«Зайці» на пуантах

220

Завершуючи 149-й театральний сезон, Національна опера України 29 та 30 червня подарує своїм шанувальникам прем’єру балету «За двома зайцями». Відома пєcа Михайла Старицького вперше отримає музично-хореографічне прочитання

Комедія Старицького, яка в іронічно-сатиричному тоні змальовує київське міщанство ХІХ століття, по праву вважається одним з найбільш репертуарних творів українського театру. За понад 120 років від часу написання вона мала різні режисерські трактування. Особливу ж популярність п’єcа отримала після того, як на кіностудії Олександра Довженка у 1961 році був знятий однойменний фільм. І сьогодні п’єсу Михайла Старицького називають «безперечним лідером серед комедійних бестселерів».

Однак поставити «Зайців» у хореографічному жанрі до сьогодні не наважувався жоден режисер. Заради втілення цієї ідеї об’єдналася потужна творча команда. Віктор Литвинов – балетмейстер-постановник, у чиєму творчому доробку, окрім шедеврів світової балетної класики, понад десять балетів на музику українських авторів. Юрій Шевченко – композитор, який співпрацював практично з усіма, без перебільшення, київськими театрами (за що отримав 8 престижних «Київських пекторалей»). Тетяна Андрєєва – автор ідеї та лібрето (вона вийде на сцену в ролі Проні). Сергій Маслобойщиков – художник-графік, сценограф, режисер театру і кіно, лауреат понад 50 нагород у галузі мистецтва (декорації, сценографія). Живописець, театральна художниця Ганна Іпатьєва (костюми), географія робіт якої охоплює простір від Німеччини до Македонії. Диригент-постановник – Володимир Кожухар – напевне, один з найтитулованіших і авторитетних диригентів в Україні.

Віктор Литвинов із танцівниками балету

Як зазначають творці спектаклю, вони мали на меті не лише переказати історію «цилюрника» Голохвастого, відтворити атмосферу Києва, неповторну, вже зараз потроху зникаючу ауру київського Подола. «Дуже сумна комедія» – саме так позначає жанр майбутньої вистави балетмейстер-постановник. «Це як у житті, де нам постійно доводиться вибирати, та зазвичай нічого смішного у цьому нема, – каже Віктор Литвинов, – але від безперервності цього процесу наше буття іноді перетворюється на смішну театральщину».

Сергій Маслобойщиков у цеху декорацій

Можливо саме тому сценографія майбутньої вистави являтиме собою старовинну розбиту театральну сцену. «Через цей кін проростатимуть мальви, – розповідає художник-постановник Сергій Маслобойщиков, –  вони проростатимуть також крізь усі предмети, що з’являються у виставі, через все розвалене і неживе, створюючи знайомий київський краєвид».

Юрій Шевченко

«Канва наших “Зайців” тільки здається простою й навіть примітивною, а починаєш в неї занурюватися і розумієш: усе це може й так, але розказати про “промотаного цилюрника” та його пригоди мовою симфонічної музики – надзвичайно складне творче завдання, – коментує Юрій Шевченко. – Я, наприклад, місяці зо три вагався – чи використовувати відому пісеньку Голохвастого та компанії  “В нєбє канарєєчка літає… “. Звичайно, зухвалі куплети я не просто процитував. “Погрався” з мелодією, але глядач її безумовно впізнає. Буде ще багато знайомих пісень, народних мотивів, але кумедно перекручених». Змалювати міщанський світ з його нестримним бажанням вибитися «з грязі  в князі» (а саме так схематично описують ідею п’єси) надто просто, вважає композитор. І додає: «Зізнаюся, я мав справу зі значно складнішою трактовкою».

Ганна Іпатьєва

Постановники прагнуть також, щоб і у вбранні артистів глядач побачив більше, ніж просто ілюстрацію «комедії із міщанського побиту зі співами й танцями», датовану XIX сторіччям. Стьобані ватники, дивні кожухи, а ще – неймовірні принти, аплікації та мереживо. Костюми для «Зайців», що створює Ганна Іпатьєва, важко умістити у будь-які рамки. Тим більше, що надихається Ганна творчістю Марії Приймаченко та сучасного українського художника Владислава Шерешевського. Ось, наприклад, Проня мінятиме наряди п’ять разів. І не лише тому, що молодша Сірко відвідує школу бальних танців: у цьому балеті танцюватимуть не тільки люди, а і їхні думки, мрії та емоції.

За матеріалами прес-реліза