13 квітня до Харкова повертається KharkivMusicFest – один із найочікуваніших музичних фестивалів міста
Цьогоріч фестиваль проходитиме з 13 квітня до 30 червня. Організатором є фонд громади Харкова «Толока». Відмінна риса програми – переважно українські імена як музикантів, так і композиторів, чиї твори звучатимуть.
«Через війну наша країна, місто й ми усі багато втратили, тому надважливо розвивати те краще, що збереглося. Щорічна традиція дарувати харків’янам прекрасні твори класичної музики у виконанні найкращих виконавців України та світу, створюючи культурні мости між містами України, поєднуючи її зі світом, – це те, що варто збереження та розвитку, – розповідає президент фестивалю Сергій Політучий. – До того ж, класична музика має велику цілющу силу. Вона є мовою, яка зрозуміла всім. Наш Харків – місто незламних. Він від початку війни демонструє стійкість і життєлюбність, а це теж є мотивацією для того, щоб проводити фестиваль».
«Паганіні в спідниці», музика спротиву та надії на інші концерти фестивалю
Головною подією відкриття стане виступ Богдани Півненко на сцені Харківського національного академічного театру опери та балету імені Миколи Лисенка/Схід Опера. Її називають «українським Паганіні в спідниці», вона одна з найвідоміших скрипальок України.
Богдану справедливо вважають амбасадоркою української культури – за цей рік вона мала безліч концертів по всьому світу. Скрипалька виступала як солістка з провідними українськими оркестрами та презентувала українську музику, зокрема, у таких престижних залах, як Карнегі-хол, Берлінська філармонія, Палац каталонської музики в Барселоні та інших.
Виступ Богдани відбудеться у супроводі Фестивального оркестру KharkivMusicFest. А це означає, що у складі колективу братимуть участь музиканти Харківського національного академічного театру опери та балету імені Миколи Лисенка/Схід Опера, Харківської обласної філармонії, Харківського молодіжного академічного симфонічного оркестру та Харківського університету мистецтв імені Івана Котляревського.
Програма концерту об’єднала «Пори року» українських композиторів сучасності Золтана Алмаші та Олександра Гоноболіна й знамениті «Пори року» Антоніо Вівальді, «Пори року в Буенос-Айресі» Астора П’яццолли.
Диригуватиме Юрій Яковенко – заслужений діяч мистецтв України, диригент, який завжди готовий до експерименту. Уже близько 20 років він працює у Харківському національному театрі опери та балету. Митець добре відомий в Україні та за її межами як винахідливий автор аранжувань і музичний керівник знакових концертних програм і шоу.
«Наш меседж – Харків – місто нових сенсів – актуальний саме зараз. Ми не тільки незламні, а й рухаємося вперед, створюємо нове, відкриваючи себе, скарби української культури», – зазначає Юлія Ніколаєвська, професорка, програмна директорка фестивалю 2023 року.
20 квітня та 5 травня у рамках фестивальної програми в залах Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського пройдуть камерні концерти «Музика спротиву і надії». Ідея проєкту – презентація творчості українських композиторів. Цьогоріч фокус саме на харківських митцях. Пролунають скрипкова музика (виконавці Дмитро Амстибовський, Станіслав Калінін) і твори молодих композиторів Харкова, написані 2022 року.
В червні на поціновувачів фестивалю чекає концерт-імпровізація із поєднанням українського та грецького фольклору з бузукі (Катя Курдиновська, Ігор Ходжаніязов) і концерт Inside the war, де виконуватимуться твори лауреатів щорічного Міжнародного конкурсу молодих композиторів імені Бориса Лятошинського. Твори являють собою музичні рефлексії, написані під час війни.
Окрім того, в червні відбудеться сольний концерт Акселя Колстеда – норвезького піаніста-соліста, композитора, автора понад 40 опусів для різних ансамблів, сольних інструментів та оркестрів. Закриття фестивалю ознаменується виступом Фестивального оркестру KharkivMusic Fest.
Освітні та мистецькі проєкти KharkivMusicFest
Однією з візитівок фестивалю є розписані піаніно проєкту Art Piano, який є частиною програми для широкої аудиторії. Цьогоріч інструментів буде 6, усі вони розташовуватимуться на безпечних локаціях міста – метро, ТЦ Французький бульвар тощо.
Організатори підготували серію цікавих бесід для широкої аудиторії KharkivMusicFest Talks, де спікерами виступлять провідні музичні діячі України, США та Європи. Серед запрошених гостей – видатний український композитор, автор понад 100 музичних творів Олександр Щетинський, світова зірка джазової музики Леонід Чижик – людина неймовірної музичної фантазії, американський композитор, піаніст і популяризатор сучасної музики Річард Камерон Вульф, композитор, диригент, піаніст, популяризатор українського музичного мистецтва Вірко Балей та інші. Зустрічі переходитимуть онлайн, стати учасником зможе будь-хто.
Родзинкою програми буде експериментальний танцювальний проєкт, утілений разом із видатною німецькою хореографкою, танцівницею Сашою Вальц. У ньому візьмуть участь українські танцівники різного віку та рівню підготовки.
«У нашого міста забрали можливість бути студентським та айтішним, однак ніхто не може забрати у нас бажання стати містом, де народжуються нові сенси, культурні проєкти, – коментує Марія Горбонос, виконавча директорка фестивалю. – Упевнена, що через мистецтво, музику ми, харків’яни, віднайдемо себе, нову ідентичність міста й гучно презентуємо це світові. Ми відкриті для майбутніх проєктів і колаборацій з боку культурних, міжнародних інституцій, але особливо нас надихає підтримка публіки. Разом наші прагнення будуть сильнішими».
За інформацією пресрелізу