Фестиваль-конкурс пам’яті Юлія Мейтуса

22–30 січня у Кропивницькому проходив ІV Всеукраїнський фестиваль-конкурс української академічної музики «Класик-проект», присвячений пам’яті Юлія Мейтуса

Упродовж цілого тижня кропивницькі меломани переживали глибоке занурення в класичну й сучасну українську академічну музику. Згадували творчість славетного земляка – відомого українського композитора Юлія Мейтуса в однойменному музеї, що при школі № 2 його ж імені (концерт «Сторінками музичної спадщини Мейтуса»). Насолоджувалися відомими романсами у виконанні улюблених співаків і їхніх учнів (концерт молодих виконавців «Із скарбниці українських солоспівів» в Обласному художньому музеї).

Найактивніші у відділі мистецтв Обласної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського взяли участь у роботі Креативної лабораторії музикознавця «Сучасні погляди на композиторську, виконавську, музикознавчу та музично-педагогічну творчість» (ведуча – Ірина Сікорська). Модераторка здійснила огляд новинок музикознавчої літератури (з передачею до фондів бібліотеки), представила гостю – львівську композиторку Богдану Фроляк. Разом із директоркою ДМШ № 2 (ініціаторкою, «мотором» і «серцем» фестивалю!) Валентиною Ревенко вручила щойно видрукувану збірку «Наукових розвідок юних дослідників» переможцям минулорічного конкурсу (де головою журі був, нагадаю, Олександр Козаренко). Про постать і творчість класика української музики Миколу Дремлюгу розповіла його дочка Марія.

Непересічною подією фестивалю став клавірабенд знаного й улюбленого в Кропивницькому Йожефа Ерміня «Львівський авангард». Піаніст – частий гість у місті, обов’язково бере участь в імпрезах із вшанування пам’яті Генріха Нейгауза (якому доводиться музичним «онуком»). У добре продуманій вишуканій програмі прозвучали рідкісні мініатюри модерних композиторів львівської школи (від Тадеуша Майєрського – до Анджея Нікодемовича) 1920–50-х років (ведуча концерту – Ірина Сікорська), що стали відкриттям для слухацької аудиторії.

Безперечною кульмінацією фестивалю став урочистий концерт «Традиції, сучасність, модерн» у великій залі музичного коледжу за участю його колективів. Кожен твір, що пролунав у ньому, виявився своєрідним відкриттям. Розпочав програму симфонічний оркестр під орудою Лариси Голіусової (директорки коледжу), що виконав два ефектних, запальних Українських танця з однойменної Сюїти № 1 Левка Колодуба («свіжовидану» «Музичною Україною» добірку партитур 5-ти сюїт композитора нещодавно було передано до бібліотеки коледжу). Під акомпанемент оркестру улюблениця публіки Анастасія Безай (сопрано) заспівала блискучу арію Панночки з опери Михайла Вериківського «Вій».

Камерний оркестр (керівник – Наталя Хилобокова) представив «До Марії» Ганни Гаврилець (цей твір полюбився виконавцям і слухачам від часів знайомства з композиторкою) та Арію з Партити для струнного оркестру Богдани Фроляк (яка цьогоріч очолила журі Конкурсу юних композиторів). Продовжив знайомство з її творчістю Йожеф Ермінь, який виконав ефектний «Штюк» для фортепіано та знаковий для творчості Валентина Сильвестрова «Вісник-97».

Нові твори презентував жіночий хор «Пріма Віста» (керівник – Оксана Трушина): «Розкопаю гору» Олександра Некрасова та обробку народної пісні Василя Скуратовського «Реве-гуде негодонька» (в перекладенні Марини Долгіх). Ще одне відкриття – блискучий виступ духового оркестру (керівник – Володимир Чернишенко). У фестивалі цей колектив взяв участь уперше, виконавши знамениту «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» Анатолія Кос-Анатольського у незвичному перекладенні саме для такого складу. Достойно, надзвичайно ефектно завершив концертну програму «Український народний танець Плескач» Віктора Литвинова у виконанні духового оркестру, що викликав бурхливу овацію.

Конкурс юних композиторів пам’яті Юлія Мейтуса, що розпочав існування як обласний на честь 100-річного ювілею композитора-земляка, зовсім скоро святкуватиме 20-ліття. Упродовж цього періоду понад 200 юних талантів демонстрували свої перші творчі спроби. Журі конкурсу очолювали відомі композитори Олег Попов, Геннадій Сасько, Михайло Степаненко, Богдана Фільц, Левко Колодуб, Віктор Степурко, Ганна Гаврилець, Золтан Алмаші. Але в статусі Всеукраїнського змагання відбулося лише вдруге. Нині участь у ньому взяли понад 30 учасників з Одеси, Полтави, Кропивницького та Кіровоградської області.

Прикметно, що всіх об’єднувала національна ідея: патріотична тематика, українські вірші (Дмитра Павличка, Ліни Костенко, Ганни Чубач та інших), опрацювання фольклорних зразків (зокрема, коломийки). Перевага надавалася програмній музиці. Звісно, діти є діти, тому були тут і «Коза-Дереза», і «Баба Яга», і «Нюша-Хрюша» – у найменших; у старших – «Передранковий сон», «У пошуках натхнення», «Пори року». Були романси на знакові вірші: «В милого сорочка біла», «Очима ти сказав мені люблю», «Холодна кава» тощо. І головне – всі автори власноруч виконували свої опуси як солісти чи в ансамблях.

Журі на чолі з Богданою Фроляк відзначило багатьох, проте Гран-прі отримала учениця ДМШ № 2 Марійка Мазуренко (викладачка – Марина Долгіх) за яскраві образні фортепіанні композиції «Метелиця», «У горах», «Райдуга й дощик», позначені авторським почерком. Уперше лауреати 1-х премій, окрім дипломів і пам’ятних подарунків, під час урочистого нагородження отримали грошовий приз від міського голови Андрія Райковича. Переможці конкурсу мали можливість продемонструвати свої здобутки на концерті «Вечори з музикою Мейтуса» в Художньому музеї Олександра Осмьоркіна.

Успіх фестивалю і його гарантоване довголіття обумовлені, насамперед, командою викладачів-однодумців на чолі з директоркою Валентиною Ревенко, беззаперечною підтримкою провладних чиновників (департамент культури облдержадміністрації та управління культури міської ради), які розуміють важливість заходу для культурної аури міста, та партнерськими взаєминами з культурно-мистецькими установами міста – музичним коледжем (директорка – Лариса Голіусова), колегами з інших музичних шкіл, зокрема, ДМШ № 1 імені Генріха Нейгауза (директорка – Євгенія Малявкіна), обласними й міськими музеями – Художнім (директорка – Тетяна Ткаченко), Краєзнавчим (Наталя Агапєєва), Художнім імені Олександра Осмьоркіна (Вікторія Чернова), імені Кароля Шимановського (Олександр Полячок), імені Юлія Мейтуса (Галина Умрихіна) та обласною бібліотекою (завідувачка відділу мистецтв – Світлана Ушакова).

Фестиваль закінчився, а організатори його сповнені нових ідей і грандіозних планів. Дай, Боже, їм збутися!

Ірина СІКОРСЬКА, Кропивницький–Київ

Друковану версію статті читайте: Українська музична газета. – 2020. – № 1. Січень–Березень. – С. 6.