oravets-orchestr-radio

22 жовтня Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо на чолі з народним артистом України Володимиром Шейком і всесвітньо відомий угорський піаніст, лауреат міжнародних конкурсів Дьордь Оравец порадували київську публіку блискучим виступом

На сцені Національної філармонії України звучала концертна програма «Присвята Ференцу Лісту». Відкривали вечір Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні – доктор Ерно Кешкень і Перший заступник Міністра культури України Світлана Фоменко.

Уже впродовж кількох років за сприяння Посольства Угорської Республіки в Україні та Міністерства культури України видатні музиканти й слухачі вшановують дату народження угорського композитора, піаніста, диригента і педагога. Ідея заходу з’явилася ще в 2011-му. Під час проведення прес-конференції із нагоди 200-річчя композитора представники Посольства Угорщини запропонували надати цій події більшої уваги. Ініціатива зацікавила журналістів і присутніх керівників Національної філармонії. Згодом щорічне вшанування дня народження Ференца Ліста набуло широкого міжнародного масштабу. Як зазначають організатори акції, це спричинилося до нового формату відносин між Україною та Угорщиною.

Що ж пов’язує засновника угорської композиторської школи Ференца Ліста з Україною? У біографії композитора є цікаві факти, що пояснюють таку увагу митця до нашої країни. 1847 року під час європейського турне Ференц Ліст давав концерти у багатьох українських містах. На сцені Києва, Чернівців, Єлисаветграда, Житомира, Немирова, Львова, Одеси, Миколаєва та інших піаніст виконував власні твори. Він серйозно цікавився українським фольклором, історією і знаковими особистостями, що, безумовно, відобразилось у його творчій спадщині.

oravets-orchestr-radio1

Один із таких опусів, а саме Трансцендентний етюд для фортепіано № 4 «Мазепа» у виконанні угорського піаніста Дьордя Оравеця звучав і цього вечора. Талановитий піаніст відтворив героїчний образ українського гетьмана, задуманий композитором у творі. Слухачі були вражені фантастичною фортепіанною технікою і віртуозністю виконавця. Світова музична спільнота пов’язує ім’я Дьордя Оравеця із ренесансом композиторського спадку на філармонійній сцені. До речі, сам Дьордь зовні досить схожий на Ференца Ліста.
У першому відділені концерту прозвучали також «Totentanz (Танок смерті)» й дві «Угорські рапсодії».

Друге відділення стало справжнім святом звукового розмаїття. Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо під керуванням Володимира Шейка і Дьордь Оравец виконали два фортепіанних концерти Ференца Ліста. У Концерті № 1 (мі-бемоль мажор) оркестр і соліст полонили слухачів діалогом вольового, войовничого та мрійливого образу, а в Концерті № 2 – чуттєво відтворили романтичний дух твору, де просвітлена лірика контрастувала з величністю тріумфальної ходи. Оркестр зумів передати найтонші відтінки динаміки й потужність звучання в обох фортепіанних концертах і, як завжди, звучав яскраво, злагоджено та дуже емоційно.

oravets-orchestr-radio2

Маестро Володимир Шейко, Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо та угорський піаніст Дьордь Оравец подали слухачам цікаву концертну програму в неперевершеній виконавській інтерпретації.

У концертному залі були присутні представники дипломатичного корпусу десяти європейських країн, серед яких Посли Франції, Німеччиниї, Австрії, Словаччини, Грузії та інші високі посадовці. У кулуарах філармонії вдячні глядачі жваво обговорювали імпрезу й ділились враженнями. Публіка отримала мистецький вечір преміум-класу.

Віра САМОЙЛЕНКО

Фото Олександра АВРАМЕНКА