Х Міжнародний фестиваль «Музичні Імпрези України» відкрили мелодії незламного Харкова

Вже майже десятиліття міжнародний фестиваль «Музичні Імпрези України», започаткований в 2016 році, гучно заявляє про самобутню українську музичну культуру на весь світ. Численні проєкти у рамках фестивалю відроджують музику композиторів України різних епох, увічнюють імена, популяризують національне виконавське мистецтво, підтримують сучасну академічну музику, відкривають молоді таланти, відновлюють музикою зболені душі українських захисників

Цьогоріч, ювілейні Х «Музичні Імпрези України» взяли старт 15 березня зі столиці, об’єднавши музикантів із Харкова, Києва та Черкас у залі Київської організації Національної спілки композиторів України. Концертну програму «Музика в ім’я добра, мужності та перемоги», скомпоновану з творів українських композиторів ХХ–ХХІ століть, представили музиканти Ради молодих вчених Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського: фортепіанний дует Олега Копелюка й Ігоря Седюка, кларнетист і композитор Руслан Каширцев та піаніст і композитор Дмитро Малий за участі черкаських мисткинь – вокалістки Олесі Рожкової (сопрано) і композиторки, піаністки, ініціаторки, ідейної натхненниці та директорки фестивалю Євгенії Марчук. Ведучою концерту виступила композиторка, кандидатка мистецтвознавства Анастасія Комлікова з Києва.

Після феєричного відкриття фестивалю у столиці України, музика незламного Харкова – втілення екзистенціалізму українського духу – впродовж чотирьох фестивальних днів лунала для черкасців і гостей міста.

Композитор, кларнетист, заступник голови Ради молодих учених, доктор філософії, старший викладач кафедри теорії музики ХНУМ Руслан Каширцев розповів:

– Музичне життя Харкова триває, воно не зупинилося. Ми граємо концерти у безпечних просторах, у таких локаціях, де публіка може бути захищена від ворожих ударів. Сьогодні харківська публіка цінує саму подію концерту, музику, яка звучить, саме музику українських композиторів. Ми знаємо, що до повномасштабного вторгнення все було не так.

Ця страшна війна змусила нас повністю переосмислити значення неповторної української культури, її унезалежнення, позбавлення від імперського впливу. Це той позитивний процес, над яким ми працюємо, враховуючи важливий ідеологічний момент, що включає залучення європейського слухача, необізнаного з нашою культурою. Наразі українська музична спільнота наполегливо розвіює міфи про українську музику.

До речі, фортепіанний дует Олега Копелюка та Ігоря Седюка зробив неймовірний внесок в інтегрування української музики у світовий простір. Від початку повномасштабного вторгнення музиканти виїжджали за кордон з програмами творів українських композиторів, пропагували українську культуру, займались музичним просвітництвом.

16 березня в ірраціональному артпросторі «Morris space» харків’яни здивували не лише віртуозними виступами, а й глибиною дослідження мистецтва композиторів рідного міста, представивши концерт-лекцію «Код музичного Харкова: від історії до сучасності» у контексті цілої України. Усі, хто завітав на зустріч, дізналися про становлення харківських композиторської і виконавської шкіл, про видатних постатей, які визначили напрями розвитку музичного мистецтва Харківщини, почули маловідомі твори, які вдалося віднайти й відновити завдяки копіткій роботі, а також опуси сучасних композиторів, які продовжують плекати українську культуру. Прозвучали композиції Петра Сокальського, Сергія Борткевича, Федора Якименка, Володимира Птушкіна, Олени Шевченко-Міхаловської, Дмитра Малого, Руслана Каширцева.

– На нашій генерації молодих митців лежить відповідальна місія – розвивати все надбане, примножувати традиції попередніх поколінь для нащадків, шанувати пам’ять про видатних музикантів. У Харкові, завдяки Раді молодих вчених, яку я очолюю з листопада 2019 року, ми започаткували багато мистецьких проєктів, спрямованих на розвиток української культури, до яких активно долучаються і черкащани, – зазначив проректор із науково-педагогічної роботи й міжнародних зв’язків ХНУМ імені Івана Котляревського, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри спеціального фортепіано, піаніст Олег Копелюк.

Зі свого боку Руслан Каширцев акцентував, що українські музиканти мають об’єднати зусилля для віднайдення, відновлення втрачених нот українських композиторів, які стояли біля витоків української професійної музики. Адже це важливе ідеологічне завдання, і його виконання дозволить позбутися назавжди колоніального минулого.

Відкриваючи черкасцям музичне серце міста-героя Харкова, 17 березня у Черкаській обласній філармонії музиканти представили розмаїту концертну програму, що припала до душі й киянам, – «Музика в ім’я добра, мужності та перемоги». Вона охопила період від часів становлення самостійної України, коли Харків був столицею, до сьогодення, коли частина Харківщини перебуває під окупацією, а саме місто зазнає щоденних ворожих атак.

І на відкритті фестивалю в Києві, і в Черкасах у виконанні авторів прозвучали світові прем’єри творів, написаних спеціально для фестивальної події. Знаково, що вперше на рідній сцені філармонії ліричне сопрано Олесі Рожкової гармонійно доповнило магію музики композиторів харківської школи.

«Музичні Імпрези України» продовжили залюблювати черкаських слухачів в українські мелодії та у рідний край на чуттєвому концерті творів Євгенії Марчук «Моя земля», що відбувся 18 березня в органній залі Черкаського музичного фахового коледжу імені Семена Гулака-Артемовського. До харківської четвірки музикантів доєдналися вокалістка Олеся Рожкова, альтистка Ольга Атамась і скрипалька Маргарита Миргородська.

Музиканти-віртуози запросили слухачів у світ композиторки та ініціаторки фестивалю Євгенії Марчук, музичними засобами викликаючи в уяві яскраві образи нічної Каталонії і гамірливого Черкаського базару, пристрасного танґо і неповторної бахчисарайської хайтарми, спокою каплички Благовіщенського собору і здійнятих до небес рук у молитві. Винятково проникливо в музичних композиціях прозвучала поезія Василя Симоненка, Ліни Костенко, Степана Руданського, Василя Герасим’юка, Софії Майданської, Федора Моргуна.

– Кожне місто і кожна публіка має свою особливість. Черкаський слухач, можливо, трохи стриманий у реакціях під час концертів, але ми впевнені, що ця музика достукалась до сердець людей. Адже саме на фестивальних концертах звучить сучасна українська музика і загалом твори, що не часто лунають зі сцени. Тут трохи інший контекст, ніж, наприклад, на звичайній симфонічній імпрезі, де слухачу може бути відомою вся програма, – поділився спостереженнями піаніст, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри спеціального фортепіано ХНУМ Ігор Седюк.

Окрім велелюдних концертів, музиканти з Харкова провели чотири авторських майстеркласи для різних спеціалізацій Черкаського музичного фахового коледжу імені Степана Гулака-Артемовського та разом зі студентами коледжу з музичним проєктом «Мистецькі пігулки» відвідали поранених захисників України в лікарні.

– Фестиваль «Музичні Імпрези України» – не просто низка заходів, це подія для України. Концертна програма, представлена у Києві й у Черкаській обласній філармонії, складається з творів композиторів харківської школи, що охоплює близько півтора століття історії. Ця неймовірна харківська четвірка музикантів формує новий фундамент сучасної української культури. Вони є новою генерацією України, і я вважаю їх одними з найкращих музикантів у світі, – наголосила генеральна директорка фестивалю Євгенія Марчук.

Харківські митці знайомі з Черкасами не перший рік – минулоріч Рада молодих учених ХНУМ імені Івана Котляревського брала участь у ІХ фестивалі «Музичні Імпрези України». Тоді фортепіанний дует Олега Копелюка та Ігоря Седюка представив концерт із творів західноєвропейських композиторів, а на другому концерті представники Ради молодих вчених презентували твори українських авторів.

– Цього року для фестивалю ми підготували зовсім іншу програму – інше інтелектуальне й емоційне наповнення. Ми отримали дуже теплі відгуки від слухачів. Я вважаю, що родзинкою цього фестивалю були заключні майстеркласи і зустріч із викладачами й студентами музичного фахового коледжу, де ми мали змогу також продемонструвати педагогічну майстерність, – зауважив Олег Копелюк.

Доповнюючи колегу, Руслан Каширцев зазначив, що фестиваль «Музичні Імпрези України» передбачає тотальне оновлення творів, тобто покликаний ознайомити слухачів із якомога більшою кількістю прем’єр, виконати максимально багато нових творів, які не лунали або звучать дуже рідко.

– Як на мене, такі заходи корисні не тільки для еволюції музичної культури в цілому, а й для розвитку слухача. Якраз із цим пов’язана концепція нашої досить великої програми: це і нові, нещодавно написані твори, і класичні зразки, які ми намагалися інтерпретувати по-новому. Ми ставили за мету показати все якнайсвіжіше і впевнені, що це збіглося із завданнями фестивалю. Ми щасливі, що змогли підготувати і вивчити цю концертну програму. Для нас почесно, що саме в Черкасах – у центрі України прозвучали прем’єри, зокрема був представлений твір українського композитора Володимира Машіки, який нині служить на Харківщині у лавах Національної гвардії, – додав Руслан Каширцев.

Харківська четвірка одностайно засвідчує унікальність і важливість фестивалю «Музичні Імпрези України», наголошуючи, що місію фестивалю важко переоцінити. Адже відновлення української культури після колоніального тиску, переосмислення української музичної літератури, створення нових композицій, їхнє систематичне виконання, яке дозволяє самим композиторам розвиватися, – це невід’ємна складова процесу самоідентифікації, котрий в Україні набрав обертів із лютого 2022 року.

– Йдеться про всеохопне осягнення української культури, її справжнє унезалежнення, що передбачає, зокрема, переосмислення інтерпретації українських творів, вивільнення їх від російського впливу, – продовжив Руслан Каширцев. – Євгенія Марчук була однією із перших, хто звернув увагу на цю проблему ще десять років тому. Вона започаткувала фестиваль відродження української академічної музики наступного року після того, як росія розпочала проти України війну, що триває донині. Такі фестивалі, як «Музичні Імпрези України», мають існувати по всій державі. Я переконаний у його необхідності в багатьох аспектах, а саме в освітньому, політичному, соціальному, культурному. Це дійсно той форум, який потрібний Україні, і я впевнений у його подальшому процвітанні.

Своєю чергою композитор, піаніст, кандидат мистецтвознавства, старший викладач кафедри композиції та інструментування, старший викладач кафедри теорії музики ХНУМ імені Івана Котляревського Дмитро Малий акцентував увагу на багатошаровості фестивалю, у рамках якого проходять численні конкурси, які відкривають Україні й світу нові імена:

– Цей фестиваль особливий тим, що у його рамках Євгенія Марчук започаткувала низку конкурсів для композиторів і виконавців. Наприклад, конкурс «Симфонічна майстерня», на якому виконавці й композитори мають нагоду показати себе і бути почутими зі сцени Черкаської обласної філармонії. Я брав участь у «Симфонічній майстерні-2024», і мій твір «Чотири слова про коломийку», який став переможцем, прозвучав у Черкаській філармонії на відкритті 33-го симфонічного концертного сезону у виконанні Академічного симфонічного оркестру під орудою заслуженого діяча мистецтв України Олександра Дяченка. До того ж, під егідою фестивалю проходить конкурс «Junior Impreza», на який запрошують високоповажне журі з різних країн, і всесвітньо відомий український композитор, Герой України, лауреат Шевченківської премії, народний артист України Євген Станкович є почесним членом журі.

До фестивалю «Музичні Імпрези України» українська музика не звучала в такому об’ємі і в такій кількості, оскільки у ній не було надмірної зацікавленості, – підсумував також Дмитро Малий.

На щастя, з кожним роком мистецьких фестивалів, присвячених українськості, українській культурі, стає більше. Це пояснюється тим, що виникає необхідність усвідомлення того, наскільки наша культура потребує переосмислення і утвердження в світі.

Зі свого боку, харківські музиканти налаштовані на подальшу плідну співпрацю, започаткування і втілення нових ініціатив. Вони сподіваються, що невдовзі «Музичні Імпрези України» прозвучать і на теренах Харківщини.

А в Черкасах ювілейний Х Міжнародний фестиваль «Музичні Імпрези України» готовий захопити учасників і гостей у вир нових непересічних музичних подій.

Організатори фестивалю «Музичні Імпрези України»: ГО «ІмпрезаТерра» та Київська організація Національної спілки композиторів України за партнерської підтримки БФ «МХП-Громад», проєкту Екскурсії «Сила історії» міста Черкас, Черкаського музичного фахового коледжу імені Семена Гулака-Артемовського, ірраціонального мистецького центру «Morris space», Національної суспільної телерадіокомпанії України.

Ольга КВЯТКОВСЬКА

Фото надані організаторами фестивалю