзаголовок: «Музика для Марточки», «Постлюдія» і «Монолог діда». Ось як розповідає про твір його перший виконавець віолончеліст Олександр Пірієв: «Це – Концерт-Монолог, Концерт-Портрет або навіть Концерт-Одкровення. Не знаю як назвуть його в майбутньому критики… І думаю, що він епохальный, свого роду певний підсумок усього творчого досвіду Генія, який втілений у голосі Віолончелі… Голос усієї епохи, починаючи з середини ХХ століття. Цікаво і не випадково, що і Шостакович писав свій Другий віолончельний концерт до власного 60-річного ювілею… Усе той же голос віолончелі… Сам Другий концерт Станковича ще й концептуальний: І частина: “Музика для Марточки” – для своєї першої й улюбленої онучки на пам’ять від дідуся. Але музика цієї частини, як і весь концерт, зовсім не дитяча. ІІ частина: “Постлюдія” – у ній “зашитий” “Код Станковича”, його, монограма eS-E-F (Мі-бемоль – Мі – Фа) – пряма паралель із Бахом B-A-C-H і Шостаковичем D-eS-C-H. ІІІ частина: “Монолог Діда” – це вже, певно, монолог самого Євгена Федоровича Станковича у виконанні віолончелі соло – розгорнута каденція з вкрапленнями тієї ж монограми».

У концерті візьмуть участь:
Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо під орудою народного артиста України Володимира Шейка;
Академічний хор імені Платона Майбороди Українського радіо (художній керівник і головний диригент – Юлія Ткач);
Олександр Пірієв – віолончель.

Організатор – Національна концертна агенція «UKR Artists» (концертний підрозділ Національного порталу академічної музики «Music-review Ukraine»).
Партнери і меценати – Міністерство культури України, Національна спілка композиторів України, Фонд сприяння розвитку мистецтв, ВГО «Асоціація платників податків України» (генеральний патронат проекту), «Слобожанська будівельна кераміка» (меценат проекту), мережа готелів «Senator Apartments».

За інформацією прес-релізу