orkestr

У 2018 році Україна та Польща святкують 100-річчя відновлення Незалежності. На честь такого знаменного для кожної з країн ювілею у Києві відбудуться три різнопланових концерти – ораторіальний, хоровий і симфонічний

Головною ідеєю проекту є зіставлення музики – польської та української. Над цим репертуаром працюватимуть виконавці з обох держав, що засвідчить їхню близькість і партнерство. Автор проекту – диригент Роман Ревакович, який уже понад 20 років активно підтримує музичний діалог між нашими країнами: «Оскільки я народжений і проживаю у Польщі, а коріння маю українське, то існую у двох культурах і ставлю своїм завданням будувати мости між Україною і Польщею».

Перший концерт трилогії, що відбудеться 29 вересня у Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України, стане також і урочистим відкриттям ХХІХ Міжнародного фестивалю «Київ Музик Фест».

Кшиштоф Пендерецький

Знаковою подією для культурного життя Києва буде приїзд до України композитора, педагога й двічі лауреата премії «Grammy» Кшиштофа Пендерецького, котрий сам як диригент представить свій монументальний твір «Credo» за участю польських солістів і українських хорів та оркестру.

У першому ж відділі прозвучать твори українських композиторів, диригуватиме Роман Ревакович. Композицію Богдани Фроляк було написано під враженням від фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». У Києві вона лунатиме вперше. Концерт-елегія для віолончелі з оркестром Ігоря Щербакова – це світова прем’єра.

Другий концерт проекту (31 жовтня у Національному будинку органної та камерної музики України) перенесе слухачів у царину глибокої духовності. Мабуть, уперше зіставлятимуться релігійні твори Генріха Міколая Гурецького (Польща, 1933–2010) і Валентина Сильвестрова (н. 1937). Обидва автори, спершу сповідуючи авангардні композиторські техніки, у 1970-ті роки вдалися до спрощеної гармонії і музичної оповіді, заодно наповнюючи твори глибоким змістом. У виконанні Національної заслуженої академічної капели України «Думка» творами Міколая Гурецького диригуватиме Роман Ревакович, а музику Валентина Сильвестрова інтерпретуватиме Євген Савчук. Цей знаменитий колектив у 2019-му святкуватиме 100-ліття!

Останній концерт циклу (4 грудня у Великому залі Національної музичної академії України імені Петра Чайковського) приверне увагу до Ігнація Яна Падеревського, видатного піаніста, композитора, політика, чий вплив на історію Польщі є безсумнівним. Його Симфонію написано у 1903–1911 роках і присвячено подіям польського Січневого повстання 1863 року проти російського панування над Польщею. Цитата з Музурка Домбровського в останній частині твору (сьогодні це польський національний гімн) передбачає події, у яких через кілька років сам композитор відіграє визначальну роль.

Роман Ревакович

Твори Ганни Гаврилець та Ігоря Щербакова, видатних українських композиторів середнього покоління, знову прозвучать у Києві. Вони були створені на замовлення Фонду «Pro Musica Viva» у рамках програми «Колекції – композиторські замовлення», реалізованої варшавським Інститутом музики і танцю. Опуси лунатимуть у виконанні Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України (диригент – Роман Ревакович, соліст – Йожеф Єрмінь, фортепіано).

Проект є частиною культурної програми «Польща-100», що координується Інститутом Адама Міцкевича, реалізованої у рамках Багатолітньої програми «NIEPODLEGŁA (Незалежна)» за роки 2017–2021, фінансованої із засобів Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща.