Ukraine-Tziuryh

Українська література, багата на глибокі емоції та інтелектуальні пошуки, знову демонструє здатність здивувати й зачепити світову аудиторію. Шостого березня, у рамках культурної програми «Etüden zum ukrainischen Kulturgut» («Етюди до української культурної спадщини»), що організовано українською асоціацією у Швейцарії «Avtentyka», розпочалася серія зустрічей, спрямованих на просування українського слова та культури серед швейцарської громадськості. Надзвичайно символічно, що під час війни, Швейцарія є не лише матеріальною опорою, а й культурним партнером України, відкриваючи для себе та світу твори українських митців.

Поліна Андерматт – президентка Ukrainischer Verein in der Schweiz «Avtentyka»

За підтримки «Avtentyka» Ukrainischer Verein in der Schweiz, U. S. Embassy in Switzerland and Liechtenstein, Kulturhaus Helferei Zürich, Migros Kulturprozent, видавництв «Discursus» і «Твоя Підпільна Гуманітарка» у приміщенні «Kulturhaus Helferei» у Цюриху відбулася презентація модерністського неокласичного роману «Дівчина з ведмедиком» Віктора Домонтовича (справжнє ім’я Віктор Петров, 1894–1969). Роман до того ж видано німецькою мовою у 2022 році видавництвом «Septime». Він вражає психологізмом і розкриває тему заборонених стосунків через призму непересічної інтелектуальної драми. Такі мотиви пізніше знайдуть відгук у «Лоліті» Володимира Набокова.

Презентацію книжки оживили інтерактивні читання за участі двох письменниць – Ганни Гнедкової, яка переклала роман німецькою мовою, та Галини Петросаняк. Обговорення роману розкрило не лише його літературне значення, а й актуалізувало дискусії навколо жіночої емансипації і соціальних ролей, що особливо резонує напередодні Міжнародного жіночого дня.

Гості вечора насолодилися не лише витонченим літературним твором, але й поглибили знання про культуру та історію України крізь призму твору 1920-х років. Захід викликав значний інтерес, підтвердивши, що культурна спадщина України є невичерпним джерелом натхнення й знань.

Хочу наголосити на тонкому літературному чутті Віктора Домонтовича до модернізму, який він майстерно переплітає з образом нової епохи та нової жінки. Письменник не лише пародіює класичну українську літературу, позбавлену сексуальності, «тілесності», а й повертає ці важливі аспекти героям, роблячи їх живими та реальними. Таке оновлення не тільки збагачує українську літературну традицію, – воно відкриває нові горизонти розуміння вічних тем.

Слід анонсувати також наступну подію для любителів класичної музики, яка відбудеться в мальовничому місті Люцерні 14 березня. Музичні таланти об’єднають Антоніна Криса (скрипка), Ольга Верданян (фортепіано), Анастасія Хілько (контральто) спільно з відомим італійським органістом Сальваторе Пронесті у Бенефіцконцерті на користь Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського. Звучатимуть твори Йоганна Себастьяна Баха, Максима Березовського, Дмитра Бортнянського, Томазо Віталі та Арканджело Кореллі.

Це – акція, націлена на підтримку й допомогу в часи війни, коли важливість культурної спадщини набуває особливого значення. Реставрація зруйнованої внаслідок бомбардувань будівлі ХНУМ імені Івана Котляревського означає не лише відновлення стін і фасадів, а й символічний жест єднання та підтримки всіх, хто постраждав від жахів війни, російської агресії.

Марина ШИЛІНА

Фото Олександри ПОБОРЧОЇ

На головному фото – Ганна Гнедкова і Галина Петросаняк.