На межі вересня-жовтня в рамках вже традиційного для цієї пори року Міжнародного фестивалю сучасної академічної музики «Київ Музик Фест-2021» і як відгалуження масштабного соціального проєкту Crescendo відбудеться ІІІ Всеукраїнська учнівська конференція «Мистецтво без меж: шлях до науки».
У середовищі початкової мистецької освіти України учнівська конференція вже й сама стала явищем традиційним: проводиться зі сталою періодичністю у чітко визначений час та у вже добре відпрацьованих форматах і як щодо зовнішнього, так і внутрішньо організованого, виявів. Так, упродовж 30 вересня-1 жовтня учасники заходу – учні мистецьких шкіл нашої держави – зустрінуться онлайн/офлайн для того аби під час панельних дискусій зробити черговий науковий крок до осягнення такої унікальної сфери діяльності людини як мистецтво.
Тематичний спектр цього спілкування охоплює найрізноманітніші напрями: мusic made in Ukraine і світова музична культура, класична музика і фольклор, музичні інструменти, ансамблі оркестри і складові музичної мови, музика та суміжні види мистецтва, проєкти та промоції у сфері культури, самопрезентація, світове музичне краєзнавство, сучасний музичний простір. Здавалося б у переліку тематичних спрямувань уже важко виокремити момент новизни. Але саме в ньому нинішня конференція буде вирізнятися від попередніх.
Поява нового тематичного напряму пов’язана із фокусуванням уваги на діяльності одного з найперших партнерів форуму – Меморіального музею-квартири Віктора Косенка у Києві. Учасникам заходу пропонується звернутися до висвітлення постаті Віктора Степановича Косенка у знову ж таки широкому колі можливих аспектів: дослідження біографії митця, його творів, питання виконавства музики композитора, історії й діяльності Меморіального музею-квартири, появи і присудження Премії імені Віктора Косенка та творчих портретів її лауреатів. З останньою позицією, зокрема, пов’язана і фігура одного із хедлайнерів заходу.
Так, у цьогорічній конференції візьме участь молода композиторка Анна Манокіна, лауреатка Премії імені Віктора Косенка у 2020 році. Окрім звичної участі у засіданні дискусійних панелей, у рамках творчого діалогу мисткині з учнями відбудеться також презентація її творів для дітей.
Ще один хедлайнер конференції – відома українська композиторка, організаторка й учасниця електроакустичних перформансів, науковиця, викладачка Алла Загайкевич.
Традиційно захід супроводжуватимуть яскраві акції-набутки попередніх конференцій. Це, зокрема, онлайн-презентації та виставки художніх робіт учнів мистецьких шкіл, круглий стіл для викладачів-консультантів і яскраве досягнення весняного учнівського форуму «ARS LONGA-2021» – створення коміксу за матеріалами та подіями «Мистецтво без меж: шлях до науки-2021».
Наголосимо, що у сфері суміжних культурно-мистецьких заходів конференції також запланована новинка. Перед початком наукового учнівського форуму, 28 вересня, на території ДМШ №39 очікується на проведення Еко-мистецької акції, яка сама по-собі формується як багатоскладова подія. У її рамках відбудуться творча зустріч з оперним режисером Євгеном Лавренчуком «Бесіди біля озера», концерт-лекція композитора Олександра Козаренка «Година українського фортепіанного бідермаєру» та висадка дерев митцями і партнерами проєкту із виконанням учнями творів запрошених до акції композиторів. В еко-частині події братимуть участь Микола Лисенко, Олександр Козаренко, Володимир Войт, Ігор Стецюк, Роман Коляда, Іван Небесний та Євген Лавренчук, а модеруватимуть захід учні. Ще однією родзинкою зустрічі стане наразі загадковий креатив із 7 нот/дерев. Для участі в Еко-мистецькій акції буде відкрито додаткову форму-реєстрацію на сторінці Crescendo art forum у Facebook. Захід буде проведено з дотриманням вимог протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину, в зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).
Термін подачі заявок на участь у власне конференції спливає 20 вересня.
Отож, ІІІ Всеукраїнська учнівська конференція «Мистецтво без меж: шлях до науки-2021» запрошує. Наголосимо, участь у заході – безкоштовна.
Авторка та менеджерка проєкту – Олена Садівнича, завідувачка теоретичного відділу ДМШ №39 м. Києва, викладачка-методистка.
Науковий куратор проєкту – Юрій Чекан, доктор мистецтвознавства, лауреат премії імені Миколи Лисенка, професор кафедри історії світової музики Національної музичної академії України імені Петра Чайковського.
Засновники та організатори: Національна спілка композиторів України, Київський міський методичний центр закладів культури та навчальних закладів, Відділ культури Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, Дитяча музична школа № 39 м. Києва.
Партнери: Державний науково-методичний центр змісту культурно-мистецької освіти (інформаційний партнер); UA: Українське радіо, інтернет-журнал «Музика» (медійні партнери); Київський національний академічний театр оперети; Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва (Київська опера); Меморіальний музей-квартира В.С. Косенка, Асоціація резидентів культури, Благодійний фонд «Спадок».
Валентина Кулик