psalmy-viyny-lviv

14 й 15 жовтня Львівська національна опера представляє монументальну прем’єру сезону 2023/2024 – театралізоване музичне дійство для хору та оркестру Євгена Станковича «Псальми війни». Твір покликаний об’єднати нас у боротьбі проти спільного ворога та вшанувати пам’ять загиблих героїв і цинічно вбитих жертв

«Псальми війни» продовжують особливу лінію у творчості легендарного сучасного композитора Євгена Станковича, що втілює у музиці пам’ятні історичні моменти в житті нашої країни. Його вокально-симфонічні твори «Бабин Яр» для тенора, баса, хору та оркестру на слова Дмитра Павличка, «Панахида за померлими з голоду» для солістів, двох мішаних хорів, читця та симфонічного оркестру закарбували в мистецтві найтрагічніші сторінки української історії. «Псальми війни» посідають серед них особливе місце, адже вони буквально «наживо» фіксують наше сьогодення.

«Для мене було важливим закарбувати це у музиці для сучасників, а також майбутніх поколінь, щоб ніхто не забув тих жахів, які щоденно коять росіяни на нашій землі», – розкриває замисел твору композитор.

8 жовтня у Києві, на закритті «Київ Музик Фесту» відбулася прем’єра твору під назвою «Україна. Музика війни» Євгена Станковича у виконанні Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру та Національної заслуженої академічної капели України «ДУМКА» під орудою Володимира Сіренка. 14 й 15 жовтня Львівська національна опера представить власну візію твору видатного композитора-сучасника, втілену у театралізованій постановці та сценографії Василя Вовкуна. Доповнюватиме візуальні враження медіапроєкція Олега Кіндратіва.

На сцені театру «Псальми війни» прозвучать у виконанні хору та оркестру Львівської національної опери під батутою головного диригента-музичного керівника Івана Чередніченка. Про індивідуальне відчуття музичного матеріалу він зазначає наступне: «Мені як диригенту в цьому пласті, у цій багатошаровості партитури хотілось би зрозуміти й відчути композиторський задум і максимально точно передати мистецьке бачення автора цієї страшної війни».

Про те, чому слухач має пережити заново складні емоції та спогади, маестро розмірковує наступним чином: «Ми мусимо продовжувати робити все для фронту, для перемоги. Тому ще одне емоційне проходження цієї історії дасть змогу людям, присутнім на прем’єрі, зайвий раз упевнитися, що слід зробити для перемоги більше. Цей твір покликаний стати мистецьким нагадуванням, що ми живемо у війні й усі наші дії мають спрямовуватися саме на перемогу».

Театралізовану складову видовища і його головних героїв – українців у війні – втілюватиме на сцені хор Львівської національної опери. Для хормейстера-постановника Вадима Яценка досвід роботи з цим матеріалом був украй важким: «Опус є закликом до боротьби, музичним документом страшного воєнного часу, який зараз переживає Україна. Цей вечір буде наповнений великою кількістю емоцій. Він точно не залишить жодного байдужим після того, що він побачить на сцені. Твір може стати холодним душем для тих, хто, можливо, змирився з війною. До неї не можна призвичаїтися. У ній слід лише спільно перемагати».

Композиція твору: I частина – «Музика війни»; ІІ частина – «Чорна рілля ізорана»; ІІІ частина – «Колискова»; IV частина – «Псальми війни». В останній використані поезії Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Василя Симоненка, козацька народна пісня та уривки із Давидових Псалмів.

Постановники: диригент-постановник – Іван Чередніченко; режисер-постановник, автор лібрето і керівник проєкту – Василь Вовкун; хормейстер-постановник – Вадим Яценко; медіахудожник – Олег Кіндратів (запрошений); художники світла – Олександр Мезенцев, Андрій Гоць.

Виконавці: хор та оркестр Львівської національної опери. Солісти: Анастасія Яценко, Галина Гончарова – сопрано; Олександр Черевик, Максим Сальніков – тенори; Назар Павленко/Олексій Кувітанов – бас/баритон.

За інформацією пресрелізу