
Наприкінці навчального року після вимушеної річної перерви, спричиненої московитською агресією, у простір початкової мистецької освіти України повертається проєкт Crescendo Art Forum.
Його відновлення співпало з першим ювілеєм. П’ять років тому, навесні 2019-го у Києві відбулася перша міська учнівська конференція «Мистецтво без меж: шлях до науки». Вже за рік на її основі постав масштабний суміжний проєкт Crescendo Art Forum, що об’єднав у собі тоді Всеукраїнську учнівську конференцію «ARS LONGA» та Міжнародний онлайн-семінар «Початкова мистецька освіта сьогодення: світовий досвід». Нині, ці дві складові одного заходу пройдуть як акції міжнародного рівня.
Отже, ІІІ Міжнародна учнівська конференція «ARS LONGA» продовжує втілювати в життя ідею творчого і наукового спілкування на рівних правах дітей із різними, зокрема й особливими, освітніми потребами і можливостями. Формат заходу не передбачає оцінювання та визначення переможців. Кожен учасник – особистість, а кожен виступ – унікальний і неповторний. Відтак, теми доповідей діти обирають самостійно, відповідно до особистих уподобань та навичок комунікації. Такі пріоритети форуму стали запорукою його успішності. Загалом упродовж п’яти років, що проходять конференції, участь у них взяли близько тисячі учнів мистецьких шкіл України. І з проведенням «ARS LONGA-2023» це число неминуче зросте.
Цьогорічна ІІІ Міжнародна учнівська конференція «ARS LONGA» запланована на 8–10 червня одразу у двох форматах: онлайн і офлайн. Символічно, що статус міжнародної вона переймає від своєї попередниці – учнівської конференції «Мистецтво без меж: шлях до науки», яка вийшла на цей рівень восени 2022-го.
Традиційно «ARS LONGA» задумана як явище багатоскладове. Основна її частина – власне конференція – відбудеться в уже добре відпрацьованому форматі дискусійних панелей, що проходитимуть за тематичними напрямами. Останні охоплюють широкий спектр науково-мистецьких зацікавлень, які сформовані організаторами у 13 тематичних блоків: мusic made in Ukraine, класичне мистецтво, сучасний мистецький простір, музичні інструменти, ансамблі, оркестри, музика та суміжні види мистецтва, фольклор, світова художня культура, складові музичної мови, проєкти та промоції у сфері культури, світове мистецьке краєзнавство, знаменні дати і події в культурно-мистецькому житті України і світу. Серед зазначених добре знаних напрямів виділилися і два нові блоки. Це вже апробований під час осінньої конференції «Мистецтво без меж: шлях до науки-2022» напрям «Мистецтво і війна» та абсолютно новий – «Арттерапія та рефлексія».
Модераторами конференції будуть діти, які за результатами IV Міжнародної учнівської конференції «Мистецтво без меж: шлях до науки» (пройшла в рамках ХХХІІІ міжнародного фестивалю «Київ Музик Фест-2022») отримали «Сертифікат модератора». А це, наголошу, учні не лише мистецьких шкіл України, а й освітніх закладів та мистецьких установ Австралії, Польщі, США.
Ще одна важлива новація: діти з особливим освітніми потребами, які від 2019 року були постійними учасниками учнівських конференцій у якості спікерів-доповідачів, цього разу вперше модеруватимуть дискусійні панелі.
Як і під час осінньої конференції, учасники майбутнього форуму можуть взяти в ньому участь не лише як спікери, ілюстратори /художники-ілюстратори, а й слухачі та контент-менеджери.
Окрім власне наукового спілкування на учасників конференції – учнів та викладачів-консультантів – чекає низка активностей як у межах форуму, так і по його завершенню. Це, зокрема, майстер-клас із народного танцю, знайомство із традиційним українським народним інструментарієм, виставка художніх робіт учнів мистецьких шкіл, пленер за участю учнів мистецьких шкіл, інтерактивні екскурсії від партнерів, круглий стіл для педагогічних працівників мистецької сфери та представників установ культури.
Проте найцікавішою частиною позапленарних засідань вочевидь стануть уже традиційні творчі зустрічі дітей із відомими митцями. Цього разу заплановані діалоги зі знаними виконавцем української старовинної музики та діячем українського кіно.
Друга частина Crescendo Art Forum – ІІІ Міжнародний семінар-практикум «Початкова мистецька освіта сьогодення: світовий досвід», зорієнтований на педагогічну спільноту, – відбудеться 13–14 червня.
Подача заявки на участь у конференції та реєстрація на семінар-практикум триватиме до 20 травня включно. Однак учасникам конференції необхідно подати теми доповідей дещо раніше: термін визначено до 7 травня включно.
З програмою Crescendo Atr Forum-20231 можна буде ознайомитися з 29 травня 2023 р. на сайтах та сторінках організаторів у соціальних мережах.
Участь в усіх заходах проєкту традиційно – безоплатна.
Довідка
Авторка та менеджерка проєкту – Олена Садівнича, завідувач теоретичного відділу ДМШ №39 м. Києва, викладач-методист.
Науковий куратор проєкту – Юрій Чекан, доктор мистецтвознавства, лауреат премії імені Миколи Лисенка, професор кафедри історії світової музики Національної музичної академії України.
Засновники та організатори форуму: Державний науково-методичний центр змісту культурно-мистецької освіти, Київський міський методичний цент закладів культури та навчальних закладів, відділ культури Оболонської в місті Києві державної адміністрації, Дитяча музична школа №39 м. Києва.
Партнери проєкту: Проєкт Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні» (Council of Europe project «Strengthening social protection in Ukraine»); Міжнародне Гріговське товариство (Тhe International Grieg Society); Нижньосілезьке товариство імені Фридерика Шопена у Вроцлаві (Dolnośląskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu); Асоціація резидентів культури України; Київський національний академічний театр оперети; Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва (Київська опера); Національний будинок музики; Меморіальний музей-квартира В.С. Косенка; інтернет-журнал «Музика»; The Claquers; Dziennik Kijowski; Радіо Ісландія
За інформацією прес-анонсу