trio-kosenka

У концертній залі Чернігівського обласного філармонійного центру 24 березня року відновився ХХ Міжнародний фестиваль класичної музики «Сіверські музичні вечори», присвячений 250-річчю геніального німецько-австрійського композитора Людвіга ван Бетховена

Цей фестиваль, без перебільшення, – головна музична подія року в мистецькому житті Чернігівщини. Торік через карантинні обмеження, викликані пандемією COVID-19, ювілейний двадцятий фестиваль було відкрито й одразу ж призупинено. Пройшов лише один концерт, учасниками якого стали Академічний симфонічний оркестр «Філармонія» (художній керівник і головний диригент – заслужений діяч мистецтв України Микола Сукач) і солісти – заслужений артист України Олег Криса (скрипка, США), Чіє Савада (скрипка, Японія) і Ольга Шадріна (фортепіано, Україна).

Як розповів багаторічний натхненник і організатор фестивалю Микола Сукач, ідея продовжити фестиваль виникла одразу після оголошення карантину. По-перше, всі музиканти довго і ретельно репетирували, готувалися до фестивалю, а по-друге, – артисти не могли просто так здатися й проігнорувати бажання слухачів у рік Бетховена слухати його твори. Тож вирішили: щойно епідеміологічна ситуація дозволить, провести фестиваль. Звичайно, з дотриманням санітарних норм.

Перший фестивальний вечір подарував слухачам ліричний і водночас емоційний виступ київського інструментального Тріо імені Віктора Косенка. Колектив було створено два роки тому зусиллями Сергія Вакуленка (віолончель). До складу ансамблю також увійшли Наталія Шостак (скрипка) та Анастасія Толстоног (фортепіано). Імена артистів добре відомі музичній спільноті. Основу репертуару тріо становлять переважно, твори ХІХ–ХІХ століть. Музиканти зіграли два опуси Людвіга ван Бетховена – Тріо № 3 для скрипки, фортепіано та віолончелі до мінор і Тріо для кларнета, віолончелі та фортепіано сі-бемоль мажор. Партію кларнета в другому випадку виконав артист Академічного симфонічного оркестру «Філармонія» Антон Шадрін.

Обидва твори є унікальними. Вважається, що це перші концерти, написані спеціально не для великих оркестрів, а інструментального тріо. Збереглася історія, що Людвіг ван Бетховен присвятив їх тещі приятеля і покровителя, австрійського придворного мецената Карла фон Ліхновського. Тріо написані в яскравій бетховенській манері і є цікавими нетривіальними гармоніями, властивими для камерної музики.

Ще одним музичним подарунком для слухачів фестивалю стало виконання гостями «Класичного тріо» ре мажор авторства видатного українського композитора Віктора Косенка, чиє ім’я носить ансамбль. Чотиричастинний твір Віктор Косенко створив у 1920-х роках – у так званий житомирський період життя, коли митець зрозумів, що композиторство є його покликанням. Саме в Житомирі він написав найзнаковіші твори, до яких, безумовно, належить і «Класичне тріо».

Прес-центр Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм