«Псалми війни» на трьох головних музичних сценах країни

223

Всеукраїнська прем’єра масштабного музично-театрального дійства «Псалми війни» на музику Євгена Станковича для хору та симфонічного оркестру вже відбулася у Харкові (18 жовтня) та Києві (20 жовтня). 26 жовтня «Псалми» вперше звучатимуть на сцені Львівської національної опери імені Соломії Крушельницької

«Псалми війни» – це присвята нашим сучасним героям, які віддали життя, боронячи рідну землю, й тим воїнам-героям, котрі продовжують захищати незалежність, суверенність і територіальну цілісність України.

Автори ставлять одвічне філософське питання: хто винен – Бог чи Людина? Хто несе відповідальність за кровопролиття на Землі?..

Солісти, хор, читець – актор Євген Нищук, – виконують традиційні тексти Псалмів (піснеспіви) і через них, як душі на небі, взивають до Всевишнього про порятунок від молоху смерті, просячи подання вічного світла Життя.

Постановку здійснено на музику Євгена Станковича та віршовані тексти поетів доби Незалежності, написані у 1991–2021 роки. Зокрема, звучать вірші Ліни Костенко, Миколи Вінграновського, Дмитра Лазуткіна.

І жах, і кров, і смерть, і відчай,
І клекіт хижої орди,
Маленький сірий чоловічок
Накоїв чорної біди.

Це звір огидної породи,
Лох-Несс холодної Неви.
Куди ж ви дивитесь, народи?!
Сьогодні ми, а завтра – ви.

Ліна Костенко

Лібрето для цього проєкту, котрий у вражаючій видовищній формі актуалізує ідею становлення державності в Україні, написав Василь Вовкун, який виступив і режисером дійства. Поезію читає Євген Нищук.

У проєкті, що здійснюється за підтримки Українського культурного фонду, задіяні провідні музичні колективи – Національна заслужена академічна капела України «ДУМКА», художній керівник і головний диригент – Євген Савчук. Він же – автор ідеї Національного хорового фестивалю, що розпочався майже два місяці тому Національним хоровим марафоном до 30-річчя Незалежності України, у рамках якого й відбувається знакова прем’єра «Псалмів».

В усіх трьох містах «Псалми» виконують різні оркестри: у Харкові – оркестр Харківського національного академічного театру опери та балету імені Миколи Лисенка, диригент – Дмитро Морозов; у Києві – Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України, диригент – Володимир Сіренко; у Львові – Академічний симфонічний оркестр Чернівецької обласної філармонії, диригент – Андрій Савчук.

За інформацією пресрелізу