На вшанування 250-річного ювілею Людвіга ван Бетховена у Львові

120

У 2020 році весь світ відзначив 250-річчя від дня народження музичного генія – Людвіґа ван Бетховена. Він є одним із найповажніших представників культурного життя Європи і найчастіше виконуваним композитором на планеті. Інтерес до його творчості завжди залишався незмінно високим упродовж століть

Долучилася до святкувань і Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика. Композитору був присвячений один із найстаріших українських музичних фестивалів «Віртуози». Традиційно у грудні, до дня народження Бетховена Львівська філармонія запрошує слухачів на музичні вечори, які цілком складаються із його творів.

11 й 12 грудня відбулися чотири події, присвячені 250-річному ювілею Бетховена, продовженому через пандемію до 2021 року. Після відвідування усіх чотирьох імпрез загальне враження про оригінальність кожної і цікавий підбір складу виконавців хотілося б конкретизувати.

У першому концерті, що знаменував день народження генія, прозвучала Сюїта з балету «Творіння Прометея» (тв. 43) у виконанні Академічного симфонічного оркестру філармонії під орудою Володимира Сивохіпа.

Над цією партитурою композитор працював дуже ретельно, оскільки то був його дебют у сценічному жанрі, і результат виявився як із музичного, так і з драматургічного погляду вражаючим. Лібрето написано за мотивами давньогрецького міфу, в якому яскраво передається образ Прометея-бунтаря, що викрав небесний вогонь і повстав проти Зевса.

Диригентські жести Сивохіпа були такими виразними, наче оповідали цю історію. Доводилося затамовувати подих, щоби не пропустити жодного звука. Оркестр вразив тонким відчуттям стилю Бетховена.

Професіоналізм, злагодженість, самовіддача музикантів Академічного симфонічного оркестру Львівської національної філармонії – одного з найбільших в Україні і добре відомого далеко за її межами – захоплює. Колектив з успіхом гастролював у багатьох країнах світу, серед яких Польща, Італія, Іспанія, Франція, Швейцарія, Німеччина, Нідерланди і Китай. Протягом останніх кількох сезонів оркестр здійснив низку важливих записів для великих міжнародних лейблів, включаючи Naxos і Brilliant Classic. Симфонічний оркестр Львівської національної філармонії є постійним учасником міжнародних фестивалів, зокрема, Міжнародного фестивалю музичного мистецтва «Віртуози», Міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти», Українсько-польського фестивалю «Відкриваючи Падеревського» та інших.

Наступним номером бетховенського вечора був Концерт для фортепіано з оркестром № 4 (тв. 58). Твір складається з трьох частин: Allegro moderato, Andante con moto, Rondo (Vivace). За роялем – відома українська піаністка, лауреатка більше 20 престижних міжнародних конкурсів Катерина Тітова. Разом з оркестром я почула її вперше. Відчувалось, що це не традиційне змагання соліста з оркестром, а вдумливий і напружений діалог.

У другій імпрезі прозвучали струнні квартети Бетховена № 3 і № 16 у виконанні знаного львівського колективу – Струнного квартету «Фенікс» (Микола Гав’юк – скрипка, Петро Тітяєв – скрипка, Вадим Педорич – альт, Денис Литвиненко – віолончель).

12 грудня святкування продовжилося знаменитою Симфонією № 9 у транскрипції Ференца Ліста. Відомі й улюблені теми твору пролунали у виконанні фортепіанного дуету Ольги Чіпак та Олексія Кушніра, а також литавриста Франциско Родрігеса (Іспанія).

Ще з часів навчання у Львівській національній музичній академії імені Миколи Лисенка Ольга Чіпак та Олексій Кушнір розпочали співпрацю, і сьогодні вони – Piano Duo Chipak Kushnir – один із найвідоміших фортепіанних дуетів міжнародної сцени. За плечима – сотні виграних конкурсів, концертна діяльність у багатьох країнах і виступи у престижних залах, десятки майстеркласів по всьому світу, дискографії тощо.

Франциско Родрігес – співпрацював із багатьма зірками класичної сцени, зокрема, Данієлем Баренбоймом, Пласідо Домінго, Кшиштофом Пендерецьким, Майклом Томасом та іншими. У нього є різні проекти з Blast Beat (ударне тріо), з фортепіанним дуетом Кушнір–Чіпак, ансамблем Neophon (нова музика), оркестром Almeria (Іспанія).

Симфонія № 9 у такому незвичному виконанні справила сильне враження на публіку. Після «Оди радості» весь зал аплодував стоячи, з облич слухачів не сходили усмішки.
Останній із серії чотирьох концертів відбувся за участю відомого ансамблю «Київ-Тріо» у складі: Володимир Винницький – фортепіано, Назарій Пилатюк – скрипка, Наталія Хома – віолончель.

На початку прозвучали Сім варіацій на тему «Bei Mannern welche Leibe fuhlen» з опери «Чарівна флейта» Вольфганга Амадея Моцарта. Коли Бетховен писав ці чарівні варіації, йому був 31 рік. Музика вирізняється розмаїттям почуттів і настроїв: тут є наполегливість і рішучість, ніжність і смуток, збентеження і захоплення.

Далі музиканти виконали Фортепіанне тріо (тв. 97, так зване «Ерцгерцог-тріо»). В цьому творі композитор виходить за межі камерності, зовсім не випадково обираючи 4-частинний цикл.

Свято музики завершилося ніжним Адажіо Франца Шуберта («Ноктюрн»), ніби описуючи перехід творчості Бетховена від класичного до романтичного стилю.

Отже, у рамках вшанування ювілею Людвіга ван Бетховена у Львові впродовж 11–12 грудня було запрезентовано серію із чотирьох концертів у виконанні шанованих у всьому світі українських музикантів. Центральною фігурою проєкту була творча постать генія, який назавжди залишився в історії іконою класичної музики!

Юлія АРТЕМОВСЬКА