derevo

Цьогоріч виповнилось 150 років від дня народження славетної української співачки Соломії Крушельницької. Із цієї нагоди з’явилося чимало публікацій в українських і зарубіжних виданнях. Пропонуємо вашій увазі цікаві, на наш погляд, уточнення стосовно роду Соломії Крушельницької, що їх наводить творча аспірантка Національної музичної академії України імені Петра Чайковського Соломія-Іванна Іванчук

Як відомо, Соломія Крушельницька (1872–1952) презентує давній шляхетний священницький рід, який дав світові видатних представників української музичної культури. Зокрема, кревним родичем Крушельницької є класик сучасної української музики Мирослав Скорик, а її племінницею – знана камерна співачка, професорка вокалу Одарка Ба́ндрівська.

Але мало відомим фактом залишається приналежність до родичів Соломії Крушельницької української зірки європейського оперного мистецтва ХХ сторіччя Ірини-Стефанії (Іри) Маланюк. На жаль, про цю видатну співачку в Україні дізналися лише в останні десятиліття.

Народжена в 1919 році в Станіславові (нині Івано-Франківськ), ще до вступу в 1944-му радянської влади в Західну Україну (батько Ірини був підполковником медичної служби армії УНР) вона виїхала в Австрію, де й розпочалась її світова кар’єра. Іра Маланюк виступала на оперних сценах Австрії, Німеччини, Франції, Великої Британії, Швейцарії, Іспанії, Аргентини, багатьох інших країн.

Як провідна «вагнерівська» співачка, вона брала участь у Байройтських фестивалях, отримала найвище артистичне звання Австрії та Німеччини «Kammersängerin». В Австрії також – Почесний хрест у галузі мистецтва й науки і посаду професора Університету музики та драматичного мистецтва Граца.

Але завжди та скрізь Ірина Маланюк позиціонувала себе як українська співачка, завжди пам’ятаючи про свій, за її ж словами, «благословенний, розтерзаний край». Вона співала та записувала солоспіви українських композиторів, обробки народних пісень, брала участь у діаспорному культурному житті країн, де перебувала, а в останні роки життя передавала професійний досвід студентам Львівської консерваторії імені Миколи Лисенка.

Іра Маланюк (1919–2009)

За власними спогадами Ірини Маланюк, викладеними в її книзі «Голос серця: Автобіографія співачки», вона була кревною родичкою Соломії Крушельницької. Між тим, вочевидь, Ірина не мала щодо цього точної документальної інформації, тому й досі цей факт залишався нез’ясованим.

Сама Іра Маланюк вважала Соломію Крушельницьку донькою одного з братів її бабусі по батьківській лінії, отже, кузиною тата. Однак, у генеалогічному дереві Соломії Крушельницької, опублікованому на різних інтернет-сайтах, зв’язок із родом Маланюків не вказується, хоча там зазначені її племінниця співачка Одарка Ба́ндрівська й внучатий племінник (двоюрідний онук) Мирослав Скорик.

Для розв’язання цього питання довелося провести ретельний генеалогічний пошук. Насамперед, щира вдячність пані Вірі Білевич – троюрідній племінниці Іри Маланюк, яка зберігає в родинному архіві генеалогічне дерево їхньої гілки роду Крушельницьких. Пані Віра люб’язно надала його фотокопію та прокоментувала.

Генеалогічне дерево родини Крушельницьких (з архіву Віри Білевич)

Виявляється, що бабуся Ірини Маланюк, Павлина Крушельницька-Маланюк, заміжня за Олександром Маланюком, мала спільних із Соломією прадіда та прабабусю роду Крушельницьких. Прабабуся теж звалася Соломією, ім’я прадіда наразі не пощастило знайти. Отже, то були батько й мати Іриного прапрадіда, тобто її пращур і пращурка.

Таким чином, бабуся Ірини Павлина Крушельницька-Маланюк і славнозвісна Соломія були троюрідними сестрами. Це означає, що Ірина Маланюк була не двоюрідною племінницею, як сама вона вважала, а троюрідною онукою Соломії Крушельницької.

Щодо Мирослава Скорика, то він був п’ятиюрідним братом Ірини, а вона, відповідно, його сестрою у п’ятому поколінні. Про це, до речі, за життя не знали ані Мирослав Михайлович, ані Іра Маланюк.

Представниця іншої гілки роду Крушельницьких, Лариса Крушельницька цитує документ, за яким у 1395 році «Володіслав з божои милости Король Польскі і Літевскі і Рускі» (за сучасною географією польський, литовсько-білоруський та український) надав їхнім предкам привілей на село Крушельницю (нині Стрийського району Львівської області), звідки й пішло прізвище їхнього роду. Як пише пані Лариса, згодом Крушельницькі поділилися на дві родові гілки: Крушельницьких-Чулевичів (гілка самої Лариси) та Крушельницьких-Ставниковичів (гілка Соломії Крушельницької й Ірини Маланюк).

Ця інформація потрапила до багатьох видань, у тому числі до Вікіпедії. Для перевірки ми звернулися до відомого багатотомного польського гербовника Адама Бонєцького й дійшли висновку, що тут, вірогідно, допущено дві помилки. По-перше, було переплутано польську перекреслену літеру «ł» з літерою «t», тож насправді йдеться про Крушельницьких-Славниковичів, а не Ставниковичів (в однині: «Kruszelnicki-Sławnikowicz»). По-друге, згідно з гербовником Бонєцького, генеалогічна лінія Соломії Крушельницької, а водночас й Іри Маланюк за бабусею по батькові, належить не до Крушельницьких-Славниковичів, а Крушельницьких-Лазаревичів.

У гербовнику окремо згадуються: батько Соломії «Ambroży Łazarewicz Kruszelnicki», тобто Амвросій Лазаревич-Крушельницький, його донька – «знана співачка Саломея» (у знахідному відмінку: «Salomeę, znakomitą śpiewaczkę») і три доньки Амвросійового брата Яна (Івана), одна з котрих «Aleksandrowа Małanińską», тобто заміжня за Олександром Маланюком.

Відтак, на основі нових знайдених відомостей, вимальовується ось така таблиця низхідного генеалогічного дерева видатних музикантів із роду Крушельницьких-Лазаревичів:

Примітки:

1. У скороченому дереві зображено лише генеалогічні лінії, що йдуть до Соломії Крушельницької, Мирослава Скорика, Ірини Маланюк, Одарки та Ольги Бандрівських. У лінії Іри Маланюк вказано ступінь спорідненості між нею та її предками з роду Крушельницьких. (Чоловіки та старші діти подані ліворуч, жінки та молодші діти – праворуч.)

2. Напівжирним шрифтом позначені особи, кревно належні до роду Крушельницьких-Лазаревичів. (Шлюбне прізвище жінок подано у дужках.)

3. Знак «+» означає шлюб. Літера «N» замінює невідоме прізвище або ім’я. Знак запитання «?» замінює невідому цифру в числі року.

Соломія-Іванна ІВАНЧУК