У рамках проєкту «Культура vs війна» вже відбулося понад 50 подій за кордоном

Проєкт «Культура vs війна» – це шість документальних фільмів-новел у форматі документальних свідчень, оповідей і переживань людей, які є творцями, носіями та одночасно стали захисниками української ідентичності та культури, – вже доступні для перегляду на ресурсах проєкту

Ці фільми – про видатних українських митців, які активно включилися у війну: кінооператора Сергія Михальчука, гурту «Антитіла», режисера Ахтема Сеітаблаєва, подружжя фотохудожників Влади і Костянтина Ліберових, кобзаря Тараса Компаніченка та письменника Сергія Жадана. Майже закінчено монтаж повнометражного фільму, куди увійдуть також сповіді кінорежисера Михайла Іллєнка, актора Дмитра Лінартовича, оператора-постановника Ярослава Пілунського, акторів Олексія Тритенка та Євгена Нищука.

Після низки онлайн-прем`єр фільмів стало очевидним, що треба виходити за межі цих показів і дискутувати про феномен митця на війні та місце і роль культури в ній, ставити екзистенційні питання й шукати на них відповіді разом із лідерами думок героїв проєкту і активною культурною спільнотою свідомих та відповідальних українців.

Окрім презентацій проєкту в Одесі, Харкові, Києві та Львові, починаючи з квітня 2023 року і до сьогодні вже проведено 55 міжнародних подій. Зокрема, тільки до Дня Незалежності України відбулося 13 заходів. Глядачі майже всіх континентів мали змогу подивитися короткометражні новели про українських митців на війні. Акції охопили 22 країни: Румунію, Австрію, Туреччину, Грузію, Німеччину, Бельгію, Польщу, Киргизстан, Францію, Японію, Англію, Словаччину, США, Ірландію, Естонію, Таїланд, Ізраїль, Латвію, Велику Британію, Болгарію, Іспанію та Португалію. У Таллінні, Кракові, Брюсселі, Тель-Авіві, Ізмірі, Нейплзі, Ашдоді, Хайфі, Бангкоці та Анкарі разом із кінопоказами проходили фотовиставки героїв проєкту – Сергія Михальчука та Костянтина і Влади Ліберових.

Зазвичай програма презентацій включала покази документальних фільмів, обговорення, дискусії та фотовиставки. На окремих подіях до закордонної аудиторії через відеозвернення й онлайн включення зверталися герої та автори проєкту: гурт «Антитіла», режисер і актор Ахтем Сеітаблаєв, фотографи-документалісти Костянтин і Влада Ліберови, письменник Сергій Жадан, кобзар Тарас Компаніченко, виконавча продюсерка Аліна Краснянська, продюсер проєкту Андрій Різоль. Так, наприклад, було у Брюсселі наприкінці вересня, де покази новел проєкту проходили три дні поспіль.

Після переглядів фільмів глядачі спілкувались із героями, які підключились онлайн.
На початку жовтня кінопокази відбулись в австрійському Відні за сприяння Постійного представництва України при міжнародних організаціях. Радниця Посла США при міжнародних організаціях Люсі Ченг зауважила, що «бачити жахіття війни в новинах – це одне, а переживати емоції через особисті драми – зовсім інше». Окрім фільмів, відвідувачам презентували арт-бук проєкту «Культура vs війна». Кілька екземплярів змістовного видання на понад 200 сторінок із фото, спогадами та рефлексіями на тему загарбницької навали рф було передано в міжнародні дипломатичні місії та бібліотеки віденських шкіл, де навчаються українські старшокласники.

«Дипломати ОБСЄ, які відвідали кінопоказ, були одночасно приголомшені документальними кадрами війни і вражені активною участю українських митців у боротьбі за свободу України. Після перегляду відвідувачі зазначили, що варто зробити ще кілька кінопоказів і фотовиставок для широкого кола дипломатичних місій. Цей проєкт переконливо працює на зміцнення солідарності європейських політиків з Україною», – констатує Олександра Саєнко, організаторка показу у Відні.

Також продюсерам вдалося презентувати проєкт для учасників Глобального саміту партнерства «Відкритий Уряд» у Таллінні, де зібрались політики й представники громадянського суспільства з усього світу. «Це не війна за землю і ресурси, бо їх у росіян предостатньо, це навіть не війна за людей, бо росіяни не рахуються із втратами ні зі своїми, ні з чужими. Це війна за мовний код і культурну спадщину, без яких мильна булька тисячолітньої російської державності лопається, а історія скорочується до банальних 300 років», – сказав Максим Кононенко, посол України в Естонії під час відкриття фотовиставки у Талліннському палаці Кадріорг.

«Війни неймовірно руйнівні, але вони часто поєднуються з мистецькими досягненнями – у кіно, музиці, фотографії, поезії, прозі. Нинішня війна рф проти України забрала багато жертв культурних діячів. Але діячі української культури продовжують давати відсіч – своєю мистецькою діяльністю, як ми бачимо тут сьогодні, і на передовій», – зазначив Джордж Пітер Кент, Посол США в Естонії.

Майже до середини листопада ще триватимуть кінопокази й презентації проєкту, зокрема у Польщі, Туреччині, Іспанії, США, Нідерландах, Німеччині та Бельгії. На 10 листопада заплановані покази у французькому Страсбурзі, у Раді Європи. «Наша головна мета – збільшення світової підтримки України, тож продовжуємо організовувати покази за кордоном й фотовиставки та доносити правду про війну», – підкреслює Андрій Різоль.

За інформацією пресрелізу