kyiv-solisty

Національний камерний ансамбль «Київські солісти» напередодні війни готувався до турне містами сходу Італії, яке планувалося на 24 лютого – 9 березня. Увечері 23 лютого колектив вилетів за кордон, де наступного дня дізнався про російське вторгнення в Україну

У надзвичайно тяжкому психологічному стані музиканти мали виконувати гастрольні домовленості. Відбулися концерти у Кампобассо, Монтегранаро, Барлетта, Терамо, Барі, Касерта, Фасано, Пескара, Фоджа, Васто. У Римі пройшла заключна імпреза італійського туру в престижному залі Національної академії Санта Чечилія.

До програми виступів артисти додали твори українських композиторів і, звичайно ж, перед кожним звучав Гімн України у виконанні «Київських солістів». Уже на другому концерті було встановлено банер з QR-кодом рахунку Нацбанку України для збору коштів на потреби ЗСУ.

Ансамбль став своєрідним рупором культури України, а музика, яку він виконував, – голосом миру.

Завдяки іноземним концертним агенціям і культурним інституціям Європи український колектив виступив у 20-ти містах Італії, а також у Німеччині (Саарбрюкен, Регерсбург) і Швеції (Стокгольм, Гетеборг, Уппсала, Вара). У Базелі (Швейцарія) пройшла спільна акція «Київських солістів» і Базельського камерного оркестру за ініціативою нашого земляка-киянина, валторніста Костянтина Тимохіна. Це був концерт, на якому вперше вдалося зібрати надзвичайно велику суму пожертвувань для підтримки України.

Особливою була імпреза у Стокгольмській філармонії за участю шведських виконавців. Почесні гості – королівська родина Швеції і Посол України з дружиною, дипломатичні представництва багатьох країн. Скрипалька ансамблю Катерина Мисечко виголосила промову шведською про болючість обставин концерту й особливість для всіх українців народної пісні «Плине кача…», що звучить як реквієм за всіма загиблими від російської агресії. Шведське телебачення зняло фільм-концерт про перебування «Київських солістів» у Стокгольмі з доданням документальних кадрів війни в Україні, інтерв’ю музикантів.

Тур продовжився Норвегією (Осло, Берген, Крістіансанн), Литвою (Шяуляй, Плунге, Вільнюс – концерт відвідав Президент Республіки Гітанас Науседа), Латвією (Юрмала, Рига, Цесіс – за присутності композиторів Петеріса Васкса та Артура Маскатса, естонського диригента Еркі Пехка).

Перебування у Ризі було надзвичайно насиченим. Окрім виступу у Великій Гільдії, артисти ансамблю мали зустріч із Президентом Республіки Еґілсом Левітсом і запис на радіо композиції Раймонда Паулса разом із маестро й латиськими колегами.

Далі – Естонія (Таллінн, Пайде, Тарту, Хаапсалу, Їхве). У Таллінні мали два концерти: великий збірний на підтримку України та окремий на головній сцені «Естонія». Своєю присутністю представників нашої держави підтримав Президент Республіки Алар Каріс.

Також «Київські солісти» були запрошені до участі у фестивалі «Празька весна» у червні, фестивалю в Ісландії (концерт у Рейк`явіку, головна концертна сцена Харпа з солістом Селвадором Ряхні, котрий грав з ансамблем раніше у Києві) за присутності Президента Республіки Гвюдні Йоуханнессона.

Скрізь, де пролягав концертний шлях, українські музиканти отримували надзвичайну увагу – від колег, журналістів, публіки, представників різних установ. Мали особливу честь – присутність на концертах керівників багатьох країн. Подяка багатьом партнерам та організаторам акцій, – адже завдяки їм український колектив отримав продовження турне – виснажливого, але важливого для музикантів і Батьківщини.

Артисти ансамблю здійснювали мистецьку і дипломатичну місію у країнах Європи. Розповідали тамтешнім жителям правду про війну в Україні, давали інтерв’ю, пресконференції, презентували українське виконавське мистецтво й музику українських композиторів. «Київські солісти» дали понад 40 концертів і зібрали сотні тисяч євро на підтримку України.

Ансамбль із гідністю несе почесне звання, надане МЗС України, «Посол української культури в світі» на культурному фронті.

Матеріал надано директором колективу Анатолієм ВАСИЛЬКІВСЬКИМ