
Знаковою подією, що відбулася 24 жовтня в Актовій залі Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша і зібрала повну аудиторію, стала презентація видання Марії Ваврух, кандидата мистецтвознавства, доцента, заступника директора з навчальної роботи коледжу і викладача-методиста Львівського музичного коледжу імені Станіслава Людкевича Роксоляни Гавалюк «Нариси з історії української культури. Архітектура. Образотворче мистецтво. Музика. Театр. Кіно»
Збірку видано львівським видавництвом «Світ». Видання знайомить читача з українською архітектурою, скульптурою, живописом, малярством, музичною і театральною культурою, кіномистецтвом. Аналіз основних періодів розвитку супроводжується описом відомих мистецьких пам’яток, музичних і театральних творів, гарними та рідкісними ілюстраціями.
Автори приділяють велику увагу відомим особистостям, які внесли чималий внесок у мистецтво. Книжка складається з передмови, п’яти розділів і бібліографії: у першому розділі увага приділяється художній культурі України від найдавніших часів до середини XVI століття; у другому ми переміщуємося в українську культуру другої половини XVI–XVIII століття; у третьому – мандрівка в українське мистецтво кінця XVIII – початку XX століття; четвертий розділ є не менш цікавим – пізнаємо українську культуру XX століття; у п’ятому розділі можна ознайомитись із внеском діаспори у розвиток української культури.
Переглядаючи видання, кожна людина отримає чимале захоплення від насиченої та дуже цікавої і корисної інформації, яка може придатися будь-якому поціновувачу мистецтва, а також професійним фахівцям.
Презентація відбулася на одному диханні, адже, окрім невеликого концерту, ми почули виступи провідних фахівців, науковців у галузі мистецтва із привітальним словом до авторів даного видання, а саме: Ольги Коцовської (директора коледжу); Ігоря Мельника, доктора політичних наук, директора державного підприємства «Всеукраїнське спеціалізоване видавництво “Світ”»; Мілени Медвідь, директора методичного кабінету навчальних закладів культури і мистецтв при департаменті з питань культури , національних релігій ЛОДА; Олександри Гурин, кандидата педагогічних наук, завідувача відділу психологічного супроводу, соціальної адаптації і виховання молоді Навчально-методичного центру освіти м. Львова, методиста із художньо-естетичного циклу; Лілії Шевчук-Назар, кандидата мистецтвознавства, доцента кафедри історії музики Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка (слід підкреслити, що музикознавець є багаторічним дослідником і пропагандистом творчості Василя Барвінського, блискучим організатором численних творчих олімпіад, конкурсів, проектів і Міжнародної конференції, присвяченої видатній постаті – композитору Василю Барвінському); Володимира Гнідя, заслуженого діяча культури України заступника директора Львівського музичного коледжу імені Станіслава Людкевича; Володимира Стасенка, доцента кафедри графічного дизайну та мистецтв УАД; Івана Духнича, викладача УКУ, концертуючого скрипаля та органіста, мистецького керівника Haliciana Schola Cantorum Українсько-швейцарської асоціації для вивчення історично інформованого виконавства.
Ми мали чудову нагоду почути й музичну частину за участю провідних музикантів і колективів: Ярослава Мигаля (віолончель) та Галини Курилич. Ярослав Мигаль є співзасновником камерно-симфонічного оркестру «Leopolis», учасником численних камерних ансамблів, блискучим концертуючим виконавцем, активним пропагандистом української і сучасної музики. Нещодавно Ярослав Мигаль повернувся з гастролей Німеччиною, де разом із піаністом європейської слави, львів’янином Яромиром Боженком виконав ряд концертів із творів видатного українського композитора Василя Барвінського. Галина Курилич – викладач Львівського музичного коледжу, піаністка і концертмейстер, популяризаторка творчості Василя Барвінського. Музиканти виконали «Заспів» і «Гумореску» з «Сюїти на теми народних пісень», а також «Мелодію» для віолончелі і фортепіано Василя Барвінського, чим викликали чимале захоплення у вщерть наповненого слухачами залу.
Далі був виступ Жіночого хору «Дівочі мрії» (диригент і керівник – Надія Поворозник). Хор Львівського музичного коледжу є лауреатом багатьох конкурсів і учасником численних всеукраїнських і міжнародних фестивалів. У його репертуарі чимало творів українських і зарубіжних композиторів. Колектив презентував дуже вишукані й цікаві твори, а саме: Миколи Леонтовича «Ой сивая зозуленька» та Валерія Кікти «Ой чий то кінь стоїть?», і кілька обробок українських народних пісень.
Слід зазначити, що на цій імпрезі ми почули дуже яскраву й талановиту молодь, яка вже має певні творчі здобутки, а саме лауреата І премії і золотої медалі Міжнародного музичного фестивалю імені Ісидора Вимера «Золота троянда-2017» Тетяну Кіцак. Дівчина виконала композицію Ігоря Поклада на слова Юрія Рибчинського «Чарівна скрипка». Далі фахову майстерність на бандурі й сопілці представив студент Львівського музичного коледжу імені Станіслава Людкевича Богдан Лазуркевич. Він є лауреатом І премії Першого всеукраїнського конкурсу бандуристів імені Василя Герасименка. Музикант дуже яскраво й самобутньо виконав твори Віктора Камінського на вірші Богдана Стельмаха «Історія» і Тараса Лазуркевича «Ностальгія». (Нагадаємо: Тарас Лазуркевич – заслужений артист України, концертуючий бандурист, лауреат числених міжнародних конкурсів і фествалів, голова Асоціації бандуристів Львівського обласного осередку Національної всеукраїнської музичної спілки, доцент Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка.
Багато теплих слів було сказано на адресу авторів, які виконали величезну роботу, що, віримо, знайде гідне місце в українському мистецтві. Низький уклін авторам прекрасної книги Роксоляні Гавалюк і Марії Ваврух, усім причетним до цієї знаменної події, гостям, учасникам за неповторне свято, що зібрало велику аудиторію зацікавлених людей. Хочеться побажати їм нових наукових здобутків, адже ми, український народ, потребуємо цього.
Анна ШКОЛЬНИКОВА