stankovych

«Як композитор я себе ще абсолютно не використав. Іноді мені здається, що я взагалі ще не починав»

І це говорить композитор, який створив 18 симфоній, 6 балетів, 3 опери, близько 20 вокально-симфонічних і хорових полотен, понад 10 інструментальних концертів, музику до 100 кінострічок etc. І таке каже митець, котрий має всесвітнє визнання, чию музику виконують провідні солісти, оркестри, який очолює сучасну професійну композиторську школу України, став наймолодшим лауреатом (у 34 роки!) вищої Державної премії імені Тараса Шевченка! Композитор, про якого написано книги, дисертації, кому присвячено міжнародні фестивалі, конкурси тощо.

Колись Євген Федорович зауважив, що Бах, Моцарт, Бетховен, Малер передавали своєю музикою суть людського буття. Якщо ви послухаєте, наприклад, концерт Станковича для скрипки з оркестром № 2, то зрозумієте, що мав на увазі композитор. Для мене це і є сутність людського буття, що її може передати тільки музика! Пам‘ятаєте слова Гейне: «Де закінчуються слова, починається музика»?

Геніальна фолк-опера Станковича «Цвіт папороті» (до речі, відкриття ним нового музичного жанру!) – сутність історичного буття України, розкрита композитором через прадавній національний фольклор. Саме тому наказом із Москви у 1979 році прем’єру твору та його сценічне життя було заборонено.

«Кожна невинна душа має бути оспівана», – так навчав Євгена його дід, священник Василь. Уперше музикою Станковича оспівані невинні душі Голодомору, жертви Чорнобильської катастрофи, вперше прозвучав український реквієм за Бабиним Яром…

«Непереборне бажання передати своє бачення світу», – ось що найважливіше для митця, вважає Станкович. «І я, повірте, не збираюсь зупинятись!»

P.S. Сподіваємось і чекаємо на прем’єру опери Станковича «Страшна помста», яку композитор замислив ще 15 років тому. Але завершив саме в наш час. «Страшна помста»! Символічно!

Леся ОЛІЙНИК