gra-v-khovanky-z-liatoshynskym

25 квітня о 17 годині у Музичному салоні Національної філармонії України відбудеться прем’єра-презентація фільму «Гра в хованки з паном Лятошинським»

Фільмування музично-театрального перформансу здійснювалося наприкінці 2023 року у знаменитому будинку РОЛІТ по вулиці Богдана Хмельницького і безпосередньо у Кабінеті-музеї композитора Бориса Лятошинського. (Див. публікацію в Українському інтернет-журналі «Музика» за 31 грудня 2023 року. – Прим. ред.)

Перформери й музиканти під час вистави взаємодіяли із глядачами, провокували їхнє переміщення будівлею та занурювали у незвичну атмосферу. В результаті вийшов повноцінний Site-specific, який об’єднав сучасний танець, live electronic music, перформативну дію та дизайн із музикою Лятошинського.

Музику для проєкту спеціально створила одна з цікавих і найпрогресивніших композиторок нового покоління Яна Шлябанська. Електронну партію авторка виконувала наживо, що перетворило її на учасницю самого дійства.

Ефектні костюми для перформерів, створені художницею Оленою Поліщук, виглядали як самодостатні мистецькі роботи й основні візуальні акценти вистави.

Цей проєкт став однією з перших подій щойно створеної Тетяною Гомон «Фундація Лятошинського».
У програмі презентації: зустріч із перформерами у фоє філармонії; прем’єра-презентація фільму (45 хв.); спілкування з командою проєкту.

Борис Лятошинський (1894/5–1968) – видатний український композитор. Творча й педагогічна діяльність Лятошинського фактично заклала фундамент феномена «нової музики» в Україні, її можна порівняти з квантовим стрибком, котрий проклав для українського мистецтва доти незвідані шляхи. Сучасне обличчя національної музичної культури сформували учні Лятошинського: Валентин Сильвестров, Леонід Грабовський, Євген Станкович, Володимир Загорцев, Віталій Годзяцький, Леся Дичко, Ігор Шамо, Іван Карабиць, а також їхні учні.

Для української музики Борис Лятошинський є беззаперечно знаковою постаттю, класиком ХХ століття. Однак у світі його музика майже не відома, що великою мірою зумовлено закритістю українського суспільства: з одного боку – радянська «залізна завіса», з іншого – ревність місцевих «діячів», що за будь-яку ціну вислужувалися перед вищим керівництвом і партійними органами, та й певна ізоляція українського мистецтва, штучно створювана «центром».

Тож, ім’я і творчий спадок Лятошинського ми лише сьогодні починаємо переоцінювати й усвідомлювати. Перформанс і фільм «Гра в хованки з паном Лятошинським», – ще одна сходинка на цьому шляху.

У рамках проєкту НФУ #відкритафілармонія

Модераторка події Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА